Abdullayev Həsən Məmmədbağır oğlu 1918-ci il avqustun 20-də Culfa rayonunun Yaycı kəndində anadan olmuşdur. 1941-ci ildə Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun fizika-riyaziyyat fakültəsini bitirmişdir. 1948-ci ildə fizika üzrə fəlsəfə doktoru, 1954-cü ildə fizika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 1957-ci ildə professor elmi adını almış, 1955-ci ildə AEA-nın müxbir üzvü, 1967-ci ildə həqiqi üzvü, 1970-ci ildə SSRİ EA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Ordubad Pedaqoji məktəbində müəllim (1941-1943), 1944-cü ildən AEA Fizika İnstitutunda aspirant, elmi işçi, direktor müavini, 1957-ci ildən ömrünün axırınadək direktor olmuşdur. 1968-1970-ci illərdə AEA FRTE Bölməsinin akademik-katibi, AEA Prezidenti (1970-1983) vəzifələrində çalışmışdır. H.Abdullayev Azərbaycanda müasir fizikanın, xüsusilə, yarımkeçiricilər fizikası və texnikasının əsasını qoymuş, hərtərəfli inkişaf etdirmiş, yüksək səviyyəli fiziklər kollektivi yaratmışdır. Selen, tellur,onların bir sıra mürəkkəb birləşmələrinin kristallarının alınması və ətraflı tədqiqi, selen düzləndiricilərində bağlayıcı təbəqənin əmələ gəlməsinin, elektroformovka və onun pozulması prosesinin fiziki təbiəti ilk dəfə onun tərəfindən müəyyənləşdirilmisdir. Ona görə də AEA Fizika İnstitutu 1957-ci ildə keçmiş ittifaqda selen və tellurrun tədqiqi və onların əsasında cihazların yaradılması üzrə baş elmi mərkəz kimi təsdiq edilmişdir. Rəhbərliyi altında laylı kristal quruluşlu yeni yarımkeçirici materiallar alınaraq onların elektron, fonon spektri, bu spektrlərlə kristal quruluşu arasında əlaqə müəyyənləşdirilmiş, onlarda stimullaşdırılmış şüalanma, bərk cisim fizikasında yeni obyekt olan elektron – deşik mayesi, ikiölçülü elektron qazının mövcudluğunu sübut edən Holl müqavimətinin kvantlanması aşkar edilmişdir. Üçqat laylı birləşmələr əsasında yeni seqnetoelektrik yarımkeçirici materiallar sinfi kəşf edilmiş, neytronoqrafik tədqiqatlarla onlarda nisbətsiz fazaların mövcudluğu göstərilmişdir. İlk dəfə olaraq görmə prosesində selenin iştirakı haqda mülahizə irəli sürmüş və bu mülahizəni təsdiq edən tədqiqatlar aparmışdır. Elmin böyük təşkilatçısı kimi nüfuz qazanmışdır. H.Abdullayev 13 monoqrafiyanın (o cümlədən xaricdə dərc olunan), 500-dən artıq elmi məqalənin, 40-dan çox ixtiranın (o cümlədən ABŞ və Fransa Patentinin) müəllifidir. Rəhbərliyi altında 100-dən artıq fəlsəfə doktoru və 20 elmlər doktoru yetişdirilmişdir. H.Abdullayevin təşəbbüsü ilə 1956-cı ildə ADU-da yarımkeçiricilər fizikası kafedrası yaradılmışdır. O, SSRİ EA Rəyasət Heyəti yanında “Yarımkeçiricilər fizikası və kimyası” Elmi Şurasının üzvü, respublika “Fizika Problemləri” Elmi Şurasının və “Bilik” Cəmiyyəti İdarə Heyətinin sədri, elm və texnika sahəsində Azərbaycan Respublikası Dövlət mükafatları Komitəsinin sədri olmuşdur. SSRİ Ali Sovetinin (8-11 çağırış) deputatı olmuşdur. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı Laureatı, Əməkdar elm xadimi fəxri adlarına layiq görülmüşdür. H.Abdullayev “Qırmızı Əmək Bayrağı” və “Lenin” ordenləri, “Rəşadətli əməyə görə” medalı, SSRİ EA S.İ.Vavilov adına qızıl medal, Leypsiq yarmarkasının (ADR) böyük qızıl medalı və s. ilə təltif edilmişdir. Akademik H.Abdullayev 1993-cü il sentyabrın 1-də Bakıda vəfat etmiş, Fəxri Xiyabanda dəfn edilmişdir. |

Абдуллаев Гасан Мамедбагир оглы родился 20 августа 1918 года в селении Яйджы Джульфинского района. В1941 году окончил физико-математический факультет Азербайджанского педагогического института. В 1948 г. - доктор философии по физике, 1954 г. - доктор физико-математических наук, а в 1957 г. присвоено звание профессора. В 1955 г. избран членом-корреспондентом АНА, в 1967 г. – действительным членом, а в 1970 г. – членом-корреспондентом АН СССР.
В 1941—1943 годах преподавал в Ордубадском педагогическом училище, с 1944 года стал аспирантом, затем научным сотрудником, заместителем директора в Институте физики АН, а с 1957 года до конца своих дней был директором этого института. В 1968-1970 гг. занимал должность академика-секретаря Отделения физико-технических и математических наук АН, затем президента АН (1970-1983). Гасан Абдуллаев заложил основы современной физики, техники и физики полупроводников, создал коллектив высококвалифицированных специалистов в области физики. Впервые Г. Абдуллаевым были выяснены физическая природа и процессы образования, формовки и расформовки запирающего слоя селеновых выпрямителей. Академик Гасан Абдуллаев достиг значительных научных результатов в области исследования роли селена в биологических процессах, физике полупроводниковых приборов, изготовленных на основе сложных соединений селена и теллура. Поэтому в 1957 году Институт физики, получив исключительный статус, отныне был специализирован в направлении физики полупроводников с приоритетом селена и его соединений. Институт физики АН Азербайджана был утвержден головной организацией бывшего Советского Союза. Под его руководством в полученных новых полупроводниковых материалах со слоистой кристаллической структурой определен их электронный и фононный спектр и связь между кристаллической структурой и этими спектрами. Также в них обнаружено стимулированное излучение, новый объект в физике твердого тела - электронно-дырочная жидкость и квантованное сопротивление Холла, доказывающее наличие двумерного электронного газа. На основе тройных слоистых соединений был обнаружен класс новых сегнетоэлектрических полупроводниковых материалов, показано наличие в них непропорциональных фаз в результате нейтронографических исследований. Впервые ученый дал объяснение аномальным явлениям в селене и показал способы управления его свойствами. Работы Абдуллаева стали основой нового научного направления в физике полупроводников и были высоко оценены в СССР и в мире. Абдуллаев Г. является автором 13 монографий (в том числе изданных за рубежом), более 500 научных статей, свыше 40 изобретений (патентов США и Франции). Под его руководством были защищены свыше 100 кандидатов и 20 докторов наук. В 1956 г. по инициативе ученого была создана кафедра физики полупроводников в Азербайджанском государственном институте. Он являлся членом ученого совета «Физика и химия полупроводников» при Президиуме АН СССР, председателем республиканского научного совета «Проблемы физики» и Общества «Знание». Академик Гасан Абдуллаев также был председателем Комитета по государственным премиям Азербайджанской Республики в области науки и техники. Депутат Верховного совета СССР (8-11 созывов). Он был лауреатом Государственной премии Азербайджанской Республики, получил почётное звание «Заслуженный деятель науки». Г.Абдуллаев награжден орденами Ленина, Трудового Красного Знамени, а также медалью «За доблестный труд», Золотой медалью имени С. И. Вавилова АН СССР, Большой золотой медалью международной Лейпцигской ярмарки (ГДР) и т.д. Академик Г.Абдуллаев скончался 1 сентября 1993 года в Баку, похоронен в Аллее почётного захоронения. |