Kərimov Mahmud Kərim oğlu 1948-ci il oktyabrın 18-də İrəvan şəhərində anadan olmuşdur. 1971-ci ildə ADU-nu bitirmişdir. Fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru (1979), fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru (1989) elmi dərəcəsini, professor elmi adını (2000) almış, 2001-ci ildə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir.
Sovet Ordusunda taqım komandiri vəzifəsində qulluq etdikdən sonra Fizika İnstitutuna mühəndis vəzifəsinə qəbul edilmiş, 1974-cü ildə kimyəvi-fizika qrupu ilə birlikdə Radiasiya Tədqiqatları Sektoruna keçirilərək elmi işçi, elmi katib, laboratoriya müdiri və direktor (1974-2001) vəzifələrində, 2001-2013-cü illərdə AMEA-nın prezidenti vəzifəsində çalışmışdır. Azərbaycan Milli Elm Fondunun prezidenti (2002-2013), Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının baş redaktoru (2004-2013) olmuşdur. Gürcüstan MEA-nın və Qazaxıstan MEA-nın fəxri üzvü seçilmişdir. M.Kərimovun elmi tədqiqatlarının başlıca istiqaməti dielektriklər fizikası ilə bağlıdır. İlk dəfə olaraq polimer dielektriklərdə güclü elektrik sahəsinin təsiri ilə baş verən elementar elektron və molekulyar prosesləri tədqiq etmiş və materialların xassələrinin fiziki üsullarla idarə edilməsi, polimer dielektriklərin elektrik köhnəlməsi və dağılması mexanizmlərini aydınlaşdırmış, aşkar etdiyi elektrik sahəsi ilə stimullaşdırılan termolüminessensiya effekti polimerlərdə lokallaşmış yüklərin enerji səviyyələrinə görə paylanmasına elektrik sahəsinin təsirini müəyyən etməyə imkan vermiş və polimerlərdə molekulyar dinamikanın və lokallaşmış halların tədqiqində geniş yayılmışdır. M.Kərimov tərəfindən yaradılmış polimer dielektriklərdə güclü lokal elektrik sahə oblastlarının spin-zond diaqnostika üsulu polimer izolyatorların davamlılığının proqnozlaşdırılmasında, onlarda həcmi yüklərin formalaşması və toplanması proseslərinin tədqiqində, güclü elektrik sahəsinin təsiri altında baş verən elementar destruktivliyin mexanizmini aşkar etməyə, polimerlərin quruluşu və xassələrinin modifikasiyasında sərbəst radikalların rolunu müəyyən etməyə imkan vermişdir. İlk dəfə onun tərəfindən müəyyən edilmiş makroradikalların fotogenerasiyasındakı elektrik sahə effekti materialların fiziki-kimyəvi xassələrini xarici elektrik sahəsi ilə tənzim etməyə və polimer materiallarda fotoprosesləri idarə etməyə imkan yaratmışdır. Müxtəlif tip bərk maddələrə ionlaşdırıcı şüaların təsiri altında yarımkeçirici, polimer, dielektrik maddələrin fiziki və fiziki-kimyəvi xassələrində baş verən dəyişiklikləri, onların qanunauyğunluqlarını kompleks şəkildə tədqiq etmişdir. Onun kvazibirölçülü yarımkeçiricilərdəki yükdaşıyıcıların nəqlində aşkar etdiyi maqnit-spin effektləri molekulyar informasiya çeviriciləri və spintronika elementlərinin yaradılmasına imkan yaratmışdır. Elektron paramaqnit rezonansı metodunu fizika, kimya və biologiyanın müxtəlif məsələlərinin həllinə uğurla tətbiq etmiş və çoxsaylı müəlliflik şəhadətnamələri almışdır. Rəhbərliyi altında radiasiya təhlükəsizliyi, radioekologiya, bərk cisimlərdə radiasiya effektləri və radiasiya materialşünaslığı istiqamətlərində yeni fundamental elmi və texniki tədqiqat işləri təşkil edilmiş, Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyi ilə birgə mühüm layihələrin icrasını təmin etmişdir. 200-dən artıq elmi əsərin və ixtiranın müəllifidir. Rəhbərliyi altında 8 fəlsəfə doktoru və 2 elmlər doktoru hazırlanmışdır. "Şöhrət" ordeni ilə təltif edilmişdir. Akademik Mahmud Kərimov 2013-cü ildə Bakıda vəfat etmiş, Fəxri Xiyabanda dəfn edilmişdir. |

Керимов Махмуд Керим оглы родился 18 октября 1948 года в городе Иреван. В 1971 году окончил Азербайджанский государственный университет. В 1979 году Махмуд Керимов защитил кандидатскую, в 1989 году – докторскую диссертации по физико-математическим наукам, а в 2000 году получил учёное звание профессора. В 2001 году избран действительным членом Национальной академии наук Азербайджана.
После окончания службы в советской армии, был принят на работу инженером в Институт физики, в 1974 году переведён вместе с химико-физической группой в Сектор радиационных исследований, работал здесь старшим научным работником, учёным секретарём, начальником лаборатории и директором (1974-2001), 2001-2013 гг. занимал должность президента НАНА. Также был президентом Национального Научного Фонда (2002-2013), главным редактором Азербайджанской Национальной Энциклопедии (2004-2013). Избран почетным членом Грузинской НАН и Казахстанской НАН. Ученый внес ценный вклад в развитие физической науки в нашей республике. Махмуд Керимов своей насыщенной научной деятельностью, сыграл важную роль в обогащении сфер радиационной физики и информатики новыми знаниями. Главное направление его научных исследований было связано с физикой диэлектриков. Полученные им научные результаты всегда отличались своей актуальностью, фундаментально-теоретическим и прикладным значением. Махмуд Керимов, также проводил научные исследования в области радиоэкологии и радиационного материаловедения, представляющих для нашей республики большое значение с точки зрения решения научно-технических проблем в области ядерной и радиационной безопасности. Сектор радиационных исследований, которым руководил на протяжении долгого времени, стал одним из влиятельных институтов НАНА и воспринимался в международном сообществе как солидная научная структура. В области физики преобразователей молекулярной информации, впервые исследованы элементарные электронные и молекулярные процессы, происходящие в высокомолекулярных системах за счёт воздействия сильных электрических полей, установлены возможности управления свойствами материалов с помощью электрического поля и выяснены механизмы запоминания и преобразования информации макромолекулами. Исследованы механизмы и кинетика образования точечных дефектов в оксидных диэлектриках за счёт воздействия излучения и электрической разреженной плазмы, также превращение энергии излучения в химическую в процессах радиационного и каталитического разложения воды. Были предложены рациональные методы получения водорода из воды. В результате проведённых ученым в последние годы исследований, посвящённых выявлению взаимосвязи парамагнетизма и электрической проводимости в молекулярных полупроводниках, были установлены спин-магнитные эффекты и сверхтонкая структура магниторезонансной проводимости. Успешно применил метод электронного парамагнитного резонанса для решения различных задач физики, химии и биологии и получил многочисленные авторские свидетельства. Под его руководством были проведены новые фундаментальные научно-технические исследования в направлении радиационной безопасности, радиоэкологии, радиационным эффектам в твердых телах и радиационного материаловедения, а также были осуществлены важные совместные проекты с Международным Агентством по Атомной Энергии. М.Керимов является автором более 200 научных произведений и открытий. Под его руководством подготовлены 8 докторов философии и 2 докторов наук. Удостоен ордена «Шохрат». Академик Керимов Махмуд Керим оглы скончался в 2013 г. в Баку, похоронен на Аллее почётного захоронения. |