F.Bağırzadə 1926-cı ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1949-cu ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Geoloji-kəşfiyyat fakültəsini mühəndis-geoloq ixtisası üzrə bitirmışdır.
F.Bağırzadə 1953-cü ildə geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, 1964-cü ildə elmlər doktoru elmi dərəcələrini almış, 1976-cı ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1983-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. F.Bağırzadə əmək fəaliyyətinə 1949-cu ildə «Qobustanneftkəşfiyyat» trestində başlamış və elə həmin il Azərbaycan Sənaye İnstitutunun Neft və qaz yataqlarının geologiyası kafedrası nəzdində aspiranturaya daxil olmuşdur. 1951-1953-cü illərdə «Azneft» Birliyinin «Dənizdə kəşfiyyat qazması» trestinin «Neft Daşları» idarəsində mühəndis-geoloq, Azərbaycan Elmi Tədqiqat Neft Geoloji-Kəşfiyyat İnstitutunun çöl tematik partiyasında mühəndis-geoloq və partiya rəisi işləmişdir. 1952-1954-cü illərdə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun Neft və qaz yataqlarının geologiyası kafedrasında assistent vəzifəsində işləmişdir. 1954-1962-ci illərdə kafedranın böyük müəllimi və dosenti işləmiş, 1962-1965-ci illərdə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun geoloji-kəşfiyyat fakültəsinin dekanı təyin olunmuşdur. F.Bağırzadə 1964-1965-ci illərdə Birma Respublikasında Ranqun Texnoloji İnstitutunun professoru vəzifəsində işləmişdir. 1965-1970-ci illərdə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun (indiki ADNA) xarici vətəndaşların təhsili üzrə fakültəsinin dekanı, 1966-1970-ci illərdə Neft və qaz yataqlarının geologiyası kafedrasının professoru və kafedranın müdiri vəzifələrində işləmişdir. F.Bağırzadə 1970-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinə (indiki Bakı Dövlət Universiteti) rektor təyin edilmişdir. Onun iştirakilə universitetin tədris-material bazası xeyli genişlənmiş, yeni kafedralar, tətbiqi riyaziyyat fakültəsi açılmış, institutlararası elmi-tədqiqat hesablama mərkəzi təşkil olunmuşdur. F.Bağırzadə neft geologiyası və Cənubi Xəzərin neft-qaz yataqlarının geokimyası sahələrində görkəmli alim idi. Xəzər akvatoriyasının bir sıra sahələrinin neft-qaz yataqlarının («Günəşli» strukturu) perspektivliyini öyrənmişdir. F.Bağırzadə 100-dən artıq elmi əsər, o cümlədən 12 monografiya, geologiyanın və geokimyanın müxtəlif problemləri üzrə çoxsaylı dərsliklər və tədris vəsaitləri nəşr etdirmişdir. F.Bağırzadənin elmi kadrların hazırlanması işində böyük xidmətləri olmuşdur. F.Bağırzadə “Oktyabr İnqilabı” və “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordenləri ilə təltif olunmuşdur. 1980-ci ildə ona Azərbaycan SSR-in Əməkdar elm xadimi fəxri adı verilmişdir. O, bir qrup alimlərlə birlikdə “Azərbaycan SSR-in neft və qaz yataqları və perspektivli strukturları xəritəsi”nin tərtibinə görə Azərbaycan Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür. Akademik Faiq Bağırzadə 1988-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

F.Bagirzade was born in 1926 in Baku. In 1949 he graduated from Geological-Exploration Department of the Azerbaijan Industrial Institute (now Azerbaijan State Oil and Industry University) with a speciality in Engineering and Geology.
F.Bagirzade was PhD on geology-mineralogy in 1953, he was a doctor of science in 1964, in 1976 he was a corresponding member of the Azerbaijan Academy of Sciences, and in 1983 he was elected as an active member. F.Bagirzade started his career in 1949 at Gobustan Oil Exploration Trust and in the same year entered the post graduate course at the Department of Geology of Oil and Gas Field of the Azerbaijan Industrial Institute. In 1951- 1953 he worked as an engineer-geologist at the Oil Rocks Department of the Offshore Exploration Drilling of the Azneft Union and worked as an engineer-geologist and party leader at the Wild Thematic Party of the Azerbaijan Scientific Research Institute of Oil and Gas Geological-Exploration. In 1952-1954 he worked as an assistant at the Department of Geology of Oil and Gas Field of the Azerbaijan. From 1954 to 1962 he worked as a senior lecturer and assistant professor of the department. In 1962-1965 he was dean of the Geological-Exploration Faculty of the Azerbaijan Institute of Oil and Chemistry. F.Bagirzade worked as Professor of Rangun Technological Institute in the Republic of Birma in 1964-1965. In 1965-1970 he worked as Dean of the Foreign Students Education Faculty of the Azerbaijan Oil and Chemistry Institute (present ASİU) Professor of the Department of Geology of Oil and Gas Fields and Head of the Department in 1966-1970. F.Bagirzade was appointed the rector of the Azerbaijan State University (present Baku State University) in 1970. With his participation the university's educational and material base has expanded significantly, new departments, the Faculty of Applied Mathematics, and an inter-institutional research computing center was opened. F.Bagirzade was a prominent scientist in oil geology and geochemistry of oil and gas fields in the South Caspian. He has studied the prespectives of oil and gas fields ("Guneshli" structure) number of fields in the Caspian Sea. F.Bagirzade has published more than 100 scientific works, including 12 monographs, numerous textbooks and teaching aids on various problems of geology and geochemistry. He has had great services in the preparation of scientific staff. F.Bagirzade was awarded with the "October Revolution" and "Red Labor Flag" orders. In 1980, he was awarded with honorary title of Honored Scientist of the Azerbaijan USSR. He was awarded the Azerbaijan State Prize for a compilation of "Map of oil and gas deposits and prospective structures of the Azerbaijan USSR" together with a group of scientists. Academician Faig Bagirzade died in 1988 in Baku. |