F.Bağırzadə 1926-cı ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1949-cu ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Geoloji-kəşfiyyat fakültəsini mühəndis-geoloq ixtisası üzrə bitirmışdır.
F.Bağırzadə 1953-cü ildə geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, 1964-cü ildə elmlər doktoru elmi dərəcələrini almış, 1976-cı ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1983-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. F.Bağırzadə əmək fəaliyyətinə 1949-cu ildə «Qobustanneftkəşfiyyat» trestində başlamış və elə həmin il Azərbaycan Sənaye İnstitutunun Neft və qaz yataqlarının geologiyası kafedrası nəzdində aspiranturaya daxil olmuşdur. 1951-1953-cü illərdə «Azneft» Birliyinin «Dənizdə kəşfiyyat qazması» trestinin «Neft Daşları» idarəsində mühəndis-geoloq, Azərbaycan Elmi Tədqiqat Neft Geoloji-Kəşfiyyat İnstitutunun çöl tematik partiyasında mühəndis-geoloq və partiya rəisi işləmişdir. 1952-1954-cü illərdə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun Neft və qaz yataqlarının geologiyası kafedrasında assistent vəzifəsində işləmişdir. 1954-1962-ci illərdə kafedranın böyük müəllimi və dosenti işləmiş, 1962-1965-ci illərdə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun geoloji-kəşfiyyat fakültəsinin dekanı təyin olunmuşdur. F.Bağırzadə 1964-1965-ci illərdə Birma Respublikasında Ranqun Texnoloji İnstitutunun professoru vəzifəsində işləmişdir. 1965-1970-ci illərdə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun (indiki ADNA) xarici vətəndaşların təhsili üzrə fakültəsinin dekanı, 1966-1970-ci illərdə Neft və qaz yataqlarının geologiyası kafedrasının professoru və kafedranın müdiri vəzifələrində işləmişdir. F.Bağırzadə 1970-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinə (indiki Bakı Dövlət Universiteti) rektor təyin edilmişdir. Onun iştirakilə universitetin tədris-material bazası xeyli genişlənmiş, yeni kafedralar, tətbiqi riyaziyyat fakültəsi açılmış, institutlararası elmi-tədqiqat hesablama mərkəzi təşkil olunmuşdur. F.Bağırzadə neft geologiyası və Cənubi Xəzərin neft-qaz yataqlarının geokimyası sahələrində görkəmli alim idi. Xəzər akvatoriyasının bir sıra sahələrinin neft-qaz yataqlarının («Günəşli» strukturu) perspektivliyini öyrənmişdir. F.Bağırzadə 100-dən artıq elmi əsər, o cümlədən 12 monografiya, geologiyanın və geokimyanın müxtəlif problemləri üzrə çoxsaylı dərsliklər və tədris vəsaitləri nəşr etdirmişdir. F.Bağırzadənin elmi kadrların hazırlanması işində böyük xidmətləri olmuşdur. F.Bağırzadə “Oktyabr İnqilabı” və “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordenləri ilə təltif olunmuşdur. 1980-ci ildə ona Azərbaycan SSR-in Əməkdar elm xadimi fəxri adı verilmişdir. O, bir qrup alimlərlə birlikdə “Azərbaycan SSR-in neft və qaz yataqları və perspektivli strukturları xəritəsi”nin tərtibinə görə Azərbaycan Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür. Akademik Faiq Bağırzadə 1988-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Ф.Багирзаде родился в 1926 году в Баку. В 1949 году окончил геологоразведочный факультет Азербайджанского института промышленности (ныне Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности) по специальности инженер-геолог.
Ф.Багирзаде в 1953 году стал доктором философии по геолого-минералогии, в 1964 году доктором наук, в 1976 году - членом-корреспондентом, а в 1983 году избран действительным членом Азербайджанской АН. Ф.Багирзаде начал свою трудовую деятельность в 1949 году в тресте «Гобустаннефтьразведка», и в том же году поступил в аспирантуру при кафедре геологии нефтегазового месторождения Азербайджанского промышленного института. В 1951-1953 гг. работал инженером-геологом в управлении «Нефтяные камни», инженером-геологом «Морского разведочного бурения» Производственного объединения «Азнефть», лидером тематической партии Научно-исследовательского Нефтяного геолого-разведочного института. В 1952-1954 гг. он - ассистент кафедры геологии Нефтегазового месторождения Азербайджанского промышленного института, с 1954 по 1962 гг. - старший преподаватель и доцент кафедры, 1962-1965 гг. - декан геолого-разведочного факультета Азербайджанского института нефти и химии. Ф. Багирзаде был профессором Технологического института Рангун в Республике Бирма в 1964-1965 годах, в 1965-1970 гг. - деканом факультета по вопросам обучения иностранных студентов Азербайджанского института нефти и химии (ныне АГНА), профессором кафедры геологии нефтегазовых месторождений и заведующим отделением в 1966-1970 годах. В 1970 году Ф.Багирзаде был назначен ректором Азербайджанского государственного университета (нынешний Бакинский государственный университет). Под его руководством учебная и материальная база университета значительно расширилась, открылись новые кафедры, факультет прикладной математики и межинститутский исследовательский вычислительный центр. Ф.Багирзаде был выдающимся ученым в области нефтяной геологии и геохимии нефтегазовых месторождений в Южном Каспии. Изучал перспективы нефтегазовых месторождений (структура «Гюнешли») ряда месторождений в Каспийской акватории. Ф.Багирзаде опубликовал более 100 научных работ, в том числе 12 монографий, учебников и учебных пособий по различным проблемам геологии и геохимии. У него были большие заслуги в подготовке научных кадров. Ф.Багирзаде был награжден орденами Октябрьской Революции и Трудового Красного Знамени. В 1980 году он был удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки Азербайджанской ССР», вместе с группой ученых награжден Государственной премией Азербайджана за составление «Карты нефтегазовых месторождений и перспективных структур СССР». Академик Фаик Багирзаде скончался в Баку в 1988 году. |