B.Budaqov 1928-ci il fevralın 23-də Ermənistanın Zəngibasar (indiki Masis) rayonunun Çobankərə kəndində anadan olmuşdur. 1951-ci ildə Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunu (indiki ADPU) bitirmişdir.
B.Budaqov 1955-ci ildə coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, 1967-ci ildə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1969-cu ildə isə professor elmi adını almış, 1976-cı ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. B.Budaqov əmək fəaliyyətinə 1955-ci ildə AEA Coğrafiya İnstitutunda kiçik elmi işçi vəzifəsindən başlamış, baş elmi işçi, Landşaftşünaslıq şöbəsinin müdiri, elmi işlər üzrə direktor müavini, 1988-ci ildən ömrünün sonunadək isə institutun direktoru vəzifəsində işləmişdir. B.Budaqov Azərbaycanda və ölkəmizin sərhədlərindən kənarda tanınmış coğrafiyaçı alimdir. O, Azərbaycanın müasir coğrafiyasının geomorfologiya, landşaftşünaslıq və toponimika elmi məktəblərinin banilərindən biridir. Elmi yaradıcılığı Azərbaycan ərazisinin geomorfologiyasının, landşaftının, yeni tektonik hərəkətlərinin, toponimikasının, ekologiyasının, dağıdıcı təbii proseslərin tədqiqinə, ətraf mühitin qorunmasına, irimiqyaslı geomorfoloji xəritələrin tərtibinə, məktəb coğrafiyasının inkişafına həsr olunmuşdur. B.Budaqov 1000-dən çox əsərin, o cümlədən məqalə və monoqrafiyaların müəllifidir. O, Azərbaycan elm tarixində ilk dəfə olaraq «Türk uluslarının yer yaddaşı», «Ermənistanda Azərbaycan mənşəli toponimlərin izahlı lüğəti», «Gürcüstanda olan türk toponimlərinin izahlı lüğəti», «Avrasiyanın türk toponimləri» kimi mühüm elmi əhəmiyyətə malik kitablar çap etdirmişdir. B.Budaqovun «Cənub-şərqi Qafqazın geomorfologiyası və yeni tektonikası» adlı əsəri keçmiş SSRİ Coğrafiya Cəmiyyətinin N.M.Prjevalski adına Qızıl medalına layiq görülmüşdür. B.Budaqovun rəhbərliyi ilə coğrafiya üzrə 50-yə qədər elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. B.Budaqov hazırkı MDB Dövlətlərarsı Coğrafiya Elminin Fundamental Problemləri Şurasının üzvü, Respublika Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin üzvü, Azərbaycan Milli Məclisi yanında Toponimika Komissiyasının sədri, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin prezidenti, Respublika Ağsaqqallar Şurasının sədri olmuşdur. SSRİ-Hindistan, SSRİ-Bolqarıstan, SSRİ-Fransa elmi simpoziumlarının təşkilatçılarından biri və Azərbaycan üzrə elmi rəhbəri olmuş, bir sıra xarici ölkələrdə keçirilən beynəlxalq miqyaslı elmi konfranslarda iştirak və məruzələrlə çıxış etmişdir. B.Budaqov Azərbaycan Respublikasının «Şöhrət» ordeni ilə təltif edilmiş, akademik Y.Məmmədəliyev, akademik H.Əliyev, şair Məmməd Araz, mesenat Hacı Zeynalabdin Tağıyev adına mükafatlara, Ümumdünya Sülh Federasiyasının “Planetdə Sülh Naminə”, Dinlərarası və Millətlərarası Federasiya tərəfindən «Dünya Səfiri» adına, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür. Akademik Budaq Budaqov 2012-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Будаг Будагов родился 23 февраля 1928 года в селе Чобанкере Зангибасарского района (ныне Масис) Армении. Высшее образование получил на географическом факультете Азербайджанского государственного педагогического института, который окончил в 1951 году.
В 1955 году Будаг Будагов защитил кандидатскую, а в 1967 году – докторскую диссертацию, в 1969 году получил ученую степень профессора. В 1976 году был избран членом-корреспондентом, а в 1989 году – действительным членом Академии Наук Азербайджана. Начав трудовую деятельность с 1955 года в качестве младшего научного сотрудника в Институте географии Академии Наук Азербайджанской Республики, Будаг Будагов работал здесь старшим научным сотрудником, заведующим отделением ландшафтоведения, был заместителем директора института по научной работе. С 1988 года и до конца жизни занимал должность директора Института географии Национальной Академии Наук Азербайджана. Будаг Будагов внёс ценный вклад в развитие географической науки в нашей республике. Является известным учёным по географии, как в Азербайджане, так и за её пределами. Главными направлениями его исследований были вопросы геоморфологии, ландшафтоведения, палеогеографии и топонимики. Ему принадлежат важные заслуги в составлении крупномасштабных ландшафтных карт и атласов территории нашей страны. Будаг Будагов успешно сочетал научное творчество с педагогической деятельностью. Прилагал все свои знания и способности для формирования школы географов в нашей республике, потратил большие силы на подготовку высококвалифицированных кадров. Результаты исследований Будага Будагова отражены в более чем 1000 научных трудах, изданных в нашей стране и за её пределами, в том числе в монографиях. Впервые в Азербайджане опубликовал такие книги, как «Память мест тюркских народов», «Толковый словарь азербайджанских топонимов в Армении», «Толковый словарь тюркских топонимов в Грузии». Работа учёного «Геоморфология Южного Кавказа и его новая тектоника» была удостоена золотой медали имени Н.М.Пржевальского Географическим Обществом бывшего СССР. Под руководством Б. Будагова были подготовлены более 50 докторов наук и докторов философии. Б.Будагов являлся членом Совета межгосударственных фундаментальных проблем географических наук СНГ, членом Президиума Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, председателем Топонимической Комиссии при Милли Меджлисе, президентом Азербайджанского Географического Общества, председателем Совета Аксакалов. Был одним из организаторов и научным руководителем по Азербайджану таких симпозиумов, как СССР-Индия, СССР-Болгария, СССР-Франция, и выступал с докладами на международных научных конференциях, проводимых в нескольких зарубежных странах международного масштаба. Был удостоен ордена «Шохрет» Азербайджанской Республики, премий им. академиков Ю.Мамедалиева, им. Г.Алиева, им. поэта Мамеда Араза, им. мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева. Был удостоен почетных званий «Посол мира» со стороны Межрелигиозной и межнациональной федерации, «За мир на планете» Всемирной Федерации Мира, а также Заслуженного деятеля науки Азербайджанской Республики. Академик Будагов Будагов скончался в 2012 году в Баку. |