Axundov Ağamusa Ağası oğlu
Azərbaycan Milli Elmlər Aka­de­mi­ya­sı­nın həqiqi üzvü Ağamusa Ağası oğlu Axun­dov 1932-ci il fevralın 2-də  Kürdəmir  şəhə­rində ana­dan ol­muş­­dur. Orta məktəbi qızıl medalla bitir­dikdən son­ra 1950-1955-ci illər­də Azərbaycan Dövlət Universite­ti­nin fi­lo­lo­­giya fa­kül­tə­sində, 1959-1965-ci illərdə Azər­bay­can Peda­qoji Xarici Dil­lər İnstitutunun Qər­bi Avro­pa dil­­ləri fakültəsində təhsil almış­­­dır. 1964-cü ildə filologiya üzrə elmlər doktoru alimlik dərəcəsini almış, 1967-ci ildə pro­fessor adına layiq görülmüş, 2007-ci ildə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir. 1990-2011-ci illərdə AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, 2001-2011-ci illərdə AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsində çalışmış, 2011-ci ildən ömrünün sonunadək AMEA-nın Rəyasət Heyətinin müşaviri olmuşdur.
A.Axundov Sovet Türkoloqları Komi­tə­si­nin, Al­ma­ni­­ya Demokratik Respub­li­ka­sında nəşr edilən «Fo­­netika, dilçilik: Kom­­munikativ tədqiqat­lar» adlı bey­nəl­xalq elmi-nəzəri jurnalın re­dak­siya he­yətinin üzvü, Azərbaycan Elmlər Aka­­demiyasının Ter­mi­nologiya Ko­missiyası səd­­rinin müa­vini, Azər­bay­can Ali Soveti Rə­ya­­­sət Heyətinin To­po­nimika Ko­mis­si­ya­sının, AzərTAC-ın tərcümə şu­ra­sı­nın, Azərbaycan və Ərəb ölkələri Dostluq Cəmiyyəti İda­rə He­yə­tinin üzvü, Sovet-Amerika Dost­luq Cə­miy­yə­ti Bakı şöbəsinin səd­ri kimi geniş ictimai-elmi fəaliyyət gös­tərmişdir.
Görkəmli alim Misir Ərəb Respublikasının Qahirə şə­hə­rində, Eyn-Şəms Universite­tində Azər­bay­can dili və ədəbiyyatından dərs demiş (1965-1966), Praqa (1967), Ankara (1972), Belqrad (1984) və Budapeşt (1986), Kayseri (Tür­kiyə, 1990), İstanbul (1992) şəhərlərində bey­nəl­xalq elmi kon­franslarda iştirak etmiş, Dostluq evi­­nin və Sovet Amerika Əlaqələri İnsti­tu­tu­nun xüsusi heyətinin tərkibində ABŞ-da olmuş, Nyu-York­da II Dünya müharibəsi­nin qur­tar­ma­sı­nın 30 illiyinə həsr olunmuş iclasda iştirak et­miş­­dir (1975).
A.Axundov Yaponiya Elmə Yardım Cə­­miyyətinin də­­­vəti ilə bir ay Tokio Uni­ver­si­tetində Azər­bay­can dili dərsi demiş, Kobe Uni­­versitetində və Tokio Şərq Kitab­xa­nasında «Azər­baycan di­­­li inkişaf yollarında» möv­zu­sun­da 2 konf­rans keçirmişdir.
Alimin «Ümumi dilçilik», həm­müəllif ol­du­ğu «Dilçiliyə giriş», «Azər­bay­can dili»  ki­tab­ları dönə-dö­nə nəşr olunmuşdur. «Azər­bay­can di­li­nin tari­xi-etimoloji lüğəti» əsəri üzə­­rində çalışmaları davam edir. Azərbaycan Res­pub­li­ka­­sı Dil­­­lərin işlənməsi və inkişaf qa­nu­nauy­ğun­luq­la­rı Əlaqələndirmə Şurası­nın sədri, ASE-nin Məs­ləhətçilər Şu­rasının, Gürcüstan EA Dil­çi­lik İns­titutunun və Bakı Döv­lət Uni­ver­si­te­ti­nin doktorluq dərəcəsi ve­rən ixtisaslaş­mış mü­dafiə şu­ra­larının, XMA-nın Azərbaycan böl­­məsi komitəsinin, «So­vets­ka­ya tyur­ko­lo­giya», «Ulduz» və «Azə­r­­bay­can» jurnallarının re­dak­si­ya heyətlə­ri­nin üzvü ol­muş­­dur.
A.Axundov Xalqlar dostluğu sahəsində mühüm xid­mət­lərinə görə ABŞ-ın «Friend­ship Forse» («Dost­luq qüvvələri») ictimai təş­kilatının fəxri fərmanına layiq gö­rülmüşdür (1987). ABŞ-ın Nyu-Or­lean şəhərinin fəxri xarici vətəndaşı, Lui­ziana ştatının paytaxtı Baton Ru­jun Şəhər Şu­rasının fəxri üzvü (1987), Azərbaycan Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət He­yə­ti­nin üzvü (2003-cü ildən) olmuşdur.
Akademik A.Axundov 1986-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müka­fatına layiq görülmüş, 2000-ci ildə «Şöhrət» ordeni ilə təltif edil­mişdir.

Агамуса Агасы оглы Ахундов, действительный член Национальной академии наук Азербайджана, родился 2 февраля 1932 года в Кюрдамире. После окончания средней школы с золотой медалью в 1950-1955 годах он окончил Факультет филологии Азербайджанского государственного университета, а в 1959-1965 гг. учился на Факультете западноевропейских языков в Педагогическом институте иностранных языков. В 1964 году он получил степень доктора наук, а 1967 году был удостоен звания профессора, в 2007 же году был избран действительным членом НАНА. В 1990-2011 гг. был директором Института лингвистики имени Насими НАНА, в 2001-2011 гг. исполнял должность академика-секретаря Отдела гуманитарных и общественных наук НАНА, с 2011 года до конца своей жизни был советником Президиума НАНА.
А. Ахундов был членом редакции международного научно-теоретического журнала «Фонетика, лингвистика: коммуникативные исследования» выпускавшимся в Германской демократической Республики Комитетом совета тюркологов, заместителем председателя Комиссии по терминологиям НАНА, был членом Комиссии по топонимике Президиума верховного совета Азербайджана, совета по переводам Азертадж, Совета директоров Сообщества дружбы Азербайджана и арабских стран, и председателем Бакинского отделения Общества дружбы Америки – Советов. Выдающийся учёный преподавал уроки Азербайджанского языка и литературы в Университете Эйн-Шамса в Каире, Египет (1965-1966), участвовал в международных научных конференциях в Праге (1967 год), Анкаре (1972 год), Белграде (1984 год) и Будапеште (1986 год), Кайсери (Турция, 1990 год) и Стамбуле (1992 год), был в Америке в составе специальной делегации Института советско-американских отношений и Дома дружбы, в Нью-Йорке участвовал на собрании, посвящённом 30-летию окончания Второй мировой войны (1975). По приглашению Сообщества помощи науке Японии А. Ахундов один месяц преподавал азербайджанский язык в Токийском университете, провёл 2 конференции в Университете Кобе и Восточной библиотеки Токио на тему «Азербайджанский язык на пути развития». Книга «Общая лингвистика», и книги, выпущенные при соавторстве «Введение в лингвистику», «Азербайджанский язык» неоднократно выпускали в печать. Работа над «Историко-этимологическим словарём азербайджанского языка» продолжается. А. Ахундов за свои заслуги в сфере дружбы народов был удостоен почётной грамоты общественной организации «Friend¬ship Forse» («Силы дружбы») США в 1987 году, почётный член Городского совета столицы штата Луизиана – Батон Руж – 1987 год, член Президиума Высшей аттестационной комиссии Азербайджана с 2003 года В 1986 году академик А. Ахундов был удостоен Государственной награды Азербайджанской Республики, а в 2000 году ордена «Шохрат». Академик Агамуса Ахундов скончался в 2015 году в Баку. |