Axundov Ağamusa Ağası oğlu
Azərbaycan Milli Elmlər Aka­de­mi­ya­sı­nın həqiqi üzvü Ağamusa Ağası oğlu Axun­dov 1932-ci il fevralın 2-də  Kürdəmir  şəhə­rində ana­dan ol­muş­­dur. Orta məktəbi qızıl medalla bitir­dikdən son­ra 1950-1955-ci illər­də Azərbaycan Dövlət Universite­ti­nin fi­lo­lo­­giya fa­kül­tə­sində, 1959-1965-ci illərdə Azər­bay­can Peda­qoji Xarici Dil­lər İnstitutunun Qər­bi Avro­pa dil­­ləri fakültəsində təhsil almış­­­dır. 1964-cü ildə filologiya üzrə elmlər doktoru alimlik dərəcəsini almış, 1967-ci ildə pro­fessor adına layiq görülmüş, 2007-ci ildə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir. 1990-2011-ci illərdə AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, 2001-2011-ci illərdə AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsində çalışmış, 2011-ci ildən ömrünün sonunadək AMEA-nın Rəyasət Heyətinin müşaviri olmuşdur.
A.Axundov Sovet Türkoloqları Komi­tə­si­nin, Al­ma­ni­­ya Demokratik Respub­li­ka­sında nəşr edilən «Fo­­netika, dilçilik: Kom­­munikativ tədqiqat­lar» adlı bey­nəl­xalq elmi-nəzəri jurnalın re­dak­siya he­yətinin üzvü, Azərbaycan Elmlər Aka­­demiyasının Ter­mi­nologiya Ko­missiyası səd­­rinin müa­vini, Azər­bay­can Ali Soveti Rə­ya­­­sət Heyətinin To­po­nimika Ko­mis­si­ya­sının, AzərTAC-ın tərcümə şu­ra­sı­nın, Azərbaycan və Ərəb ölkələri Dostluq Cəmiyyəti İda­rə He­yə­tinin üzvü, Sovet-Amerika Dost­luq Cə­miy­yə­ti Bakı şöbəsinin səd­ri kimi geniş ictimai-elmi fəaliyyət gös­tərmişdir.
Görkəmli alim Misir Ərəb Respublikasının Qahirə şə­hə­rində, Eyn-Şəms Universite­tində Azər­bay­can dili və ədəbiyyatından dərs demiş (1965-1966), Praqa (1967), Ankara (1972), Belqrad (1984) və Budapeşt (1986), Kayseri (Tür­kiyə, 1990), İstanbul (1992) şəhərlərində bey­nəl­xalq elmi kon­franslarda iştirak etmiş, Dostluq evi­­nin və Sovet Amerika Əlaqələri İnsti­tu­tu­nun xüsusi heyətinin tərkibində ABŞ-da olmuş, Nyu-York­da II Dünya müharibəsi­nin qur­tar­ma­sı­nın 30 illiyinə həsr olunmuş iclasda iştirak et­miş­­dir (1975).
A.Axundov Yaponiya Elmə Yardım Cə­­miyyətinin də­­­vəti ilə bir ay Tokio Uni­ver­si­tetində Azər­bay­can dili dərsi demiş, Kobe Uni­­versitetində və Tokio Şərq Kitab­xa­nasında «Azər­baycan di­­­li inkişaf yollarında» möv­zu­sun­da 2 konf­rans keçirmişdir.
Alimin «Ümumi dilçilik», həm­müəllif ol­du­ğu «Dilçiliyə giriş», «Azər­bay­can dili»  ki­tab­ları dönə-dö­nə nəşr olunmuşdur. «Azər­bay­can di­li­nin tari­xi-etimoloji lüğəti» əsəri üzə­­rində çalışmaları davam edir. Azərbaycan Res­pub­li­ka­­sı Dil­­­lərin işlənməsi və inkişaf qa­nu­nauy­ğun­luq­la­rı Əlaqələndirmə Şurası­nın sədri, ASE-nin Məs­ləhətçilər Şu­rasının, Gürcüstan EA Dil­çi­lik İns­titutunun və Bakı Döv­lət Uni­ver­si­te­ti­nin doktorluq dərəcəsi ve­rən ixtisaslaş­mış mü­dafiə şu­ra­larının, XMA-nın Azərbaycan böl­­məsi komitəsinin, «So­vets­ka­ya tyur­ko­lo­giya», «Ulduz» və «Azə­r­­bay­can» jurnallarının re­dak­si­ya heyətlə­ri­nin üzvü ol­muş­­dur.
A.Axundov Xalqlar dostluğu sahəsində mühüm xid­mət­lərinə görə ABŞ-ın «Friend­ship Forse» («Dost­luq qüvvələri») ictimai təş­kilatının fəxri fərmanına layiq gö­rülmüşdür (1987). ABŞ-ın Nyu-Or­lean şəhərinin fəxri xarici vətəndaşı, Lui­ziana ştatının paytaxtı Baton Ru­jun Şəhər Şu­rasının fəxri üzvü (1987), Azərbaycan Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət He­yə­ti­nin üzvü (2003-cü ildən) olmuşdur.
Akademik A.Axundov 1986-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müka­fatına layiq görülmüş, 2000-ci ildə «Şöhrət» ordeni ilə təltif edil­mişdir.

Agamusa Aghasi oglu Akhundov, a full member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, was born on February 2, 1932 in Kurdamir. After graduating secondary school with gold medal, he studied at the Philological faculty of Azerbaijan State University in 1950-1955, and Western European Languages Faculty of the Azerbaijan Pedagogical Institute of Foreign Languages in 1959-1965. In 1964, he received a degree of PhD in Philology and was awarded the title of professor in 1967. He was elected as an active member of ANAS in 2007. From 1990 to 2011 he was the director of the Institute of Linguistics named after Nasimi of ANAS, the academic secretary of the Department of Humanitarian and Social Sciences of ANAS in 2001-2011. Since 2011 he has been the advisor to the Presidium of ANAS.
A. Akhundov had widely scientific activity as a member of Soviet Turkishologists Committee, the editorial board of the International Scientific and Theoretical Journal "Phonetics, Linguistics: Communicative Studies" published in the German Democratic Republic, the Deputy Chairman of the Terminology Commission of the Azerbaijan Academy of Sciences, the Toponomy Commission of the Presidium of the Supreme Soviet of Azerbaijan, Translation board of AzerTAC, Member of the Board of the Friendship Society of Azerbaijan and Arab countries, the chairman of the Soviet-American Friendship Society Baku branch. The prominent scientist taught Azerbaijani language and literature at Eyn-Shams University in Cairo, Egypt (1965-1966), Prague (1967), Ankara (1972), Belgrade (1984) and Budapest (1986), Kayseri (Turkey, 1990). He participated in international scientific conferences in Istanbul (1992) .He has been to the United States as part of the United States Friendship House and the İnstitute of Soviet-American Relations, and attended a meeting in New York on the 30th anniversary of the Second World War II (1975). A.Akhundov taught for one month the Azerbaijani language course at the invitation of the Japanese Science Aid Society, at the Tokyo University and held two conferences on "Azerbaijani language in development paths" at Kobe University and Tokyo Eastern Library. "General Linguistics", " İntroduction to Linguistics" , " The Azerbaijani Language" books of the specialist have been published periodically. The work on the "History-etymological dictionary of the Azerbaijani language" is continuing. A.Akhundov was awarded the honorary decree of the US Friendship Force public organization for his important service in the field of people`s friendship (1987). He was honorary Citizen of New Orleans, US Honorary Member of the City Council of Baton Rouge, Louisiana (1987), Member of the Presidium of the Azerbaijan Higher Attestation Commission (since 2003). Academician A.Akhundov was awarded the State Prize of Azerbaijan Republic in 1986, in 2000 he was awarded the Order of Glory. Academician Agamusa Akhundov died in Baku in 2015. |