Dalin Mark Aleksandroviç 1906-cı il martın 25-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Sənaye İnstitutunun Texnoloji fakültəsini bitirmişdir (1930).M.Dalin 1938-ci ildə texnika üzrə fəlsəfə doktoru və 1953-cü ildə texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 1959-cü ildə professor elmi adını almışdır. 1959-cu ildə Azərbaycan SSR EA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir.
1934-1960-cı illərdə SSRİ KSXK-nin nəzdində olan Azərbaycan SK zavodunda baş mühəndis, direktor müavini, direktor; 1960-1964-cü illərdə Az SSR EA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, eyni zamanda, p/q №2 müəssisəsində (sonradan Az.Döv.ET “Olefin” İnstitutu) elmi işlər üzrə direktor müavini; 1964-1987-ci illərdə aşağımolekullu olefinlərin alınması və emalı üzrə Ümumittifaq Elmi-tədqiqat Texnologiya (UİET Olefin) İnstitutunun və Təcrübə zavodunun direktoru, 1987-1996-cı illərdə UİET Olefin İnstitutunda məsləhətçi-baş elmi işçi işləmişdir. M.Dalinin rəhbərliyi altında benzolun və başqa aromatik karbohidrogenlərin alınması məqsədilə pirolizin maye məhsullarının emalı, olefinlərin oksidləşdirici ammonolizi, propilen oksidinin stirolla birgə alınması prosesinin fundamental nəzəri və texnoloji əsasları işlənmiş, səthi-aktiv maddələr, yağlar üçün aşqarlar və s. birləşləmələr üçün əsas xammal olan yüksəkmolekullu olefinlərin xətti və şaxələnmiş quruluşlarının proqressiv istehsal texnologiyalarının yaradılması üzrə böyük silsilə işlər aparılmışdır. M.Dalinin rəhbərliyi altında yağların keyfiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıran alkilfenol aşqarlarının istehsalında istifadə olunan propilenin trimer və tetramerlərin böyük tonnajlı istehsal texnologiyasının tətbiqi həyata keçirilmişdir. Etilenin oliqomerləşməsi sahəsində aparılan fundamental tədqiqatlar aluminium üzvi katalizatorların iştirakı ilə etilenin birmərhələli yüksək temperaturlu oliqomerləşməsi üsulu ilə yüksəkmolekullu həddi α-olefinlərin alınması prosesini işləyib hazırlamağa imkan vermişdir. Onun rəhbərliyi ilə qısa müddətdə təcrübə qurğusu yaradılmışdır. Bu proses həmin qurğuda aprobasiya olunaraq, yüksək keyfiyyətli α-olefinlərin nümunələri alınmışdır. Onların əsasında isə sintetik yağların, səthi-aktiv maddələrin, plastifikatorların və digər neft-kimya məhsullarının alınmasının mümkünlüyü göstərilmişdir. M.Dalin 500-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 140 müəlliflik şəhadətnaməsinin və 5 monoqrafiyanın müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 8 elmlər doktoru və 50 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. Əməkdar elm xadimi fəxri adına, SSRİ Dövlət Mükafatına (2 dəfə) layiq görülmüşdür “Lenin ordeni”, “Qırmızı Əmək Bayrağı” və “Şərəf nişanı” (2 dəfə) ordenləri, “Qafqazın müdafiəsi uğrunda”, “Şərəfli əməyə görə” (3 dəfə), “Əmək veteranı”, “Böyük Vətən Müharibəsindəki qələbənin 40 illiyi” medalları ilə təltif olunmuşdur. Akademik Mark Dalin 1996-cı ildə Moskvada vəfat etmişdir. |

Далин Марк Александрович родился 25 марта 1906 года в Баку. Окончил технологический факультет Азербайджанского индустриального института (1930). М.Далин в 1938 г. стал доктором философии по техническим наукам, 1953 г. - доктором технических наук, а в 1959 г. получил звание профессора. В 1959 г. избран действительным членом АН Аз.СССР.
В 1934-1960 гг. работал главным инженером, заместителем директора, а затем директором завода «АзСК»; 1960-1964 гг. - академиком-секретарем Отделения химических наук АН АзСССР., в то же время – заместитель директора по научной работе в учреждении №2 (затем НИИАз. гос. научно-исследовательский институт «Олефинов»). В 1964-1987 гг. – директор Всесоюзного научно-исследовательского Института (ВНИИ олефинов) и Опытного завода, 1987-1996 гг. – советник и главный научный сотрудник в Институте ВНИИ олефинов. Разработал технологию получения бензола гидрогенизационной переработкой жидких продуктов пиролиза, окислительный аммонолиз олефинов, фундаментальные, теоретические и технологические основы процесса совместного получения оксида пропилена и стирола, а также провел ряд работ по созданию прогрессивных производственных технологий линейных и разветвленных строений высокомолекулярных олефинов, являвшихся основным сырьем для многих соединений. Под руководством М. Далина началось применение крупнотоннажной технологии производства тримеров и тетрамеров пропилена, используемых в производстве присадок алкилфенола, который в значительной степени улучшает качество масел. Фундаментальные исследования, проведенные в области олигомеризации этилена, дали возможность для разработки и получения процесса высокомолекулярных α-олефинов посредством метода одностадийной высокотемпературной олигомеризации этилена с участием алюминий-органических катализаторов. Под его руководством за короткое время было создано устройство для проведения опытов. Этот процесс был апробирован на этом устройстве, были получены образцы высококачественных α-олефинов. На их основании была показана возможность получения синтетических масел, поверхностно-активных веществ, пластификаторов и других нефтехимических веществ. М.Далин был автором свыше 500 научных трудов, а также 140 авторских свидетельств и 5 монографий. Под его руководством были защищены 8 докторов наук и 50 докторов философии. Ученый получил почетное звание Заслуженный деятель науки, дважды удостоен Государственной премии СССР. Ученый награжден орденами Ленина, Трудового Красного Знамени ,«Знак почета» (2 раза) и медалями «За оборону Кавказа», «За добросовестный труд» (3 раза), «Ветеран труда», «40-лет Победы в Великой Отечественной войне». Академик Марк Далин скончался в 1996 году в Москве. |