Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Əfrand Firudin oğlu Daşdəmirov 12 mart 1942-ci ildə Bakıda anadan olmuşdur. 1964-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini bitirmişdir. 1969-cu ildə fəlsəfə elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, 1977-ci ildə isə fəlsəfə elmləri üzrə elmlər doktoru adını almışdır. 1989-cu ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, 1998-ci ildə Rusiya Federasiyası Pedaqoji və Sosial Elmlər Beynəlxalq Akademiyasının üzvü seçilmişdir.
Ə.Daşdəmirov iki dəfə Qırmızı Əmək Bayrağı ordeni ilə təltif edilmişdir. O, 10 ildən çox Azərbaycan SSR Ali Sovetinin deputatı olmuşdur. Ə.Daşdəmirovun elmi fəaliyyətinin əsasını millətlərin və millətlərarası münasibətlərin inkişafının sosial-fəlsəfi, politoloji, kulturoloji, etnopsixoloji problemlərinin elmi tədqiqi, müasir etnosiyasi, etnomədəni proseslərin dərkinin fundamental nəzəri-metodoloji məsələləri təşkil edir. O, milli prosesləri fərdi şəxsiyyət kəsiyində tədqiq edən, fərdi həyat fəaliyyətinin millətin etnoslararası fəaliyyəti və inkişafı ilə bağlılığı mexanizmlərini öyrənən ilk alimlərdən biridir. Ə.Daşdəmirov 1977-1981-ci illərdə Bakı Ali Partiya Məktəbinin Fəlsəfə kafedrasının və AMEA Fəlsəfə İnstitutunda Milli münasibətlərin nəzəri problemləri şöbəsinin müdiri işləmişdir. Son illər Ə.Daşdəmirov Qarabağ hadisələri əsasında etnoslararası ziddiyyətlər və konfliktlər probleminə dair çoxsaylı elmi məqalələr və monoqrafiya yazmışdır. Ə.Daşdəmirov 1997-1999-cu illərdə Rusiya Federasiyası Millətlər və Regional Siyasət İşləri üzrə Nazirliyin Rusiya Xalqları İnstitutunun Milli nəzəri problemləri şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləyib. 1999-cu ildən Ə.Daşdəmirov Rusiya Federasiyası Prezidenti yanında Rusiya Dövlət Xidməti Akademiyası Milli və federativ münasibətlər kafedrasında çalışmışdır. Ə.Daşdəmirov Moskvada Rusiyanın Azərbaycan diasporasının həyatında, diaspor təşkilatlarının təşəkkülündə fəal iştirak etmişdir. Həmin fəaliyyətin nəticəsində Rusiya Federasiyasında “Azərros” qəzeti yaranmış və Ə.Daşdəmirov onun ilk baş redaktoru olmuşdur. O zamandan Ə.Daşdəmirov öz elmi tədqiqat fəaliyyətinin əsas hissəsini Rusiyada yaşayan azərbaycanlıların problemlərinin həllinə həsr etmişdir. Ə.Daşdəmirov 2002-ci ildə Moskvada yaranan Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin vitse-prezidenti seçilmişdir. Eyni zamanda 10 il ərzində həmin təşkilatın nəşr orqanı olan “Azərbaycan Konqresi” qəzetinin (rus dilində) baş redaktoru işləmişdir. Ə.Daşdəmirovun rəhbərliyi ilə 10 elmlər doktoru və 30-dan çox elmlər namizədi hazırlanmışdır. Alim 250-dən artıq elmi əsərin müəllifidir. AMEA-nın həqiqi üzvü Əfrand Daşdəmirov 2015-ci ildə Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Действительный член Национальной Академии наук Азербайджана Афранд Фирудин оглы Дашдамиров родился 12 марта 1942 года в Баку.
В 1964 году окончил Азербайджанский государственный университет. В 1969 году получил степень доктора философии в области философии, а в 1977 году доктора наук в области философии. В 1989 году был действительным членом Национальной академии наук Азербайджана, а в 1998 году был избран членом Международной академии педагогических и социальных наук Российской Федерации. Основу научной деятельности А.Дашдамирова составляют развитие социально-философских национальных и межнациональных отношений, научное исследование политических, культурологических, этнопсихологических проблем, современная этнополитика, понимание этнокультурных процессов фундаментальных теоретико-методологических вопросов. Является одним из первых ученых, изучавших национальные процессы в рамках индивидуальной личности, индивидуальной жизненной деятельности, межэтносная деятельность народа и взаимосвязь их развития. В 1977-1981 гг. А.Дашдамиров работал на кафедре философии Бакинской высшей партийной школы и в Институте философии НАНА заведующим отделения Теоретических проблем национальных отношений. В последние годы А.Дашдамиров писал многочисленные научные статьи и монографии посвященные межэтническим противоречиям и проблемам конфликтов на основе Карабахских событий. В 1997-1999 гг. А.Дашдамиров занимал должность заведующего отделением по национально-теоретическим проблемам Министерства народов России по Национальным и Регионально-политическим делам РФ. В 1999 г. работал на кафедре национальных и федеральных отношений Российской Государственной Служебной Академии при Президенте РФ. Активно участвовал в жизни азербайджанской диаспоры в Москве и создании диаспорских организаций России. В результате этой деятельности в Российской Федерации была создана газета «Азеррос», и ее главным редактором стал А.Дашдамиров. С того времени А.Дашдамиров посвятил большую часть своих научных исследований решению проблем азербайджанцев, проживающих в России. В 2002 году А.Дашдамиров был избран вице-президентом Всероссийского азербайджанского конгресса в Москве. В то же время более десяти лет работал главным редактором газеты «Азербайджанский конгресс» (на русском языке). Под руководством А.Дашдамирова подготовлено 10 докторов наук и более 30 докторов философии. Ученый является автором более 250 научных работ. Действительный член НАНА Афранд Дашдамиров скончался в Баку в 2015 году. |