Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Əfrand Firudin oğlu Daşdəmirov 12 mart 1942-ci ildə Bakıda anadan olmuşdur. 1964-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini bitirmişdir. 1969-cu ildə fəlsəfə elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, 1977-ci ildə isə fəlsəfə elmləri üzrə elmlər doktoru adını almışdır. 1989-cu ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, 1998-ci ildə Rusiya Federasiyası Pedaqoji və Sosial Elmlər Beynəlxalq Akademiyasının üzvü seçilmişdir.
Ə.Daşdəmirov iki dəfə Qırmızı Əmək Bayrağı ordeni ilə təltif edilmişdir. O, 10 ildən çox Azərbaycan SSR Ali Sovetinin deputatı olmuşdur. Ə.Daşdəmirovun elmi fəaliyyətinin əsasını millətlərin və millətlərarası münasibətlərin inkişafının sosial-fəlsəfi, politoloji, kulturoloji, etnopsixoloji problemlərinin elmi tədqiqi, müasir etnosiyasi, etnomədəni proseslərin dərkinin fundamental nəzəri-metodoloji məsələləri təşkil edir. O, milli prosesləri fərdi şəxsiyyət kəsiyində tədqiq edən, fərdi həyat fəaliyyətinin millətin etnoslararası fəaliyyəti və inkişafı ilə bağlılığı mexanizmlərini öyrənən ilk alimlərdən biridir. Ə.Daşdəmirov 1977-1981-ci illərdə Bakı Ali Partiya Məktəbinin Fəlsəfə kafedrasının və AMEA Fəlsəfə İnstitutunda Milli münasibətlərin nəzəri problemləri şöbəsinin müdiri işləmişdir. Son illər Ə.Daşdəmirov Qarabağ hadisələri əsasında etnoslararası ziddiyyətlər və konfliktlər probleminə dair çoxsaylı elmi məqalələr və monoqrafiya yazmışdır. Ə.Daşdəmirov 1997-1999-cu illərdə Rusiya Federasiyası Millətlər və Regional Siyasət İşləri üzrə Nazirliyin Rusiya Xalqları İnstitutunun Milli nəzəri problemləri şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləyib. 1999-cu ildən Ə.Daşdəmirov Rusiya Federasiyası Prezidenti yanında Rusiya Dövlət Xidməti Akademiyası Milli və federativ münasibətlər kafedrasında çalışmışdır. Ə.Daşdəmirov Moskvada Rusiyanın Azərbaycan diasporasının həyatında, diaspor təşkilatlarının təşəkkülündə fəal iştirak etmişdir. Həmin fəaliyyətin nəticəsində Rusiya Federasiyasında “Azərros” qəzeti yaranmış və Ə.Daşdəmirov onun ilk baş redaktoru olmuşdur. O zamandan Ə.Daşdəmirov öz elmi tədqiqat fəaliyyətinin əsas hissəsini Rusiyada yaşayan azərbaycanlıların problemlərinin həllinə həsr etmişdir. Ə.Daşdəmirov 2002-ci ildə Moskvada yaranan Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin vitse-prezidenti seçilmişdir. Eyni zamanda 10 il ərzində həmin təşkilatın nəşr orqanı olan “Azərbaycan Konqresi” qəzetinin (rus dilində) baş redaktoru işləmişdir. Ə.Daşdəmirovun rəhbərliyi ilə 10 elmlər doktoru və 30-dan çox elmlər namizədi hazırlanmışdır. Alim 250-dən artıq elmi əsərin müəllifidir. AMEA-nın həqiqi üzvü Əfrand Daşdəmirov 2015-ci ildə Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Afrand Firudin oglu Dashdamirov - active member of the Azerbaijan National Academy of Sciences was born in Baku on March 12, 1942.
In 1964 he graduated from the Azerbaijan State University. In 1969 he received a Ph.D. in Philosophy, and in 1977 a Doctor of Philosophy. In 1989 he became an active member of the Azerbaijan National Academy of Sciences and in 1998 he was elected as a member of the International Academy of Pedagogical and Social Sciences of the Russian Federation. In 1998 he was elected a member of the International Academy of Pedagogical and Social Sciences of the Russian Federation. A.Dashdamirov was twice awarded the Order of the Red Banner of Labor. For more than 10 years he was a deputy of the Supreme Soviet of the Azerbaijan SSR. The basis of A.Dashdamirov's scientific activity was the development of socio-philosophical, national and interethnic relations, scientific research of political, cultural, ethno psychological problems, modern ethno politics, understanding of ethno-cultural processes of fundamental theoretical and methodological issues. He is one of the 1st scientists to study national processes within the individual personality, individual life activity, and interethnic activity of the people and the interrelationship of their development. In 1977-1981 A.Dashdamirov worked at the Department of Philosophy of the Baku Higher Party School and at ANAS Institute of Philosophy as Head of the Department of Theoretical Problems of National Relations. In recent years A.Dashdamirov has written numerous scientific articles and monographs on interethnic contradictions and conflict problems on the basis of the Karabakh events. In 1997-1999 A.Dashdamirov worked as the head of the department of national problems in the Ministry for National and Regional Policy of the Russian Federation of the Institute of National Theoretical Problems. He also worked at the Department of National and Federal Relations of the Academy of the Russian State Service under the President of the Russian Federation. In Moscow actively participated in the life of the Azerbaijani diaspora and the creation of Diaspora organizations in Russia. As a result of this activity, in the Russian Federation was established the newspaper "Azerros" and A.Dashdamirov was editor-in-chief. Since that time, A.Dashdamirov have devoted the most part of the scientific research to the solution of problems of the Azerbaijanians living in Russia. In 2002, A.Dashdamirov was elected Vice-President of the All-Russian Azerbaijani Congress in Moscow. At the same time more than ten years he worked as the editor-in-chief of the newspaper "Azerbaijan Congress" (in Russian). Under the direction of A.Dashdamirov 10 doctors and more than 30 PhDs sciences were trained. The scientist is the author of more than 250 scientific works. Active member of ANAS Afrand Dashdamirov died in Baku in 2015. |