Rasim Səməd oğlu Əfəndiyev 30 oktyabr 1928-ci ildə Qazax şəhərində anadan olmuşdur. R.Əfəndiyev 1950-ci ildən Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq məktəbində təhsil almağa başlamış, 1955-ci ildə Sankt-Peterburqda Rəssamlıq Akademiyasının Sənətşünaslıq fakültəsini bitirmiş, 1961-ci ildə namizədlik, 1972-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmiş, 1993-cü ildə professor elmi adını almışdır. 1989-cu ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına müxbir üzv, 2001-ci ildə isə həqiqi üzv seçilmişdir.
O, 1964-cü ilə qədər Azərbaycan Dövlət İncəsənət Muzeyində Azərbaycan və Şərq incəsənəti şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır. 1965-ci ildən AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda əmək fəaliyyətini davam etdirən R.Əfəndiyev İnstitutun direktoru vəzifəsinədək yüksəlmişdir. O, 1996-2010-cu illərdə institutun direktoru vəzifəsində çalışmışdır. Akademik R.Əfəndiyev 230 əsərin, o cümlədən 30 kitabın müəllifidir. O, «Azərbaycan maddi mədəniyyəti», «Azərbaycanın bədii sənətkarlığı dünya muzeylərində», «Azərbaycanın bəzək sənəti», «Azərbaycanın dekorativ-tətbiqi sənətləri», «Azərbaycan incəsənəti», «Azərbaycan incəsənəti dünya muzeylərində» və başqa monoqrafiyaları ilə Azərbaycan incəsənətinin tarixi inkişaf mənzərəsini yaratmış, dekorativ-tətbiqi sənətin praktiki olaraq bütün növlərini aşkarlayaraq elm aləminə tanıtmışdır. Akademik R.Əfədiyevin əsas tədqiqat istiqaməti qədim dövrdən başlayaraq XIX əsrin əvvəli də daxil olmaqla Azərbaycanın təsviri və dekorativ-tətbiqi sənətinin elmi problemlərinə həsr olunmuşdur. Alimin tədqiqatları nəticəsində aşkarlanmış xalça, bədii parça, bədii metal məmulatları və keramika kimi bədii yaradıcılıq abidələri sənətşünaslıq elminin tarixini zənginləşdirmişdir. Akademik R.Əfəndiyev bir sıra beynəlxalq konfrans və simpoziumlarda Azərbaycan sənətşünaslığını uğurla təmsil etmişdir. O, Bakı İncəsənət Mərkəzi, Azərbaycan Dövlət İncəsənət Muzeyi, Xalça Muzeyi və s. təşkilatların elmi və bədii şuralarının sədri, Azərbaycan Rəssamlar Birliyinin üzvü, Beynəlxalq kitab sərgisinin laureatı olmuş, 1992-ci ildən Beynəlxalq Şərq Rəssamlıq Akademiyasının akademik-katibi vəzifəsini icra etmişdir. Onun rəhbərliyi altında 16 gənc alim doktorluq və namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. Akademik R.Əfəndiyev keçmiş SSRİ Rəssamlar İttifaqının, Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin diplom və mükafatlarına, eləcə də «Soltan Məhəmməd» adına Beynəlxalq mükafata layiq görülmüş, Azərbaycan Respublikasının «Şöhrət» ordeni ilə təltif edilmişdir.Akademik Rasim Əfəndiyev 13 fevral 2010-cu ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Афандиев Расим Самед оглы родился 30 октября 1928 г. в городе Газах. С 1950 г. Р. Афандиев начал получать образование в Азербайджанской государственной школе художеств, в 1955 г. окончил факультет искусств Художественной академии в Санкт-Петербурге, в 1961 г. защитил кандидатскую, а в 1972 г. – докторскую диссертацию. В 1993 г. получил звание профессора. В 1989 г. избран членом-корреспондентом Национальной академии Наук Азербайджана, а в 2001 г. – действительным членом.
До 1964 г. занимал должность руководителя отдела азербайджанского и восточного искусства Азербайджанского государственного музея искусств. Р. Афандиев с 1965 г. стал директором Института архитектуры и искусства НАНА. В 1996-2010 гг. работал в должности директора института. Академик Р.Афандиев являлся автором 230 научных трудов, в том числе 30 книг. «Материальная культура Азербайджана», «Изобразительное искусство Азербайджана в мировых музеях», «Азербайджанское Искусство украшения», «Декоративно-прикладное искусство Азербайджана», «Азербайджанское искусство», «Азербайджанское искусство в мировых музеях» и др. монографии ученого содействовали историческому развитию азербайджанского искусства. Благодаря ученому практически все виды декоративно-прикладного искусства стали известны в научном мире. Основное направление исследований академика было посвящено научным проблемам изобразительного и декоративно-прикладного искусства Азербайджана, начиная с XIX в. Обнаруженный в результате исследований ученого ковер, изобразительная ткань (полотно), изобразительные творческие памятники - керамика и металлические изделия, обогатили историю науки искусствоведения. Академик Р.Афандиев достойно представлял искусствоведение Азербайджана в ряде международных конференций и симпозиумов. Р.Афандиев являлся председателем научных и художественных советов Бакинского центра искусств, Азербайджанского государственного музея искусств, Азербайджанского музея ковра и др. организаций, а также членом Союза художников Азербайджана, лауреатом Международной книжной выставки. Ученый с 1992 г. исполнял должность академика-секретаря Международной академии восточного художества. Под его руководством были защищены 16 докторских и кандидатских диссертаций. Академик Р. Афандиев награжден дипломами и премиями Союза художников бывшего СССР, Российской академии художеств, Министерства культура Азербайджанской Республики, а также удостоен Международной премии имени Солтана Мухаммеда, ордена «Шохрат» Азербайджанской Республики. Академик Расим Афендиев скончался 13 февраля 2010 года. |