Rasim Səməd oğlu Əfəndiyev 30 oktyabr 1928-ci ildə Qazax şəhərində anadan olmuşdur. R.Əfəndiyev 1950-ci ildən Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq məktəbində təhsil almağa başlamış, 1955-ci ildə Sankt-Peterburqda Rəssamlıq Akademiyasının Sənətşünaslıq fakültəsini bitirmiş, 1961-ci ildə namizədlik, 1972-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmiş, 1993-cü ildə professor elmi adını almışdır. 1989-cu ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına müxbir üzv, 2001-ci ildə isə həqiqi üzv seçilmişdir.
O, 1964-cü ilə qədər Azərbaycan Dövlət İncəsənət Muzeyində Azərbaycan və Şərq incəsənəti şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır. 1965-ci ildən AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda əmək fəaliyyətini davam etdirən R.Əfəndiyev İnstitutun direktoru vəzifəsinədək yüksəlmişdir. O, 1996-2010-cu illərdə institutun direktoru vəzifəsində çalışmışdır. Akademik R.Əfəndiyev 230 əsərin, o cümlədən 30 kitabın müəllifidir. O, «Azərbaycan maddi mədəniyyəti», «Azərbaycanın bədii sənətkarlığı dünya muzeylərində», «Azərbaycanın bəzək sənəti», «Azərbaycanın dekorativ-tətbiqi sənətləri», «Azərbaycan incəsənəti», «Azərbaycan incəsənəti dünya muzeylərində» və başqa monoqrafiyaları ilə Azərbaycan incəsənətinin tarixi inkişaf mənzərəsini yaratmış, dekorativ-tətbiqi sənətin praktiki olaraq bütün növlərini aşkarlayaraq elm aləminə tanıtmışdır. Akademik R.Əfədiyevin əsas tədqiqat istiqaməti qədim dövrdən başlayaraq XIX əsrin əvvəli də daxil olmaqla Azərbaycanın təsviri və dekorativ-tətbiqi sənətinin elmi problemlərinə həsr olunmuşdur. Alimin tədqiqatları nəticəsində aşkarlanmış xalça, bədii parça, bədii metal məmulatları və keramika kimi bədii yaradıcılıq abidələri sənətşünaslıq elminin tarixini zənginləşdirmişdir. Akademik R.Əfəndiyev bir sıra beynəlxalq konfrans və simpoziumlarda Azərbaycan sənətşünaslığını uğurla təmsil etmişdir. O, Bakı İncəsənət Mərkəzi, Azərbaycan Dövlət İncəsənət Muzeyi, Xalça Muzeyi və s. təşkilatların elmi və bədii şuralarının sədri, Azərbaycan Rəssamlar Birliyinin üzvü, Beynəlxalq kitab sərgisinin laureatı olmuş, 1992-ci ildən Beynəlxalq Şərq Rəssamlıq Akademiyasının akademik-katibi vəzifəsini icra etmişdir. Onun rəhbərliyi altında 16 gənc alim doktorluq və namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. Akademik R.Əfəndiyev keçmiş SSRİ Rəssamlar İttifaqının, Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin diplom və mükafatlarına, eləcə də «Soltan Məhəmməd» adına Beynəlxalq mükafata layiq görülmüş, Azərbaycan Respublikasının «Şöhrət» ordeni ilə təltif edilmişdir.Akademik Rasim Əfəndiyev 13 fevral 2010-cu ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Rasim Samad oglu Afandiyev was born on October 30, 1928 in Gazakh city. R. Afandiyev had studied at the Azerbaijan State Artistry School since 1950 and graduated from Art Studies Faculty of the Academy of Art in St. Petersburg in 1955.He defended his candidate in 1961, doctoral dissertation in 1972, and in 1993 received the title of professor. He was elected as a correspondent member of the National Academy of Sciences of Azerbaijan in 1989 and was an active member in 2001.
He was the head of the Azerbaijan and East Art Department at the Azerbaijan State Museum of Art until 1964. Since 1965 R. Afandiyev has been working at the Institute of Architecture and Art of ANAS and has been promoted to the position of Director of the Institute. He worked as the director of the institute in 1996-2010. Academician R. Afandiyev is the author of 230 works, including 30 books. He is the author of "Azerbaijan's Material Culture", "Azerbaijan's Visual Art in World Museums", "Decorative Art of Azerbaijan", "Decorative and Applied Arts of Azerbaijan", "Art of Azerbaijan", "Art of Azerbaijan in World Museums" and other monographs and introduced the whole world of decorative and applied art to the world of science. The main research direction of academician R.Afandiyev has been devoted to scientific problems of fine art and decorative and applied art of Azerbaijan, from the ancient times to the beginning of XIX century. Artistic monuments, such as carpets, art pieces, artistic metal products and ceramics discovered as a result of the scientist's research, enriched the history of art science. Academician R.Afandiyev has successfully represented Azerbaijan's art in a number of international conferences and symposiums. He was chairman of the Baku Art Center, the Azerbaijan State Art Museum, the Carpet Museum and the Scientific and other Art Councils of the Organizations, member of the Union of Artists of Azerbaijan, laureate of the International Book Fair, and since 1992 - academician-secretary of the International Academy of Oriental Art. 16 young scientists defended his doctoral and candidate dissertation under his leadership. Academician R. Afandiyev was awarded with Diplomas and awards of the Union of Artists of the former USSR, Russian Academy of Arts, Ministry of Culture of the Azerbaijan Republic as well as International “Sultan Muhammed Award” and was awarded the “Order of Glory “ of Azerbaijan Republic. Academician Rasim Afandiyev died on February 13, 2010 in Baku. |