Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Əbdülkərim Əli oğlu Əlizadə 1906-cı il yanvarın 11-də Bakıda anadan olmuşdur. Azərbaycanda qədim və orta əsrlər tarixi üzrə kadr çatışmazlığı nəzərə alınaraq, Ə.Əlizadə 1927-ci ildə Leninqrad Şərq İnstitutuna göndərilmiş və 1930-cu ildə həmin institutu bitirmişdir. 1935-ci ildə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almış, 1935–1941-ci illərdə SSRİ EA Şərqşünaslıq İnstitutunda, eyni zamanda Leninqrad Şərq İnstitutunda və Leninqrad Dövlət Universitetində çalışmışdır.
Ə.Əlizadə 1954-cü ildə tarix elmləri doktoru elmi dərəcəsi almış, bir il sonra isə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir. Əbdülkərim Əlizadə 1941-1963-cü illərdə SSRİ Elmlər Akademiyası Azərbaycan Filialının Tarix İnstitutunda baş elmi işçi, direktor, Tarix və Fəlsəfə İnstitutunun Qədim və orta əsrlər tarixi şöbəsinin rəhbəri, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifələrində çalışmışdır. O, 1958-1963 illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunun ilk direktoru olmuşdur. Ə.Əlizadə 1963-cü ildən ömrünün sonuna kimi Azərbaycan Elmlər Akademiyası Şərqşünaslıq İnstitutunun Mətnşünaslıq və məxəzləri çapahazırlama şöbəsinə rəhbərlik etmişdir Akademik Ə.Əlizadə görkəmli şərqşünas İ.P.Petruşevski ilə birlikdə Azərbaycanın orta əsrlər tarixşünaslığının əsasını qoymuşdur. Azərbaycanın və qonşu Yaxın Şərq ölkələrinin Səlcuqilər və monqollar dövrü tarixinin tədqiqatçısıdır. Alimin 1956-cı ildə nəşr olunmuş «XIII–XIV əsrlərdə Azərbaycanın sosial-iqtisadi və siyasi tarixi» (rus dilində) adlı sanballı monoqrafiyası və 60-dan artıq elmi məqaləsi Azərbaycanın və eləcə də qonşu Şərq ölkələrinin orta əsrlər tarixinin öyrənilməsi sahəsində xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Onun rəhbərliyi ilə onlarla elmlər doktoru və namizədi yetişmişdir. Ə.Əlizadə Şərqşünasların Münhen (1957), Moskva (1960), Tehran (1966, 1969), Ankara (1961, 1970), Varşava (1955), Təbriz (1969) qurultaylarının və başqa elmi toplantıların iştirakçısı olmuş, Azərbaycan tarix elminin yeniliklərini, nailiyyətlərini dünya alimlərinə çatdırmışdır. Ə.Əlizadə elmi xidmətlərinə görə SSRİ Dövlət Mükafatına (1948), Əməkdar elm xadimi fəxri adına (1960), Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatına (1978) layiq görülmüş, «Qırmızı Əmək bayrağı», «Qafqazın müdafiəsi», «Böyük Vətən müharibəsində şərəfli əməyə görə», «Şərəf nişanı» orden və medalları ilə təltif edilmişdir. AMEA-nın həqiqi üzvü Əbdülkərim Əlizadə 3 dekabr 1979-cu ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Active member of the Azerbaijan National Academy of Sciences Alizadeh Abdulkarim Ali oglu was born on January 11, 1906 in Baku.
In 1927 A. Alizadeh was sent to the Leningrad Oriental Institute and in 1930 graduated from it. In 1935 he received the PhD degree. In the years 1935-1941 he worked at the Institute of Oriental Studies of the Academy of Sciences of the USSR, simultaneously at the Leningrad Oriental Institute and the Leningrad State University. In 1935-1941 he worked at the Institute of Oriental Studies of the Academy of Sciences of the USSR - simultaneously at the Leningrad Oriental Institute and the Leningrad State University. A.Alizadeh in 1954 received the degree of Doctor of Historical Sciences, and a year later was elected an active member of the Azerbaijan Academy of Sciences. In 1941-1963 Abdulkarim Alizadeh worked as the chief research officer of the Azerbaijan branch of the Institute of History of the Academy of Sciences of the USSR, head of the department of the history of the ancient and middle ages of the Institute of History and Philosophy, academician-secretary of the Social Sciences Department of the Academy of Sciences of Azerbaijan. In 1958-1963 was the 1st director of the Institute of Oriental Studies of the Academy of Sciences of Azerbaijan. From 1963 until the end of his life, A.Alizadeh headed the Textology and Publishing Department of the Institute of Oriental Studies of the Azerbaijan Academy of Sciences. Academician A.Alizadeh jointly with Petrushevski laid the foundation for the history of Azerbaijan in the Middle Ages. He investigated the history of Azerbaijan and the countries of the Middle East of the Seljuk and Mongolian periods. Published in 1956 by the scientist "Socio-economic and political history of Azerbaijan in the 13th-14th centuries" (in Russian) a monograph and more than 60 scientific works of the scientist were of great importance in studying the medieval history of Azerbaijan and neighboring eastern countries. Under his leadership, dozens of candidates and doctors of science were defended. A.Alizadeh took part in the congress of Orientalists in Munich (1957), Moscow (1960), Tehran (1966, 1969), Ankara (1961, 1970), Warsaw (1955), Tabriz (1969) and other scientific meetings. He brought to the scientists of the world innovations and achievements of the historical science of Azerbaijan. A.Alizadeh was awarded the State Prize of the USSR (1948), honorary title "Honored Worker of Science" (1960), State Prize of Az. USSR (1978). He was awarded the Order of the Red Banner, "For the Defense of the Caucasus", "For Valiant Labor in the Years of the Great Patriotic War", "Honorary Badge". Full member of ANAS Alizadeh Abdulkarim Ali oglu died on December 3, 1979 in Baku. |