Q.Əlizadə 1895-ci ildə Gəncə şəhəri yaxınlığındakı Qızılca kəndində anadan olmuşdur. 1928-ci ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Dağ-mədən şöbəsini bitirmişdir.
Q.Əlizadə 1938-ci ildə dissertasiya müdafiə etmədən geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini, 1942-ci ildə professor elmi adını, 1945-ci ildə isə geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini almışdır. 1955-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü, 1962-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. Q.Əlizadə əmək fəaliyyətinə institutu bitirdikdən sonra Azərbaycan Politexnik İnstitutunun paleontologiya və tarixi geologiya kafedrasında laborant vəzifəsindən başlamışdır. Ə.Əlizadə 1932-1941-cı illərdə Azərbaycan Sənaye İnstitutunda (indiki Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası) paleontologiya və tarixi geologiya kafedrasında dosent, professor vəzifələrində işləmiş, uzun müddət kafedraya rəhbərlik etmişdir. 1941-ci ildən ömrünün sonuna kimi (1990) Azərbaycan EA Geologiya İnstitutunda “Kaynozoy” laboratoriyasına, “Paleontologiya və stratiqrafiya” şöbəsinə rəhbərlik etmişdir. 1943-1945-ci illərdə institutun direktoru vəzifəsində işləmişdir. Ə.Əlizadə Azərbaycanda geologiya və paleontologiya elminin əsasını qoyanlardan biri olmuşdur. Kaynozoyun stratiqrafiyası və paleontologiyası sahəsində böyük alim olan Q.Əlizadə stratiqrafiyanı, kaynozoy erasının mollusk faunasının inkişafını tədqiq etmiş, paleontologiya, stratiqrafiya və geologiya elminin tarixinə aid məlumatları sistemləşdirmişdir. Onun rəhbərliyi altında Azərbaycanın paleogen və neogen stratiqrafiyasının regional sxemi işlənib hazırlanmış, üst eosen və oliqosenin paleocoğrafi xəritələri tərtib edilmiş və beləliklə, bu şöbələr arasında mövcud olan problem məsələlərinin həllinə yardımçı olmuşdur. Onun rəhbərliyi ilə Azərbaycanın akçaqıl və oliqosen mollusk faunası monoqrafik öyrənilmişdir. O, Kaynozoy biostratiqraflar elmi məktəbinin və Azərbaycan Paleontologiya Cəmiyyətinin yaradıcısı və ilk sədri, Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası Orfoqrafiya Komissiyasının üzvü olmuşdur. Ə.Əlizadə 400 elmi əsərin, o cümlədən 9 monoqrafiya və dərsliklərin müəllifi olmuşdur. Onun rəhbərliyi ilə 60 elmlər və fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. Q.Əlizadə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür. Akademik Qambay Əlizadə 1990-cı ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

G.Alizade was born in 1895 in the village of Gizilca near Ganja city. In 1928 he graduated from the Mining Department of the Azerbaijan Polytechnic Institute (present Azerbaijan State Oil and Industrial University).
In 1938 G.Alizade received the degree of Doctor of Philosophy in Geology-Mineralogy, the scientific title of Professor in 1942 and Doctor of Geological-Mineralogical Sciences in 1945. In 1955 he was elected corresponding member of the Academy of Sciences of Azerbaijan, and in 1962 became an active member. After graduating from the institute for labor activity, G.Alizade began his career as a laboratory assistant at the Department of Paleontology and Historical Geology of Azerbaijan Polytechnic Institute. G.Alizade worked as an associate professor, professor in the paleontology and historic geology department of the Azerbaijan Industrial Institute (present Azerbaijan State Oil Academy) in 1932-1941, and led the department for a long time. From 1941 to the end of his life (1990) he led the "Cenozoic" Laboratory at the Azerbaijan AS Institute of Geology and "Paleontology and Stratigraphy" department. In 1943-1945 he worked as director of the institute. G. Alizade was one of the founders of geology and paleontology in Azerbaijan. G.Alizade, a great scientist in the field of stratigraphy and paleontology of cenozoise, studied the development of stratigraphy, the mollusk fauna of the cenozoic era, systematized the history of paleontology, stratigraphy and geological science. He was the founder and the first chairman of the Cenozoic biostratigraphy scientific school and the Azerbaijan Paleontological Society, a member of the Soviet Encyclopedia Orthography Commission. G. Alizadeh has been the author of 400 scientific works, including 9 monographs and textbooks. Under his leadership, 60 doctors of science and philosphy have been trained. G.Alizade was honored with honorary title of Honored Scientist. Academician Gambay Alizadeh died in 1990 in Baku. |