Əsədov Səttar Məcid oğlu 1910-cu il martın 15-də Şuşa şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsini bitirmiş (1939), biologiya üzrə fəlsəfə doktoru (1945) və elmlər doktoru (1961) dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü (1962) və həqiqi üzvü (1968) seçilmişdir. Azərbaycan EA-nın Zoologiya İnstitutunda Helmintologiya laboratoriyasının müdiri (1945-1974), elmi işlər üzrə direktor müavini (1947-1950) və direktor (1950-1960) vəzifələrində işləmişdir.
S.M.Əsədovun tədqiqatları Azərbaycanın müxtəlif zonalarında vəhşi və əhli gövşəyən heyvanların helmint faunasının ekoloji-coğrafi analizinə, kənd təsərrüfatı heyvanlarının helmintoz xəstəliklərinə qarşı mübarizə tədbirlərinin elmi əsaslarla işlənib hazırlanmasına həsr olunmuşdur. Alim tərəfindən elmə məlum olmayan 12 yeni helmint növü aşkar edilmişdir. O, gövşəyənlərin helmint faunasının respublika ərazisi üzrə paylanmasında üfüqi və şaquli zonallığı müəyyənləşdirmiş və bu ərazini 3 əsas ekoloji aran, dağətəyi və dağlıq zonalarına, Böyük Qafqaz sıra dağlarının ətəkləri, hündürlükləri də daxil olmaqla Mərkəzi və Şərqi Azərbaycanı əhatə edən bir neçə yarımzonaya bölmüşdür. Azərbaycanda ilk dəfə düzənlik zonada 5 yarımzona (şimal-şərqi Azərbaycan; Abşeron-Qobustan, onlarla yanaşı çöllüklərin xam hissələri; Kür-Araz düzənliyi; Lənkəran təbii vilayəti; qərbi Azərbaycanın aran hissəsi), dağətəyi zonada 4 yarımzona (Böyük Qafqazın cənub ətəklərində, Böyük Qafqazın şərq ətəklərindəki rayonlar, Kiçik Qafqazın Kür-Araz düzənliyinə baxan ətəkləri, Talış dağlarının ətəkləri) və dağlıq zonada 2 yarımzona (Böyük Qafqaz dağlarının hündürlükləri, Kiçik Qafqaz dağlarının hündürlükləri) ayırd edilmişdir. S.M.Əsədovun rəhbərliyi və redaktorluğu ilə 1975-ci ildə Azərbaycanda Kənd Təsərrüfatı heyvanlarının helmint və helmintozlarının zonalar üzrə yayılması və helmintozlarla mübarizənin gücləndirilməsi üzrə xəritələr nəşr edilmişdir. Akademik S.Əsədov 132 elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, 1 kitab, bir neçə elmi-kütləvi kitabçanın müəllifi və həmmüəllifidir. O, orta məktəb üçün “Zoologiya” dərsliyinin, “Zooloji terminlər lüğəti”nin, “Azərbaycanın heyvanlar aləmi” monoqrafiyasının tərtibçilərindən biri olmuşdur. S.M.Əsədovun rəhbərliyi ilə 8 fəlsəfə doktoru və 2 elmlər doktorluğu dissertasiyası müdafiə edilmişdir. O, respublikanın elmi-istehsalat konfranslarında, xaricdə keçirilən helmintoloji qurultay, konfrans və beynəlxalq konqreslərdə müxtəlif mövzularda məruzələr etmişdir. S.M.Əsədov Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Terminologiya komissiyanın, Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasında biologiya elmləri redaksiyasının, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Biologiya Elmləri Bölməsinin və Zaqafqaziya respublikalarının Faunistik komissiyasının üzvü olmuşdur. Azərbaycan Helmintoloqlar Cəmiyyətinə uzun illər sədrlik etmişdir. Ümumittifaq “Bilik” Cəmiyyətinin Biologiya şöbəsinin və Azərbaycan Təbiəti Mühafizə Cəmiyyətinin fauna bölməsinin sədri olmuşdur. S.M.Əsədov “Şərəf nişanı” ordeni və bir sıra medallarla təltif edilmişdir. Akademik Səttar Əsədov 11 fevral 1974-cü ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Асадов Саттар Меджид оглы родился 15 марта в 1910 г. в г. Шуше. Окончил биологический факультет Азербайджанского государственного университета (1939), защитил диссертации и стал доктором философии по биологии (1945) и доктором наук (1961). Избран членом-корреспондентом АН Азербайджанской ССР (1962 г.) и действительным членом (1968 г.). Работал в Институте зоологии АН Азербайджана в качестве заведующего лабораторией гельминтологии (1945-1974), заместителем директора по научным вопросам (1947-1950) и директором (1950-1960).
Исследования С.Асадова были посвящены разработке и анализу эколого-географической фауны гельминтов, диких и домашних жвачных животных в различных зонах Азербайджана, мероприятиям по борьбе с гельминтозными заболеваниями сельскохозяйственных животных. Ученый выявил 12 новых видов гельминтов, неизвестных науке. Определил горизонтальную и вертикальную зональность распространения гельминтовой фауны жвачных животных по всей территории республики и разделил её на 3 основные экологические низменности, предгорья и горные зоны, предгорья горных массивов Большого Кавказа, Центральный и Восточный Азербайджан, включая высоты и окружающие его полузоны. Впервые в Азербайджане равнины разделил на 5 полузон (северо-восточный Азербайджан; Абшерон-Гобустан, наряду с этим нетронутые части пустыни; низменная часть западного Азербайджана), зону предгорья на 4 полузоны (Южные предгорья Большого Кавказа, Восточные предгорные районы Большого Кавказа, предгорья, смотрящие на Кура-Аракскую равнину, предгорья Талышских гор) и в горной зоне 2-х полузон (высоты гор Большого и Малого Кавказа). Под руководством и редакцией С.М.Асадова в 1975 году в Азербайджане были опубликованы карты распространения гельминтов и гельминтозов сельскохозяйственных животных по зонам и усилениям борьбы с гельминтами. Академик С.Асадов является автором и соавтором 132 научных работ, в том числе 3 монографий, 1 книги и нескольких научно-массовых изданий. Был одним из разработчиков учебника "Зоология" для средней школы, "Словаря зоологических терминов", и монографии «Мир животных Азербайджана». Под руководством С.Асадова были защищены диссертации 8 докторов философии и 2 докторов наук. Выступал с докладами на различные темы на проводившихся за рубежом съездах по гельминтологии, на научно-производственных конференциях, и международных конгрессах. С.Асадов был членом Терминологической комиссии АН Азербайджанской ССР, членом редакционного совета биологических наук Советской энциклопедии Азербайджана, членом комиссии отделения биологических наук АН Азербайджана и членом Фаунистической комиссии Закавказских республик. Долгие годы являлся председателем Общества гельминтологов Азербайджана. Также он был председателем отделения по биологии Всесоюзного общества "Знание" и отделения по фауне Азербайджанского общества охраны природы. С.Асадов был награжден орденом Знак почета и несколькими медалями. Академик Саттар Асадов скончался 11 февраля 1974 года в Баку. |