Yaqub Hacıyev 1929-cu il may ayının 9-da Şəmkir rayonunun Morul kəndində anadan olmuşdur. 1946-cı ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Baytarlıq fakültəsinə daxil olmuş, 1949-cu ildə Leninqrad Baytarlıq İnstitutuna köçürülərək, 1951-ci ildə burada ali təhsilini başa vurmuşdur. O, 1957-ci ildə Moskvada Konstantin Skryabin adına Ümumittifaq Helmintologiya İnstitutunun aspiranturasını bitirmişdir.
Yaqub Hacıyev 1952-1956-cı illərdə Azərbaycan Elmi Tədqiqat Baytarlıq Təcrübə Stansiyasının Naxçıvan dayaq məntəqəsində kiçik elmi işçi, 1956-1958-ci illərdə Azərbaycan Elmi Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun Naxçıvan Kənd Təsərrüfatı Zona təcrübə stansiyasında baytarlıq şöbəsinin müdiri, 1958-1959-cu illərdə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin respublika baytarlıq laboratoriyasında baş baytar vəzifələrində çalışmışdır. Yaqub Hacıyevin elmi fəaliyyəti 1968-ci ildən Azərbaycan Elmi Tədqiqat Baytarlıq İnstitutu ilə bağlı olmuşdur. O, ömrünün sonuna qədər burada laboratoriya müdiri işləmişdir. Yaqub Hacıyev 1957-ci ildə namizədlik və 1968-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmiş, 1972-ci ildə professor elmi adını almışdır. O, 1972-ci ildə Ümumittifaq Kənd Təsərrüfatı Elmləri Akademiyasının müxbir üzvü seçilərək, akademiyanın heyvandarlıq və baytarlıq üzrə Zaqafqaziya bölməsinin sədri vəzifəsini tutmuş, 1991-ci ildə isə akademiyanın həqiqi üzvü seçilmişdir. Yaqub Hacıyev 2001-ci ildən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü idi. Akademik Yaqub Hacıyevin elmi tədqiqatlarının başlıca istiqaməti baytarlıq helmintologiyası ilə bağlıdır. O, təbiətdə və heyvan orqanizmində mikroelementlərin miqdarından asılı olaraq, helmintozların yayılma qanunauyğunluğunu üzə çıxarmaqla ən geniş yayılmış helmintozlara qarşı müalicə-profilaktik tədbirlər hazırlamış və onların tətbiqini təşkil etmişdir. Yaqub Hacıyev helmintozlara qarşı orqanizmin müqavimətinin artırılması və terapiya məqsədi ilə mikroelementlərin tətbiqinin elmi əsaslarını işləmişdir. Suvarılan torpaqlarda bu tədbirlərin həyata keçirilməsi sayəsində həmin xəstəliyin kəskin formasına yoluxma halları azalmışdır. Alimin tədqiqatları 180-dək elmi əsərdə, o cümlədən 10 kitabda öz əksini tapmışdır. O, "Azərbaycan aqrar elmi" jurnalının baş redaktoru idi. Yaqub Hacıyev bir sıra fəxri adlara layiq görülmüş, orden və mükafatlarla təltif edilmişdir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Yaqub Hüseyn oğlu Hacıyev 2009-cu il iyulun 19-da Bakıda vəfat etmişdir. |

Гаджиев Ягуб Гусейн оглы родился 9 мая 1929 года в селе Морул Шамкирского района. 1946 г. поступил на ветеринарный факультет Азербайджанского сельскохозяйственного института, в 1949 г. был переведен в Ленинградский ветеринарный институт, 1951 г. успешно получив в нем высшее образование. В 1957 г. окончил аспирантуру Всесоюзного института гельминтологии имени Константина Скрябина в Москве.
В 1952-1956 гг. Ягуб Гаджиев занимал должность младшего научного сотрудника в Нахчыванском опорном пункте Азербайджанской научно-исследовательской ветеринарной опытной станции, в 1956-1958 гг. – заведующего ветеринарным отделом на Нахчыванской сельскохозяйственной зональной опытной станции Азербайджанского научно-исследовательского института земледелия, в 1958-1959 гг. – главного ветеринарного врача в Республиканской ветеринарной лаборатории Министерства сельского хозяйства Азербайджана. Научная деятельность Ягуба Гаджиева началась в 1968 г. в Азербайджанском НИИ ветеринарии. Ученый до конца своей жизни работал здесь на должности заведующего лабораторией. Гаджиев Ягуб в 1957 г. защитил кандидатскую, а в 1968 г. - докторскую диссертации. В 1972 г. получил звание профессора. В 1972 г. избран членом-корреспондентом и занял должность председателя Закавказского отделения Всесоюзной сельскохозяйственной академии наук по животноводству и ветеринарии, а в 1991 г. избран действительным членом академии. С 2001 г. Я. Гаджиев являлся действительным членом Национальной академии наук Азербайджана. Основное направление научных исследований академика Я. Гаджиева было связано с ветеринарной гельминтологией. Выявив закономерности распространения гельминтозов в зависимости от количества микроэлементов в природе и организме животного, он разработал лечебно-профилактические меры против наиболее широко распространенных гельминтозов и организовал их применение. Ягуб Гаджиев разработал научные основы применения микроэлементов в целях повышения сопротивляемости организма и терапии против гельминтозов. Благодаря осуществлению данных мер на орошаемых землях уменьшились случаи заражения острой формой данного заболевания. Исследования ученого нашли отражение в 180 научных трудах, в том числе в 10 книгах. Ученый был главным редактором журнала «Аграрная наука Азербайджана», был удостоен ряда почетных званий, награжден орденами и премиями. Действительный член Азербайджанской национальной академии наук Гаджиев Ягуб Гусейн оглы скончался 19 июля 2009 г. в Баку. |