Akademik İsmayıl Abbas oğlu Hüseynov 1910-cu il dekabrın 15-də anadan olmuşdur. 1928-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Şərq fakültəsinin hüquq şöbəsinə daxil olmuş və 1933-cü ildə təhsilini başa vurmuşdur. Həmin ildə Moskva şəhərində SSRİ MİK yanında Millətlər İnstitutunun tarix ixtisası üzrə aspiranturasına daxil olmuşdur. 1941-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1947-ci ildə isə M.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində elmlər doktoru adını almışdır. O, tarix elmləri doktoru adını alan ilk azərbaycanlı alim olmuşdur.
İ.Hüseynov iki dəfə (1941-1944; 1958-1960) Azərbaycan Elmlər Akademiyası Tarix İnstitutunun direktoru olmuş, 1960-1966-cı illərdə isə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsində çalışmışdır. O, 1949-cu ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1958-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. İ.Hüseynov yüzə yaxın elmi əsərin müəllifidir. Onun 1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsi dövründə çap etdirdiyi “Görkəmli dövlət xadimi Şirvanşah İbrahim” və “Şah İsmayıl Səfəvi” əsərləri həmin dövlət xadimlərinə Azərbaycan tarixşünaslığında obyektiv qiymət verilməsi baxımından mühüm hadisə idi. Akademik Əlisöhbət Sumbatzadənin qeyd etdiyi kimi, Səfəvi dövlətinin erkən dövründə Azərbaycan dövləti olması haqqında tarixşünaslıqda ilk dəfə İ.Hüseynov fikir söyləmişdir. İ.Hüseynov 3 cildlik “Azərbaycan tarixi”nin nəşrə hazırlanması işinə rəhbərlik edənlərdən, onun müəlliflərindən və redaktorlarından biri olmuşdur. O, 40-dan artıq namizədlik və doktorluq dissertasiyasının elmi rəhbəri və məsləhətçisi olmuşdur. İ.Hüseynov 1944-1948-ci illərdə pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuş və Azərbaycan Dövlət Universitetinin SSRİ tarixi kafedrasına rəhbərlik etmişdir. İ.Hüseynov 1960-cı ildə İsveçdə, 1964-cü ildə Hindistanda, 1965-ci ildə isə Avstriyada tarixçilərin və şərqşünasların beynəlxalq konqreslərində məruzələrlə çıxış etmiş, Azərbaycan tarix elmini layiqincə təmsil etmişdir. İ.Hüseynov Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunmuş və Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür. Akademik İsmayıl Hüseynov 1969-cu ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Academician Huseynov Ismail Abbaswas born on December 15, 1910. In 1928 he entered the law faculty of the Azerbaijan State University (now the Baku State University) and graduated in 1933. In the same year he entered to the graduate school of the Institute of Peoples of the Revolutionary Military Council of the USSR (Moscow) on a specialty "history".
In 1941 he became a PhD in Philosophy and in 1947 - Doctor of science at the Moscow State University after M.Lomonosov. He was the first Azerbaijani scientist, who became a doctor of historical sciences. I.Huseynov twice was director of the Institute of History of the Academy of Sciences of Azerbaijan (1941-1944, 1958-1960), and in 1960-1966 he worked as academician-secretary of the Department of Social Sciences of the Academy of Sciences of Azerbaijan, in 1949 - a corresponding member of the Academy of Sciences of Azerbaijan, and in 1958 he became a full member. I.Huseynov is the author of about 100 scientific works. Scientific works, published by him during the Great Patriotic War of 1941-1945. - "The outstanding statesman Shirvanshah Ibrahim" and "Shah Ismail Safevi" from the point of view of an objective assessment of Azerbaijani historiography became an important event for these statesmen. As Academician Alisohbat Sumbatzadeh noted, for the first time in historical studies I.Huseynov expressed his opinion about the formation of the Azerbaijani state in the early period of the Safavid state. I.Huseynov was one of the leaders, editors and authors of the three-volume "Azerbaijan History", supervisor and consultant of more than 40 candidate and doctoral dissertations. In the years 1944-1948. I.Huseynov was engaged in pedagogical activity and headed the Department of History of the USSR Azerbaijan State University. I.Huseynov dignifiedly represented the historical science of Azerbaijan at international congresses of historians and orientalists, in 1960 he lectured in Sweden, in 1964 - in India, and in 1965 - in Austria. I.Huseynov was awarded with the Certificate of Honor of the Supreme Soviet of the Azerbaijan SSR and was awarded the honorary title of "Honored Worker of Science". Academician Ismail Huseynov died in Baku in 1969. |