Akademik İsmayıl Abbas oğlu Hüseynov 1910-cu il dekabrın 15-də anadan olmuşdur. 1928-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Şərq fakültəsinin hüquq şöbəsinə daxil olmuş və 1933-cü ildə təhsilini başa vurmuşdur. Həmin ildə Moskva şəhərində SSRİ MİK yanında Millətlər İnstitutunun tarix ixtisası üzrə aspiranturasına daxil olmuşdur. 1941-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1947-ci ildə isə M.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində elmlər doktoru adını almışdır. O, tarix elmləri doktoru adını alan ilk azərbaycanlı alim olmuşdur.
İ.Hüseynov iki dəfə (1941-1944; 1958-1960) Azərbaycan Elmlər Akademiyası Tarix İnstitutunun direktoru olmuş, 1960-1966-cı illərdə isə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsində çalışmışdır. O, 1949-cu ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1958-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. İ.Hüseynov yüzə yaxın elmi əsərin müəllifidir. Onun 1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsi dövründə çap etdirdiyi “Görkəmli dövlət xadimi Şirvanşah İbrahim” və “Şah İsmayıl Səfəvi” əsərləri həmin dövlət xadimlərinə Azərbaycan tarixşünaslığında obyektiv qiymət verilməsi baxımından mühüm hadisə idi. Akademik Əlisöhbət Sumbatzadənin qeyd etdiyi kimi, Səfəvi dövlətinin erkən dövründə Azərbaycan dövləti olması haqqında tarixşünaslıqda ilk dəfə İ.Hüseynov fikir söyləmişdir. İ.Hüseynov 3 cildlik “Azərbaycan tarixi”nin nəşrə hazırlanması işinə rəhbərlik edənlərdən, onun müəlliflərindən və redaktorlarından biri olmuşdur. O, 40-dan artıq namizədlik və doktorluq dissertasiyasının elmi rəhbəri və məsləhətçisi olmuşdur. İ.Hüseynov 1944-1948-ci illərdə pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuş və Azərbaycan Dövlət Universitetinin SSRİ tarixi kafedrasına rəhbərlik etmişdir. İ.Hüseynov 1960-cı ildə İsveçdə, 1964-cü ildə Hindistanda, 1965-ci ildə isə Avstriyada tarixçilərin və şərqşünasların beynəlxalq konqreslərində məruzələrlə çıxış etmiş, Azərbaycan tarix elmini layiqincə təmsil etmişdir. İ.Hüseynov Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunmuş və Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür. Akademik İsmayıl Hüseynov 1969-cu ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Академик Исмаил Аббас оглы Гусейнов родился 15 декабря 1910 г. В 1928 г. поступил на юридический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет) и окончил его в 1933 г. В том же году поступил в аспирантуру Института народов при ВРК СССР (Москва) по специальности «история».
В 1941 г. стал доктором философии, а в 1947 году - доктором наук в Московском государственном университете им. М. Ломоносова. Он был первым азербайджанским ученым, который стал доктором исторических наук. И.Гусейнов дважды был директором Института истории АН Азербайджана (1941-1944, 1958-1960), а в 1960-1966 годах работал академиком-секретарем Отделения общественных наук Академии наук Азербайджана, в 1949 г. - членом-корреспондентом Академии наук Азербайджана, а в 1958 г. стал действительным членом. И.Гусейнов является автором около 100 научных работ. Научные труды, изданные им во время Великой Отечественной войны 1941-1945 гг. - «Выдающийся государственный деятель Ширваншах Ибрагим» и «Шах Исмаил Сефеви» с точки зрения объективной оценки азербайджанского историковедения стали важным событием для этих государственных деятелей. Как отметил академик Алисохбет Сумбатзаде, впервые в историковедении И.Гусейнов высказал мнение о становлении Азербайджанского государства в раннем периоде Сефевидского государства. И.Гусейнов являлся одним из руководителей, редакторов и авторов трёхтомника "Азербайджанская история", научным руководителем и консультантом более 40 кандидатских и докторских диссертаций. В 1944-1948 гг. И.Гусейнов занимался педагогической деятельностью и возглавлял кафедру истории СССР Азербайджанского государственного университета. И.Гусейнов достойно представлял историческую науку Азербайджана на международных конгрессах историков и востоковедов, в 1960 г. читал лекции в Швеции, в 1964 г. - в Индии, а в 1965 г. - в Австрии. И.Гусейнов награжден Почетной грамотой Верховного Совета Азербайджанской ССР и удостоен почетного звания «Заслуженного деятеля науки». Академик Исмаил Гусейнов скончался в Баку в 1969 году. |