Qəniyev Məmmədtağı Qasım oğlu 1907-ci il mayın 9-da Şamaxı şəhərində anadan olmuşdur. S.Orconikidze adına hərbi hazırlıq məktəbinə daxil olmuş, oranı bitirmiş (1920-1926) və Leninqrad hərbi rabitə məktəbinə göndərilmişdir (1926). Səhhəti ilə əlaqədar hərbi təhsildən azad edilərək (1927) Bakıya qayıtmışdır.
M.Ə.Sabir adına orta məktəbi bitirmiş (1928), 1928-ci ildə Zakfederasiya adına Yerevan Baytar-zootexnika İnstitutunda ali təhsilini başa vurmuşdur (1932). Baytarlıq üzrə fəlsəfə (1936) və elmlər doktorluğu dissertasiyası müdafiə etmişdir (1944). SSRİ Kənd Təssərüfatı Akademiyasının (1958), Azərbaycan SSR EA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir (1962). M.Q.Qəniyev 1932-ci ildə Azərbaycan Kənd Təssərüfatı İnstitutunun Mikrobiologiya kafedrasının assistenti kimi daimi işə qəbul edilmişdir. Müxtəlif elmi tədqiqat və dövlət qurumlarında elmi işçi, kafedra müdiri, baş baytar həkim, İnstitut direktoru və s. kimi vəzifələrdə çalışmışdır. Axırıncı iş yeri AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutu olmuşdur. Azərbaycanda baytarlıq sahəsində elmi-tədqiqat işlərinin təşkilatçısı və rəhbəri kimi M.Q.Qəniyevin əsas elmi fəaliyyəti iribuynuzlu heyvanlarda pasterellyoz xəstəliyinin tədqiqi və ona qarşı mübarizə tədbirlərinin hazırlanması ilə bağlı olmuşdur. Bunların nəticəsi kimi pasterellyoz xəstəliyinin törədicisi əhatəli şəkildə tədqiq edilmiş və onun yayılmasının xarakterik xüsusiyyətləri müəyyənləşdirilmiş, xəstəliyin müalicəsində effektiv təsirə malik olan vaksin hazırlanmışdır ki, o da 1949-cu ildən sənaye miqyasında kütləvi istehsal edilməyə başlanmışdır. Sonralar həmin vaksinin təkmilləşdirilməsi ilə məşğul olan akademik onun yeni, daha effektli variantını hazırlamışdır ki, bu vaksin də 1966-cı ildə keçmiş SSRİ Kənd Təsəsrrüfatı Nazirliyi tərəfindən müsbət rəy alaraq preparat kimi təsdiq olunmuş və geniş şəkildə tətbiq edilmişdir. Bundan başqa, M.Q.Qəniyev kənd təsərrüfatı heyvanlarında geniş yayılan çiçək, dabaq, aqalaktika, leykoz, listerioz və s. xəstəliklərinin öyrənilməsi sahəsində də geniş tədqiqatlar aparmış, prof. Ə.Ənnağıyevlə birlikdə listerioz əleyhinə canlı vaksin təklif etmiş və bu vaksin 1965-ci ildə keçmiş SSRİ Kənd Təsəsrrüfatı Nazirliyinin Elmi Texniki Şurası tərəfindən təsdiq edilərək və kütləvi istehsalına başlanmışdır. Akademik M.Q.Qəniyevin 200-dən artıq elmi əsəri dərc edilmişdir. Onların arasında monoqrafiya və dərsliklər də kifayət qədərdir. Onun mikrobiologiya sahəsində ilk işi “Mikrobiologiyanın əsasları” adlı dərslikdən ibarət olmuşdur (1933). Bu, Azərbaycan dilində hazırlanan ilk dərslikdir. Onun rəhbərliyi ilə 36 fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlanmışdır. Elmi, pedaqoji və ictimai fəaliyyətinə görə akademik M.Q.Qəniyev “Şərəf nişanı”, “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordenləri, bir sıra medallar və Fəxri Fərmanlarla təltif olunmuş, Əməkdar elm xadimi adı almışdır. Akademik Məmmədtağı Qəniyev 24 may 1979-cu ilin Bakıda vəfat etmişdir. |

Ганиев Мамедтаги Гасым оглы родился 9 мая 1907 г. в Шемахе. Поступил в военно-подготовительную школу имени С. Орджоникидзе (1920-1926), по окончании которой был послан в Ленинградскую военную школу связи (1926). По состоянию здоровья был освобожден от военной службы и вернулся в Баку (1927).
Окончил среднюю школу имени М.А.Сабира (1928), в 1932 г. завершил высшее образование в Ветеринарно-зоотехническом институте имени «Закфедерации» (Эривань). Защитил диссертации на соискание ученой степени кандидата и доктора ветеринарных наук (1944). Избран действительным членом Академии сельского хозяйства СССР (1958) и АН Азербайджанской ССР (1962). В 1932 г. М.Г.Ганиев работал ассистентом на кафедре микробиологии Азербайджанского сельскохозяйственного института. Занимал должность научного сотрудника, заведующего кафедрой, главного врача-ветеринара, директора института и в др. научно-исследовательских и государственных учреждениях. Затем работал в Институте микробиологии НАНА. Основное направление научной деятельности М.Ганиева составляло исследование заболевания пастереллез крупного рогатого скота и подготовка мер против этого заболевания. Как итог всего этого возбудитель пастереллеза был тщательно исследован, были определены характерные особенности его распространения. Для лечения заболевания была подготовлена эффективная вакцина, которую с 1949 г. начали производить в промышленном масштабе. Затем академик, занимающийся усовершенствованием этой вакцины, подготовил более эффективный новый вариант, который получил положительный отзыв и был подтвержден как препарат Министерством сельского хозяйства ССР, а с 1966 г. начали широко применять этот препарат. Кроме этого М.Ганиев провел исследования в области изучения таких распространенных среди сельскохозяйственных животных заболеваний – ящур, агалактика, лейкоз, листериоз и др. Совместно с проф. А. Аннагиевым ученый предложил живую вакцину против листериоза, которая в 1965 г. была утверждена Научно-техническим советом Министерства сельского хозяйства СССР. Изданы монографии, учебники и свыше 200 научных трудов академика М.Г.Ганиева. Первый его труд в области микробиологии - учебник «Основы микробиологии» (1933). Это первый учебник на азербайджанском языке. Под его руководством были подготовлены 36 докторов философии и докторов наук. За научную, педагогическую и общественную деятельность академик М.Г. Ганиев награжден орденами «Знак почета», Трудового Красного Знамени, рядом медалей и Почетными дипломами. Получил звание «Заслуженный деятель науки». Академик Ганиев Мамедтаги скончался 24 мая 1979 г. в Баку. |