Quliyev Əli Musa oğlu 1912-ci il may ayının 31-də Gəncə şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Kimya fakültəsini bitirmiş (1939), Dövlət imtahan komissiyasının qərarı ilə Üzvi kimya kafedrasında assistent vəzifəsində saxlanılmışdır.
Ə.Quliyev 1944-cü ildə kimya üzrə fəlsəfə doktoru və 1951-cı ildə kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini və professor elmi adını almış, AEA-nın müxbir üzvü (1958), həqiqi üzvü seçilmişdir (1959). Ə.Quliyev 1937-ci ildə AzETNİ-də elmi fəaliyyətə başlamış, Yağlar və aşqarlar laboratoriyasının rəhbəri olmuşdur (1945-1965). 1965-1967-ci illərdə o, AEA Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi kimi fəaliyyət göstərmiş, 1965-ci ildə təşkil edilmiş, keçmiş SSRİ-də aşqarlar sahəsində yeganə ixtisaslaşmış institut – Aşqarlar Kimyası İnstitutunun yaradıcısı və 1987-ci ilə kimi fasiləsiz direktoru olmuşdur. 1992-ci ildə İnstituta onun adı verilmişdir. Ə.Quliyev üzvi kimya və neft kimyası sahəsində görkəmli alim, neft kimyasının yeni sahəsi, sürtkü yağları, yanacaqlar və xüsusi mayelərin istismar keyfiyyətini yaxşılaşdıran aşqarların və onların əsasında yüksək keyfiyyətli yağ, yanacaq və yağlayıcı-soyuducu maye kompozisiyalarının yaradılması və sənayedə tətbiqinin keçmiş SSRİ-də əsasını qoyanlardan biri olmuşdur. Onun rəhbərlik etdiyi illər ərzində institut aşqarlar kimyası sahəsində mühüm nailiyyətlər qazanmışdır: yüksək təsirli yeni aşqarlar və müxtəlif növ sürtkü yağları, o cümlədən xüsusi təyinatlı sürtkü yağları və xüsusi mayelər yaradılmış və tətbiq edilmişdir. Strateji əhəmiyyətli bu yağlar indi də respublikanın müdafiə qabiliyyətinin möhkəmləndirilməsi üçün mühüm əhəmiyyətə malikdir. Ə.Quliyev 600-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 200-ə yaxın ixtira və 10 monoqrafiyanın müəllifidir. «Химия и технология присадок к смазочным маслам и топливам» kitabı 1972-ci ildə Moskvada və genişlənmiş variantı 1985-ci ildə Sankt-Peterburq şəhərində nəşr olunmuş, 1972-ci il nəşri həmin illərdə macar və slovak dillərinə tərcümə edilmişdir. Ə.Quliyev aşqarlar kimyası sahəsində elmi məktəb yaratmışdır: onun rəhbərliyi altında 19 elmlər doktoru, 60-dan çox fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. SSRİ Elmlər Akademiyasının, SSRİ Nazirlər Soveti Dövlət Elm-Texnika Komitəsinin və SSRİ Neft-Kimya və Neft Emalı Sənayesi Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərmiş şuraların üzvü olmuşdur. Ə.Quliyevin fəaliyyəti dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. O, «Qırmızı Əmək Bayrağı» (2 dəfə) və «Şərəf Nişanı» ordenləri, Böyük Vətən müharibəsi illərindəki fəaliyyətinə görə medallar və Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri fərmanı (5 dəfə) ilə təltif olunmuş, Əməkdar elm xadimi fəxri adına, SSRİ (2dəfə) və Azərbaycan SSR Dövlət mükafatlarına layiq görülmüşdür. Akademik Əli Quliyev 1989-cu ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Гулиев Али Муса оглы родился 31 мая 1912 г. в городе Гянджа. Окончил химический факультет Азербайджанского государственного университета (1939),затем был оставлен ассистентом на кафедре Органической химии по решению Государственной экзаменационной комиссии.
В 1944 А. Гулиев получил ученую степень доктора философии по химии, 1951 г. – доктора химических наук и профессора. Избран членом-корреспондентом (1958), а затем действительным членом АНА (1959). В 1937 г. трудовую деятельность А.Гулиев начал в Азербайджанском научно-исследовательском институте нефтехимических процессов, являлся заведующим лаборатории (1945-1965). В 1965-1967 гг. являлся академиком-секретарем Отделения химических наук АНА, был создателем учрежденного в 1965 г. единственного в СССР специализированного в области присадок Института химических присадок и до 1987 г. являлся директором этого института. В 1992 г. институту дали имя ученого. А. Гулиев - видный ученый в области органической химии и нефтяной химии. Им были созданы новая область нефтяной химии, смазочные масла, топлива и присадки, улучшающие качество эксплуатации специальных веществ, а также создание на их основе высококачественного масла, топлива и композиций смазочно-охлаждающих жидкостей. Ученый являлся одним из тех, кто заложил основу их употребления в промышленности в бывшем ССР. За годы его руководства институт имел особые достижения в области химических присадок: были созданы и применены высокоэффективные новые присадки, различного рода смазочные масла, а также смазочные масла специального назначения и специальные вещества. Эти масла стратегического значения и сейчас имеют важное значение для укрепления обороноспособности республики. А.Гулиев – автор свыше 600 научных трудов, в том числе 200 изобретений и 10 монографий. Книга «Химия и технология присадок к смазоч¬ным маслам и топливам» была издана в Москве в 1972 г., а более расширенный вариант этой книги был издан в 1985 г. в Санкт-Петербурге, в те же годы издание 1972 года был переведен на венгерский и словацкий языки. А.Гулиев создал научную школу в области химических присадок: под его руководством были подготовлены 19 докторов наук, более 60 докторов философии. Являлся членом Академии Наук СССР, Государственного Комитета науки и техники при Совете Министров ССР и советов при Министерстве нефтеперерабатывающей и нефтехимической промышленности СССР. Деятельность А. Гулиева была высоко оценена государством. Ученый награжден орденом «Трудового Красного Знамени» (2 раза) и «Знак Почета», медалями за деятельность в годы Великой Отечественной войны и Почетной грамотой Верховного Совета Азербайджанской ССР (5 раз). Получил почетное звание «Заслуженный деятель науки», удостоен Государственных премий Азербайджанской ССР. Академик Али Гулиев скончался в 1989 г. в Баку. |