Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Əhməd Əkbər oğlu Mahmudov 1923-cü il mayın 25-də Naxçıvanın Şahtaxtı kəndində anadan olmuşdur. 1941-ci ildə orta məktəbi bitirmişdir. 1942-1945-ci illərdə Böyük Vətən müharibəsində iştirak etmişdir. 1946-1950-ci illərdə K.Marks adına Azərbaycan Dövlət Xalq Təsərrufatı İnstitutunun Uçot-statistika fakültəsində təhsil almış, institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirərək, tədqiqatçılıq fəaliyyətilə məşğul olmağa başlamışdır. Ə.Mahmudovun elmi fəaliyyəti bütünlüklə Azərbaycan EA İqtisadiyyat Bölməsi və 1958-ci ildə bu bölmənin əsasında yaranan İqtisadiyyat İnstitutu ilə bağlı olmuşdur. O, Azərbaycan EA İqtisadiyyat Bölməsinin aspirantı olarkən təhsilini davam etdirmək üçün o zaman güclü elmi mərkəz sayılan SSRİ EA İqtisadiyyat İnstitutuna göndərilmişdir.
Ə.Mahmudov 1955-ci ildən 33 il Azərbaycan SSR EA İqtisadiyyat İnstitutunda çalışmışdır. O, kiçik elmi işçidən institut direktoru vəzifəsinə qədər yüksəlmişdir.
Ə.Mahmudov 1984-cü ildə Azərbaycan EA-nın Tarix, İqtisadiyyat, Fəlsəfə və Hüquq Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsini də icra etmişdir. Alimin əsərlərində ilk dəfə olaraq kənd təsərrufatının intensivləşdirilməsinin zəruriliyi əsaslandırılmış, onun metodoloji aspektləri tədqiq edilmişdir. Akademik Ə.Mahmudov çox zəngin statistik, konkret materiallara əsaslanaraq, Azərbaycanın kənd təsərrüfatında intensivləşdirmənin amillərini, səviyyəsini təhlil etmiş, intensivləşdirmənin aqrar sektorun dinamik inkişafındakı rolunu elmi cəhətdən əsaslandırmışdır.
Ə.Mahmudovun Azərbaycanın uzunmüddətli perspektiv üçün elmi-texniki tərəqqisinin kompleks proqramının tədqiqinin təşkilində və əlaqələndirilməsində böyük xidməti vardır. Ə.Mahmudovun rəhbərliyi altında Azərbaycanın elmi-texniki tərəqqisinin kompleks proqramının uzunmüddətli perspektivə hazırlanması istehsalın intensivləşdirilməsi prosesinin mənbələrinin aşkara çıxarılmasına, onun səmərəliliyinin yüksəldilməsinə, xalq təsərrüfatı kompleksində respublikanın məhsuldar qüvvələrindən daha səmərəli istifadə edilməsinə yönəldilmişdir.
1987-1988-ci illərdə respublikamızın iqtisadi müstəqillik konsepsiyasının hazırlanması üçün gərgin iş aparılırdı. Ə.Mahmudov Azərbaycanın inkişafı ilə əlaqədar taleyüklu problemlərə öz münasibətini bildirməklə yanaşı, konkret hesablamalar və təkliflərlə respublikanın böyük imkanlara malik olduğunu göstərirdi.
Ə.Mahmudov “Dağlıq Şirvan rayonu kolxozlarının torpaq fondu və ondan istifadə edilməsi yolları” (1961), “Azərbaycan SSR-in kolxozlarında əkinçiliyin intensivləşdirilməsinin iqtisadi problemləri” (1969), “SSRİ-də 1991-2000-ci illərdə (beşilliklər üzrə) elmi-texniki tərəqqinin kompleks proqramı”, “Regional bölmənin konsepsiyası”, “Azərbaycan SSR-də elmi-texniki tərəqqinin kompleks proqramı” (1986), “Azərbaycan iqtisadiyyatının aktual problemləri”, “Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqı” (2008) və başqa kitabların müəllifidir.

Действительный член Национальной академии наук Азербайджана Ахмед Акпер оглы Махмудов родился 25 мая 1923 г. в селе Шахтахты Нахчывана. В 1941 г. окончил среднюю школу. В 1942-1945 гг. принимал участие в Великой Отечественной войне. В 1946-1950 гг. получил образование на факультете «учет и статистика» Азербайджанского государственного института народного хозяйства имени К.Маркса, затем, окончив институт с дипломом отличия, начал исследовательскую деятельность. Научная деятельность А.Махмудова в целом была связана с созданием Отделения экономики Азербайджанской АН и на основе этого отделения - Института экономики в 1958 г. Ученый, будучи аспирантом Отделения экономики Азербайджанской АН, был отправлен в один из известных научных центров Института экономики АН ССР.
С 1955 г. А.Махмудов в течение 33 лет работал в Институте экономики АН Азербайджанской ССР. Ученый работал в должности младшего научного сотрудника и повысился до должности директора. В 1984 г. А.Махмудов исполнял должность академика-секретаря Отделения истории, экономики, философии и права АН Азербайджана. В трудах ученого впервые была обоснована необходимость интенсивности сельского хозяйства, были исследованы его методологические аспекты. Академик А.Махмудов исследовал уровень и факторы интенсивности сельского хозяйства Азербайджана, основываясь на богатых статистических и конкретных материалахы, а также обосновал с научной точки зрения роль интенсивности в динамическом развитии аграрного сектора. А. Махмудов имел большие заслуги в организации и координации исследования комплексной программы научно-технического прогресса Азербайджана на долгосрочную перспективу. Подготовка комплексной программы научно-технического прогресса Азербайджана на долгосрочную перспективу под руководством А.Махмудова была направлена на выявление источников процесса интенсивности производства, повышение его эффективности, а также на более выгодное использование производительных сил республики в комплексе народного хозяйства. В 1987-1988 гг. проводились работы по подготовке концепции экономической независимости нашей республики. А. Махмудов утверждал, что наша республика обладает большими возможностями. Ахмед Махмудов - автор книг «Земельный фонд колхозов Нагорно- Ширванского района и пути использования ими» (1961), «Экономические проблемы интенсивности земледелия в колхозах Азербайджанской ССР» (1969), «Комплексная программа научно-технического прогресса в ССР за 1991-2000 гг. (за пять лет), «Концепция регионального отделения», «Комплексная программа научно-технического прогресса в Азербайджанской ССР» (1986), «Актуальные проблемы экономики Азербайджана», «Союз экономистов Азербайджана» (2008) и др. книг. Действительный член НАНА Ахмед Махмудов скончался 8 мая 1989 г. в городе Баку. |