Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Aleksandr Osipoviç Makovelski 1884-cü il iyul ayının 22-də Belorusiyanın Qrodno şəhərində anadan olmuşdur.
A.Makovelski 1907-ci ildə Kazan Universitetinin Fəlsəfə şöbəsini bitirmiş və həmin ildə fəlsəfə doktoru, 1921-ci ildə isə elmlər doktoru adını almışdır. A.Makovelski 1938-ci ildən Azərbaycan Dövlət Universitetinin professoru olmuşdur. A.Makovelski 1946-cı ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1949-cu ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir. A.Makovelski əmək fəaliyyətinə 1906-cı ildən Kazan Ali qadın kurslarında fəlsəfə fənnini tədris etməklə başlamış, sonralar həmin kursların direktoru vəzifəsində çalışmışdır. A.Makovelski 1920-ci ildə Bakıya gəlmiş və əmək fəaliyyətini Azərbaycan Dövlət Universitetində davam etdirmişdir. Həmin vaxtdan 1930-cu ilə qədər Psixologiya kafedrasının rəhbəri olmuşdur. 1929-cu ildə Azərbaycan Dövlət Elmi Şurası təşkil olunan zaman A.Makovelski onun elmi katibi, sonra isə elmi pedaqoji bölməsinin sədri təyin olunmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin yenidən təşkil edilməsi ilə əlaqədar olaraq Aleksandr Makovelski 1930-cu ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutuna professor və Qiyabi Pedaqoji İnstituta direktor təyin olunmuşdur, eyni zamanda Elmi Tədqiqat İnstitutunda çalışmışdır. A.Makovelski 1944-cü ildə SSRİ Elmlər Akademiyası Azərbaycan Filialının Fəlsəfə Bölməsinə rəhbər, 1945-ci ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası təşkil olunanda isə həmin Akademiyanın Fəlsəfə İnstitutuna direktor təyin olunmuşdur. A.Makovelski qədim yunan fəlsəfə tarixi, dialektik və tarixi materializm, məntiq və məntiq tarixi, pedaqogika, psixologiya sahəsində, xüsusilə qədim yunan fəlsəfəsində sofistlər, Sokrata qədərki məktəblər, atomistlər barədə əsaslı tədqiqat aparmış, onların bir sıra əsərlərini tərcümə edərək şərh yazmışdır. A.Makovelski Azərbaycan fəlsəfə tarixinə dair əsərlərində zərdüştlük, “Avesta”, məzdəkilik, Şərqdə peripatetizm, neoplatonçuluq və atomizm, sufilik, Nizami və onun Şərqdə yeri, XIX əsr ictimai və fəlsəfi fikri kimi məsələləri geniş tədqiq etmişdir. Azərbaycanda fəlsəfi kadrların yetişdirilməsində alimin misilsiz xidmətləri olmuşdur. 1930-cu ildə ona Əməkdar elm xadimi fəxri adı verilmişdir. AMEA-nın həqiqi üzvü Aleksandr Makovelski 1969-cu ildə vəfat etmişdir. |

Действительный член Национальной академии наук Азербайджана Маковельский Александр Осипович родился 22 июля 1884 г. в г. Гродно в Белоруссии.
В 1907 г. А. Маковельский окончил отделение философии Казанского университета, и в том же году получил ученую степень доктора философии, а в 1921 г. – доктора наук. С 1938 г. А. Маковельский стал профессором Азербайджанского государственного университета. В 1946 г. А. Маковельский избран членом-корреспондентом Академии наук СССР, а в 1949 г. - действительным членом Академии наук Азербайджанской СCР. Свою трудовую деятельность он начал в качестве преподавателя философии Высших женских курсов в Казани, затем работал в должности директора этих курсов. В 1920 г. А.Маковельский приехал в Баку и продолжил трудовую деятельность в Азербайджанском государственном университете, где до 1930 г. руководил кафедрой психологии. В 1929 г. во время учреждения Азербайджанского государственного научного совета ученый стал научным секретарем, а затем был назначен председателем научно-педагогического отделения. В связи с учреждением Азербайджанского государственного университета заново Александр Маковельский в 1930 г. был назначен профессором Азербайджанского государственного педагогического института и директором Заочного педагогического института, в то же время работал в Научно-исследовательском институте. В 1944 г. А. Маковельский был назначен руководителем отделения философии азербайджанского филиала Академии наук СССР, а в 1945 г. во время учреждения Академии наук Азербайджанской ССР – директором академического Института философии. А. Маковельский проводил исследования в области древнегреческой истории философии, диалектического и исторического материализма, логики и истории логики, педагогики, психологии, а также исследования о софистах в древнегреческой философии, школы до Сократа, об атомистах и переводил их труды, написал ряд комментариев. А. Маковельский широко исследовал в своих трудах по истории азербайджанской философии вопросы зороастризма, «Авесты», маздеизма, перипатетизма на Востоке, неоплатонизма и атомизма, суфизма, Низами и его место на Востоке, а также вопросы общественной и философской мысли XIX века. Велики заслуги ученого в подготовке кадров по философии в Азербайджане. В 1930 г. он получил почетное звание «Заслуженный деятель науки». Действительный член НАНА Александр Маковельский скончался в 1969 г. |