Mixaylov Konstantin Aleksandroviç 20 noyabr 1895-ci ildə Skobelev (indiki Fərqanə) şəhərində ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. K.A.Mixaylov Oğlanlar gimnaziyasını Gümüş medalla bitirdikdən sonra təhsilini Orta Asiya Universitetinin Meliorasiya mühəndisliyi fakültəsində davam etdirərək 1925-ci ilin yanvar ayında həmin fakültəni bitirmişdir. 20 oktyabr 1935-ci il tarixində SSRİ Ali Attestasiya Komisiyasının qərarı ilə Moskva Su Təsərrüfatı Mühəndisliyi İnstitutunun Hidravlika kafedrasının professoru təyin olunmuşdur. 26 avqust 1944-cü ildə AAK-nın qərarı ilə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək texnika elmləri üzrə elmlər doktoru dərəcəsini almışdır. 18 iyun 1949-cu ildə AAK-nın qərarı əsasında Moskva Avtonəqliyyat İnstitutunun Hidravlika kafedrasında professor vəzifəsinə təyin edilmişdir. 1925-1927-ci illərdə Orta Asiya Universitetinin Meliorasiya mühəndisliyi fakültəsində assistent, 1928-1930-cu illərdə Tiflis Politexnik İnstitutunda fakültə rəhbəri və müəllim kimi fəaliyyət göstərmişdir. 1930-1931-ci illərdə Moskva Su Təsərrüfatı Mühəndisliyi İnstitutunun professoru kimi çalışmış, həmçinin Hidrotexnika sektorunun müdiri olmuşdur. 1929-1934-cü illərdə Zaqafqaziya Elmi Tədqiqat İnstitutunda direktor, daha sonra direktor müavini olmuş, eyni zamanda Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunda kafedra müdiri vəzifəsini tutmuş, 1934-1937-ci illərdə Moskva Su Təsərrüfatı Mühəndisliyi İnstitutunun Elmi Tədqiqat Sektorunun müdiri olmuşdur.
Alim tərəfindən ilk dəfə olaraq 1928-ci ildə hidravlika üzrə xüsusi “Hidravlik və hidrotexniki hesablamalar əsasında irriqasiya qurğularının layihələndirilməsi” kursu tərtib olunmuş və ali təhsil ocaqlarında tətbiq edilmişdir. K.A.Mixaylov tərəfindən həmçinin qruntun kritik durumu nəzərə alınaraq qrunt axınlarının hesablanması metodu tərtib olunmuşdur. Zaqafqaziya Elmi Tədqiqat İnstitutunun yaradılmasında və fəaliyyətində alimin böyük xidmətləri olmuşdur. 1930-cu ildə həmin institut Kirovabad (indiki Gəncə) şəhərində yerləşən Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun İrriqasiya fakültəsinə çevrilmişdir. K.A.Mixaylov 1932-1935-ci illərdə torpaq layihələri üzrə texniki şuranın üzvü seçilmiş, 1930-1950-ci illərdə həmçinin bir çox dövlət layihələrində, o cümlədən Moskva kanalı, bir sıra hidrostansiyaların qurulması və s. layihələrdə ekspert təyin edilmişdir. 1943-cü ildə zavodların bərpa olunması ilə əlaqədar “Şərəf nişanı” ordeni, “Moskvanın müdafiəsinə görə”, “Rəşadətli əməyə görə” və Moskvanın 800 illik yubileyi ilə əlaqədar medallarla təltif olunmuşdur. K.A.Mixaylov 20 sentyabr 1950-ci ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmiş və vitse-prezidenti təyin edilmişdir. Akademik Konstantin Mixaylov 1975-ci ildə vəfat etmişdir. |

Михайлов Константин Александрович родился 20 ноября 1895 г. в городе Скобелев (ныне Фергана) в интеллигентной семье. После окончания гимназии для мальчиков с серебряной медалью, он продолжил образование на факультете инженерии мелиорации в Среднеазиатском университете, затем в январе 1925 г. окончил этот факультет. Ученый 20 октября 1935 г. по решению Высшей аттестационной комиссии СССР был назначен профессором кафедры Гидравлики Московского института инженеров водного хозяйства. 26 августа 1944 г. по решению ВАК, защитив докторскую диссертацию, получил ученую степень доктора технических наук. 18 июня 1949 г. на основании решения ВАК был назначен профессором кафедры гидравлики Московского транспортного института. В 1925-1927 гг. был ассистентом на факультете инженерия мелиорации Среднеазиатского университета, в 1928-1930 гг. – руководителем факультета и учителем в Тбилисском политехническом институте. В 1930-1931 гг. работал профессором Московского института инженеров водного хозяйства, а также заведующим сектором гидротехники. В 1929-1934 гг. занимал должность директора Закавказского научно-исследовательского института, затем заместителя директора и в то же время заведующего кафедрой в Азербайджанском сельскохозяйственном институте, а в 1934-1937 гг. являлся директором Научно-исследовательского сектора Московского института инженеров водного хозяйства.
Впервые ученый в 1928 г. организовал специальный курс по гидравлике «Проектирование ирригационных устройств на основе гидравлических и гидротехнических расчетов» и применил в высших учебных заведениях. К.А. Михайловым также был составлен метод вычисления грунтовых потоков с учетом критического состояния грунта. Велики заслуги ученого в создании и деятельности Закавказского научно-исследовательского института. В 1930 г. этот институт стал факультетом ирригации Азербайджанского сельскохозяйственного института в Кировабаде (ныне Гянджа). В 1932-1935 гг. К.А.Михайлов был избран членом Технического совета по земельным проектам, в 1930-1950 гг. назначен экспертом во многих государственных проектах, а также в проектах построения Московского канала и ряда гидростанций. В связи с восстановлением заводов в 1943 г. ученый был награжден орденом «Знак Почета», «За оборону Москвы», «За доблестный труд» и медалями «В память 800-летия Москвы». К.А.Михайлов 20 сентября 1950 г. был избран действительным членом и назначен вице-президентом Академии наук Азербайджанской ССР. Академик Константин Михайлов скончался в 1975 г. |