Orucova İzzət Mirzəağa qızı 1909-cu il sentyabrın 16-da Bakıda anadan olmuşdur. Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Mühəndis-texnologiya fakültəsini bitirmişdir (1930).
İ.Orucova texnika üzrə fəlsəfə doktoru (1947), elmlər doktoru (1962) elmi dərəcəsini və professor elmi adını almışdır. Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü (1967), həqiqi üzvü (1972) seçilmişdir. İ.Orucova 1932-ci ildən 1959-cu ilə kimi AzETNİ-də, sonralar onun əsasında yaradılmış AEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) çalışmışdır. O, AEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunda laboratoriya müdiri, Qeyri-Üzvi və Fiziki Kimya İnstitutunun direktoru (1968-1971) vəzifələrində işləmişdir. İ.Orucova neft kimyası sahəsində görkəmli alimlərdən, keçmiş Sovetlər İttifaqında aşqarlar sahəsində yeganə ixtisaslaşmış institut – Aşqarlar Kimyası İnstitutunun ilk yaradıcılarından biri olmuşdur. İ.Orucovanın fəaliyyəti əsasən aşqarlar kimyasının inkişafına və daha mükəmməl sürtkü materiallarının yaradılmasına yönəlmişdi. Bakı neftindən alınan yağların tədqiqi, emalı prosesi üçün verdiyi texnologiyalar, həmçinin müxtəlif mənşəli neftdən alınan yağlarda aşqarların tədqiqi, aşqarların fasiləsiz alınma texnologiyalarının işlənməsi və aşqar kompozisiyalarının yaradılması onun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri olmuşdur. O, ölkəmizdə yaradılan bir sıra ilk aşqarların və onların əsasında alınan motor yağlarının müəlliflərindəndir. Aşqarlar Kimyası İnstitutu ilə SSRİ-nin Moskva, Leninqrad, Tolyatti, Perm, Tambov şəhərlərindəki aparıcı elmi mərkəzləri arasında elmi-texniki əlaqələrin yaradılmasında onun böyük xidmətləri olmuşdur. 300-ə yaxın elmi əsərin, Azərbaycan dilində orijinal “Neft-kimya” və “Sürtkü yağları” dərsliklərinin, 30-dan çox müəlliflik şəhadətnaməsinin müəllifidir. İ.Orucova Azərbaycan EA-nın neft-kimya və neft emalı üzrə şurasının və Azərbaycan Neft Akademiyasının doktorluq elmi dərəcəsi verən ixtisaslaşdırılmış elmi şurasının üzvü olmuşdur. İ.Orucova, eyni zamanda, tanınmış ictimai xadim, Azərbaycan SSR və ADR Dostluq və Mədəniyyət cəmiyyətinin sədri olmuş, Bakı Şəhər Sovetinə deputat, Respublika Qadınlar Şurasına sədr seçilmişdir. O, kinoda baş rola çəkilmiş ilk azərbaycanlı qadın idi. Onun iştirakı ilə C.Cabbarlının «Sevil» və «Almaz» əsərlərinə iki film çəkilmişdir. İ.Orucovanın xidmətləri dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. O, «Lenin», «Qırmızı Əmək Bayrağı» və «Şərəf Nişanı» ordenləri, «Qafqazın müdafiəsinə görə», «1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsində rəşadətli əməyə görə» medalları ilə təltif olunmuş, Əməkdar elm və texnika xadimi fəxri adına və Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür. Akademik İzzət Orucova 1983-cü ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Оруджова Иззат Мирзаага кызы родилась 16 сентября 1909 г. в Баку. Окончила факультет инженерной технологии Азербайджанского промышленного института (ныне Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности) (1930).
И.Оруджева получила ученую степень доктора философии по технике (1947), доктора наук (1962) и звание профессора. Была избрана членом-корреспондентом (1967), действительным членом АН Азербайджанской ССР (1972). С 1932 г. по 1959 г. И.Оруджева работала в Азербайджанском научно-исследовательском нефтяном институте АзНИИ, а затем в Институте нефтехимических процессов АНА, созданного на основании АзНИИ. Работала также заведующей лабораторией в Институте химии присадок АНА, директором Института неорганической и физической химии (1968-1971). И. Оруджева являлась видным ученым в области нефтяной химии, первым создателем Института химии присадок – единственного института, специализированного в области присадок в бывшем Советском союзе. Деятельность И. Оруджевой была направлена в основном на развитие химии присадок и создание усовершенствованных смазочных материалов. Технологии, представленные для процесса обработки и исследования масел, полученных из Бакинской нефти, а также разработка технологий беспрерывного получения присадок и создание композиций присадок являлись основными направлениями ее научной деятельности. Ученый – автор созданных в нашей стране ряда первых присадок и полученных на их основе моторных масел. Оруджова Иззат имела большие заслуги в создании научно-технических связей между Институтом химии присадок и ведущими научными центрами СССР - в Москве, Ленинграде, Тольятти, Перми, Тамбове. Ученый - автор около 300 научных трудов, оригинальных учебников на азербайджанском языке «Нефтехимия» и «Смазочные масла», а также свыше 30 авторских свидетельств. И. Оруджова являлась членом Совета по переработке нефти и нефтехимии АН Азербайджана, а также Специализированного ученого совета Азербайджанской нефтяной академии, которая выдает ученую степень доктора. И. Оруджова являлась известным общественным деятелем, в то же время председателем Общества культуры и дружбы АДР и Азербайджанской ССР. Была избрана депутатом Бакинского городского совета и председателем Республиканского совета женщин. Она была первой азербайджанкой, снявшаяся в главной роли в фильме. При ее участии было снято два фильма по произведениям Дж. Джаббарлы - «Севиль» и «Алмаз». Заслуги И. Оруджева были высоко оценены государством. Награждена орденами «Ленина», «Красного трудового знамени» и «Знаком почета», а также медалями «За оборону Кавказа», «За доблестный труд в Великой Отечественной войне в 1941-1945 гг.». И. Оруджева получила почетное звание Заслуженный деятель науки и техники и Государственную премию Азербайджанской ССР. Академик Иззат Оруджова скончалась в 1983 г. в Баку. |