Həbibulla Baxşəli oğlu Şahtaxtınski 1900-cü il sentyabrın 3-də Naxçıvan mahalının Şahtaxtı kəndində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Tibb fakültəsini (1926), Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının Kimya-texnologiya fakültəsini (1930) bitirmişdir.
H.Şahtaxtınski 1940-cı ildə kimya üzrə fəlsəfə doktoru, 1949-cu ildə kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 1950-ci ildə isə professor elmı adını almışdır. 1967-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir. 1937-1959-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında kafedra müdiri, 1959-cu ildən ömrünün sonuna qədər Azərbaycan SSR EA Qeyri-Üzvi və Fiziki Kimya İnstitutunda (indiki Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutu) laboratoriya müdiri işləmişdir. H.Şahtaxtınskinin elmi fəaliyyəti analitik kimya və qeyri-üzvi maddələrin texnologiyası sahələrini əhatə edir. Alim bir sıra kimyəvi elementlərin analizi üçün arsenat-yodometriya üsulu işləyib hazırlamışdır. Bu isə analitik kimya elmində yeni bir səhifənin açılmasına səbəb olmuşdur. Respublika ərazisində zəngin yataqları olan mineral xammalın kompleks emalı zamanı qiymətli nadir və səpələnmiş elementlərin (qallium, vanadium və s.) səmtli çıxarılma texnologiyasını hazırlamış və praktiki tətbiq üçün tövsiyə etmişdir. H.Şahtaxtınskinin bilavasitə rəhbərliyi ilə metallurgiya sobalarından atmosferə buraxılan tullantı qazlarından qazvari reduksiyaedicilərlə sərbəst kükürdün alınma texnologiyası işlənib hazırlanmış və yarımsənaye qurğusunda sınaqdan keçirilmişdir. H.Şahtaxtınskinin əldə etdiyi elmi və praktiki nəticələr onun «Miqdari kimyəvi analiz», «Maqnezium və kalsiumun arsenat metodu ilə təyini», «Alunitin kompleks emalından qalliumun alınması», «Zəylik yatağı süxurlarından alüminium duzlarının alınması» və bir çox başqa əsərlərində öz əksini tapmışdır. O, 380 elmi əsərin, 7 monoqrafiya və dərsliyin müəllifidir. H.Şahtaxtınskinin rəhbərliyi ilə 3 elmlər doktoru, 35 fəlsəfə doktoru yetişdirilmişdir. H.Şahtaxtınski Əməkdar elm xadimi adına layiq görümüş, “Oktyabr İnqilabı” ordeni və medallarla təltif olunmuşdur. Akademik Həbibulla Şahtaxtinski 1986-cı ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Шахтахтинский Габибулла Бахшели оглы родился 3 сентября 1900 г. в селении Шахтахты Нахчыванской провинции. Окончил медицинский факультет Азербайджанского государственного университета (1926), а также химико-технологический факультет Азербайджанской государственной нефтяной академии (1930).
Г. Шахтахтинский в 1940 г. получил ученую степень доктора философии по химии, в 1949 г. – доктора химических наук, а в 1950 г. получил ученое звание профессора. В 1967 г. избран действительным членом АН Азербайджанской ССР. В 1937-1959 гг. работал заведующим кафедрой Азербайджанской государственной нефтяной академии. Ученый с 1959 г. до конца своей жизни работал директором лаборатории в Институте неорганической и физической химии АН Азербайджанской ССР (ныне Институт катализа и неорганической химии). Научная деятельность Г. Шахтахтинского охватывает такие области как аналитическая химия и технология неорганических веществ. Ученый для анализа ряда химических элементов разработал арсенат-йодометрический метод, что способствовало открытию новой страницы в аналитической химии. Во время комплексной переработки минерального сырья с богатыми месторождениями на территории республики ученый подготовил технологию попутного извлечения редких и рассеянных элементов (галлий, ванадий и др.) и рекомендовал для практического применения. Под руководством Г.Шахтахтинского была завершена работа по получению элементарной серы конвертированным природным газом из выхлопных газов металлургических заводов и прошла испытание на полупромышленном устройстве. Научные и практические результаты, полученные Г. Шахтахтинским, нашли свое отражение в его трудах «Анализ количественной химии», «Определение кальция и магния арсенатным методом», «Получение галлия при комплексной обработке алунита», «Получение алюминиевых солей из месторождений квасцовых сланцев» и в др. Ученый – автор 380 научных трудов, 7 монографий и учебников. Под руководством Г. Шахтахтинского были защищены 3 доктора наук, 35 докторов философии. Г. Шахтахтинский удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки», награжден орденом Октябрьской Революции и медалями. Академик Габибулла Шахтахтинский скончался в 1986 г. в Баку. |