Həbibulla Baxşəli oğlu Şahtaxtınski 1900-cü il sentyabrın 3-də Naxçıvan mahalının Şahtaxtı kəndində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Tibb fakültəsini (1926), Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının Kimya-texnologiya fakültəsini (1930) bitirmişdir.
H.Şahtaxtınski 1940-cı ildə kimya üzrə fəlsəfə doktoru, 1949-cu ildə kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 1950-ci ildə isə professor elmı adını almışdır. 1967-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir. 1937-1959-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında kafedra müdiri, 1959-cu ildən ömrünün sonuna qədər Azərbaycan SSR EA Qeyri-Üzvi və Fiziki Kimya İnstitutunda (indiki Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutu) laboratoriya müdiri işləmişdir. H.Şahtaxtınskinin elmi fəaliyyəti analitik kimya və qeyri-üzvi maddələrin texnologiyası sahələrini əhatə edir. Alim bir sıra kimyəvi elementlərin analizi üçün arsenat-yodometriya üsulu işləyib hazırlamışdır. Bu isə analitik kimya elmində yeni bir səhifənin açılmasına səbəb olmuşdur. Respublika ərazisində zəngin yataqları olan mineral xammalın kompleks emalı zamanı qiymətli nadir və səpələnmiş elementlərin (qallium, vanadium və s.) səmtli çıxarılma texnologiyasını hazırlamış və praktiki tətbiq üçün tövsiyə etmişdir. H.Şahtaxtınskinin bilavasitə rəhbərliyi ilə metallurgiya sobalarından atmosferə buraxılan tullantı qazlarından qazvari reduksiyaedicilərlə sərbəst kükürdün alınma texnologiyası işlənib hazırlanmış və yarımsənaye qurğusunda sınaqdan keçirilmişdir. H.Şahtaxtınskinin əldə etdiyi elmi və praktiki nəticələr onun «Miqdari kimyəvi analiz», «Maqnezium və kalsiumun arsenat metodu ilə təyini», «Alunitin kompleks emalından qalliumun alınması», «Zəylik yatağı süxurlarından alüminium duzlarının alınması» və bir çox başqa əsərlərində öz əksini tapmışdır. O, 380 elmi əsərin, 7 monoqrafiya və dərsliyin müəllifidir. H.Şahtaxtınskinin rəhbərliyi ilə 3 elmlər doktoru, 35 fəlsəfə doktoru yetişdirilmişdir. H.Şahtaxtınski Əməkdar elm xadimi adına layiq görümüş, “Oktyabr İnqilabı” ordeni və medallarla təltif olunmuşdur. Akademik Həbibulla Şahtaxtinski 1986-cı ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Shahtakhtinski Habibulla was born on September 3, 1900 in Shakhtakhti, Nakhchivan. He graduated from the Medical Faculty of the Azerbaijan State University (1926), as well as the Faculty of Chemical Technology of the Azerbaijan State Oil Academy (1930).
Shahtakhtinski Habibullain 1940 received the degree of PhD in Chemistry, in 1949 - Doctor of Chemical Sciences and in 1950 received the title of Professor. In 1967 he was elected as an active member of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR. In 1937-1959 he worked as head of the department of the Azerbaijan State Oil Academy. A scientist from 1959 until the end of his life worked as a laboratory director at the Institute of Inorganic and Physical Chemistry of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR (now the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry). The scientific activity of Shahtakhtinski Habibullacovered such areas as analytical chemistry and technology of inorganic substances. A scientist has developed an arsenate-iodometric method for analyzing a number of chemical elements, which contributed to the discovery of a new page in analytical chemistry. During the complex processing of mineral raw materials with rich deposits on the territory of the republic, the scientist prepared a technology for the associated extraction of rare and trace elements (gallium, vanadium, etc.) and recommended for practical use. Under the leadership of Shahtakhtinski Habibulla worked was completed on obtaining elemental sulfur by the converted natural gas from the exhaust gases of metallurgical plants and was tested on a semi-industrial device. The scientific and practical results obtained by Shahtakhtinski Habibullawere reflected in his works “Analysis of Quantitative Chemistry”, “Determination of calcium and magnesium by the arsenate method”, “Production of gallium by complex processing of alunite”, “Production of aluminum salts from deposits of aluminous schists” and in others. The scientist is the author of 380 scientific papers, 7 monographs and textbooks. Under the leadership of Shahtakhtinski Habibulla3 doctors of science, 35 PhD were protected. Shahtakhtinski Habibullawas awarded the honorary title "Honored Worker of Science" was awarded the Order of the October Revolution and medals. Academician Shahtakhtinski Habibulladied in 1986 in Baku. |