Ə.Yaqubov 1908-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1934-cü ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Dağ-mədən fakültəsini mühəndis-geoloq ixtisası üzrə bitirmişdir.
Ə.Yaqubov 1941-ci ildə “Abşeron yarımadasının qərb hissəsinin palçıq vulkanları və onların neft-qazlılıqla əlaqəsi” mövzusunda dissertasiya müdafiə etmiş, geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsinə, eləcə də 1942-ci ildə SSRİ Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür. 1947-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) həqiqi üzvü, akademik-katibi seçilmişdir. Ə.Yaqubov 1934-cü ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan Filialında işləməyə başlamış, 1937-1941-ci illərdə Filialın Rəyasət Heyəti sədrinin müavini olmuşdur. Palçıq vulkanlarının inkişaf etdiyi sahələrin stratiqrafiyası, tektonikası, neft-qazlılığı, qazların, neftlərin, lay sularının geokimyəvi xarakteristikası sahəsində tədqiqatlar aparmışdır. Azərbaycan KP MK-nın neft üzrə katibi seçilmişdir. O, 25 ildən artıq Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Geologiya və neft-qaz yataqlarının axtarışı kafedrasına rəhbərlik etmişdir. Ə.Yaqubov 1944-1946-cı illərdə SSRİ-nin İran Səfirliyində məsləhətçi olmuş, sonra Azərbaycan KP MK neft sənayesi üzrə katibinin müavini və şöbə müdiri seçilmişdir. Ə.Yaqubov 1949-1952-ci illərdə “Azərdənizneft”, “Azneftkəşfiyyat” Birliyinin rəisi vəzifəsində işləmişdir. Bir sıra dəniz neft yataqlarının kəşf olunmasında və mənimsənilməsində iştirak etmiş, buna görə 1951-ci ildə ikinci dəfə SSRİ Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür. 1961-1966-cı illərdə Neft və qaz ehtiyatlarının hesablanması problemi laboratoriyasına rəhbərlik etmişdir. 1966-cı ildən SSRİ-də ilk laboratoriya olan Palçıq vulkanizmi laboratoriyasına, 1972-ci ildən isə Geologiya İnstitutunun Palçıq vulkanizmi sektoruna rəhbərlik etmişdir. Ə.Yaqubovun rəhbərliyi ilə 1971-ci ildə dünya geologiya təcrübəsində ilk dəfə “Azərbaycanın palçıq vulkanları atlası” nəşr olunmuş, 1978-ci ildə isə “Azərbaycanın neftli-qazlı vilayətlərinin palçıq vulkanları xəritəsi” tərtib edilmişdir. Ə.Yaqubovun 200-dən artıq elmi əsəri, o cümlədən, 10 monoqrafiyası nəşr olunmuşdur. O, Azərbaycan dilində ilk dərsliklərin, dərs vəsaitlərinin və bir sıra elmi-metodik işlərin müəllifi olmuşdur. Onun rəhbərliyi ilə 50-dən artıq elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. Ə.Yaqubovun neft-qaz sahəsində xidmətləri hökumət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. O, 2 dəfə “Lenin ordeni”, “Şərəf nişanı” və “Oktyabr inqilabı” ordenləri, 1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsində “Qafqazın müdafiəsinə görə”, “Rəşadətli əməyə görə” medalları ilə təltif edilmiş, SSRİ-nin “Fəxri neftçisi” adına layiq görülmüşdür. Akademik Əhəd Yaqubov 1979-cu ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Ахад Ягубов родился в 1908 г. в Баку. В 1934 г. окончил горно-промысловый факультет Азербайджанского политехнического института (ныне Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности) по специальности инженер-геолог.
В 1941 г. А. Ягубов защитил диссертацию на тему «Грязевые вулканы западной части Абшеронского полуострова и их связь с нефтеносностью», получил ученую степень доктора геолого-минералогических наук, а также в 1942 г. был удостоен Государственной премии СССР. В 1947 г. избран действительным членом, академиком-секретарем Академии наук Азербайджана (АНА). В 1934 г. А. Ягубов начал работать в азербайджанском филиале Академии наук ССР, а в 1937-1941 гг. стал заместителем председателя Президиума филиала. Исследовал стратиграфию, тектонику, нефтегазоносность областей развития грязевых вулканов, а также проводил исследования в области геохимической характеристики слойных вод нефти, газа. Был избран секретарем по нефти ЦК КП Азербайджана. Ученый более 25 лет заведовал кафедрой «Геология и поиск нефтяных и газовых месторождений» Азербайджанского промышленного института (ныне Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности). А. Ягубов в 1944-1946 гг. являлся консультантом в посольстве СССР в Иране, затем избран заместителем председателя по нефтяной промышленности ЦК КП Азербайджана и руководителем отдела. В 1949-1952 гг. А. Ягубов занимал должность начальника Объединения «Азерденизнефть», «Азнефтеразведка». Принимал участие в обнаружении и освоении ряда морских месторождений нефти, поэтому в 1951 г. во второй раз был удостоен Государственной премии СССР. В 1961- 1966 гг. руководил лабораторией проблем подсчета запасов нефти и газа. С 1966 г. руководил первой в СССР лабораторией грязевого вулканизма, а с 1972 г. – сектором грязевого вулканизма Института геологии. Впервые в мировой геологической практике под руководством А.Ягубова в 1971 г. был издан «Атлас грязевых вулканов Азербайджана», а в 1978 г. была составлена «Карта грязевых вулканов нефтегазоносных областей Азербайджана». Были опубликованы свыше 200 научных трудов, в том числе 10 монографий А. Ягубова. Он стал автором первых учебников, учебных пособий и ряда научно-методических работ в области геологии на азербайджанском языке. Под его руководством были подготовлены более 50 докторов наук и докторов философии. Заслуги А.Ягубова в нефтегазовом секторе были высоко оценены государством. Ученый был дважды награжден орденами Ленина, «Знак Почета» и Октябрьской революции, медалями «За оборону Кавказа» в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг., «За доблестный труд», а также был удостоен звания «Почетный нефтяник» СССР. Академик Ахад Ягубов скончался в 1979 г. в Баку. |