Musxelişvili Nikolay İvanoviç 1891-ci ildə Tbilisi şəhərində (Gürcüstan) anadan olmuşdur. Riyaziyyat və nəzəri mexanika sahələrində görkəmli alim olmuşdur. 1914-cü ildə Sankt-Peterburq Universitetini Riyaziyyat ixtisası üzrə bitirmiş, 1920-ci ilə qədər orada müəllimlik etmişdir. 1920-ci ildən Tbilisi Dövlət Universitetində və Gürcüstan Politexnik İnstitutunda işləmişdir.
SSRİ Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü (1933), həqiqi üzvü (1939), Gürcüstan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü (1941) seçilmişdir. Gürcüstan EA-nın prezidenti (1941-1972), Gürcüstan EA-nın fəxri prezidenti (1972-1976) olmuşdur. Eyni zamanda, Gürcüstan EA A.M.Razmadze adına Tbilisi Riyaziyyat İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışmışdır (1941-1976). N.İ.Musxelişvilinin tədqiqat sahələrinə elastiklik nəzəriyyəsi, inteqral tənliklər, funksiyalar nəzəriyyəsinin sərhəd məsələləri, kompleks dəyişənli funksiyalar nəzəriyyəsi, riyazi fizika və mexanikada riyazi üsullar aiddir. İlk dəfə olaraq elastiklik nəzəriyyəsi problemlərinin həlli üçün kompleks dəyişənli funksiyalar nəzəriyyəsini tətbiq etmişdir. Riyaziyyat, nəzəri fizika və mexanikanın digər sahələrində müvəffəqiyyətlə tətbiq edilmiş bir sıra metodlar təklif etmişdir. Analitik funksiyaların xətti sərhəd məsələləri və birölçülü sinqulyar inteqral tənliklər nəzəriyyəsinə fundamental töhfələr vermişdir. Sinqulyar inteqral tənliklər sisteminin indeksi ilə bağlı mühüm düstur tapmışdır. Gürcüstanda riyaziyyatın, mexanikanın və ali təhsilin inkişafında böyük rolu olmuşdur. 1957-ci ildən ömrünün sonuna qədər nəzəri və tətbiqi mexanika üzrə SSRİ Milli Komitəsinin sədri olmuşdur. Bir sıra xarici akademiya, elmi cəmiyyət və təşkilatların üzvü olmuşdur. 1941-ci və 1947-ci illərdə 2 dəfə SSRİ Dövlət Mükafatı, həmçinin M.V.Lomonosov adına qızıl medal, 5 “Lenin” ordeni və bir sıra medal və ordenlərlə, o cümlədən 2 xarici orden və 1970-ci ildə Slovakiya Elmlər Akademiyasının “Qızıl medal”ı ilə təltif olunmuşdur. 1945-ci ildə Sosialist Əməyi Qəhrəmanı adına layiq görülmüşdür. Gürcüstan Elmlər Akademiyasının Hesablama Riyaziyyatı İnstitutuna N.İ.Musxelişvilinin adı verilmişdir. 1977-ci ildə Gürcüstan Elmlər Akademiyası riyaziyyat, mexanika və fizika sahəsində N.İ.Musxelişvili adına mukafat təsis etmişdir. Coxsaylı elmi məqalələrin, monoqrafiyaların, riyaziyyat və nəzəri mexanika üzrə ali məktəb tələbələri üçün dərslik və dərs vəsaitlərinin müəllifi olmuşdur. N.İ.Musxelişvili 1972-ci il martın 16-da Azərbaycan EA-nın fəxri (xarici) üzvü seçilmişdir. N.İ.Musxelişvili 1976-cı ildə Tbilisidə vəfat etmişdir. |

Мусхелишвили Николай Иванович родился в 1891 году в Тбилиси. Советский математик и механик. Окончил Петербургский университет в 1914 году, с 1922 г. профессор Университета и Политехнического института в Тбилиси, с 1941 г. директор Тбилисского математического института им. А.М.Размадзе АН Грузинской ССР.
В 1933 г. был избран член-корреспондентом, а в 1941 г. действительным членом АН СССР. С 1957 г. являлся членом Президиума АН СССР. С 1941 по 1972 гг. был президентом, с 1972 по 1976 гг. - почётным президентом АН Грузинской ССР, Герой Социалистического Труда (1945). Основополагающие исследования Мусхелишвили относятся к теории упругости, интегральным уравнениям, граничным задачам теории функций и др. Мусхелишвили одним из первых начал применять теорию функций комплексного переменного к задачам теории упругости, предложив ряд методов, которыми успешно пользуются также в др. разделах математики, в теоретической физике и механике. В работах Мусхелишвили решены все основные проблемы плоской теории упругости в статическом случае. Он открыл широкий класс областей, для которых плоская задача редуцируется к конечной линейной системе алгебраических уравнений. Фундаментальный вклад Мусхелишвили внёс в теорию линейных граничных задач аналитических функций и одномерных интегральных уравнений с особыми ядрами. Мусхелишвили является автором большого количества научных статей, монографий и учебников по математике для студентов вузов. Мусхелишвили был членом многих иностранных академий, научных учреждений и обществ. Лауреат Государственной премии СССР (1941, 1947). Награждён Золотой медалью им. М.В.Ломоносова (1972), 5 орденами Ленина, орденом Октябрьской Революции, а также другими орденами и медалями, 2 иностранными орденами. Был избран почетным членом Национальной Академии Наук Азербайджана. Мусхелишвили Н.И. скончался в 1976 году в Тбилиси. |