| Tel. | (+994 12) 5397741;(+99412) 5100759 | |
Elmi fəaliyyət: 1. İnformasiya mədəniyyətinin ölçülməsi və qiymətləndirilməsi problemləri; 2. İntellektual oyun texnologiyalarının İnformatika fənninin tədrisinə inteqrasiyası məsələləri; 3. Jest dilinin tanınması problemləri; 4.Cəmiyyətin informasiya təhlükəsizliyinin vəziyyətinin qiymətləndirilməsi məsələləri. Tədris fəaliyyəti: • 2003-2019-cu illərdə respublikanın 19 mindən çox doktorant və dissertantlarına mərkəzləşdirilmiş qaydada “İnformatika” fənni tədris olunmuş və onlardan imtahan qəbul edilmişdir; • AMEA-nın magistraturasında təhsil alan tələbələrə ümumi və seçmə fənnlərin tədrisi və imtahanların təşkili; • İnformasiya texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə kursların təşkili; • Respublika üzrə ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında proqramlaşdırma və informatika üzrə olimpiadaların və müxtəlif yarışmaların təşkili; • Distant kursların, seminar və konfransların təşkili; • AMEA-nın institut və təşkilatlarında fəlsəfə doktoru proqramı hazırlığı üzrə qəbul imtahanlarının (fəlsəfə və ixtisas fənnlərindən) və doktorant və dissertantların ixtisas fənnindən doktorluq imtahanlarının elektron test üsulu ilə keçirilməsinə proqram-texniki dəstək; • İnformasiya texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların yüksəldilməsi məqsədinə xidmət edən müxtəlif innovativ layihələrin hazırlanması və həyata keçirilməsi; AR Təhsil Nazirliyi tərəfindən ümumtəhsil müəssisələrində tədris üçün hazırlanan “İnformatika” fənni üzrə dərslik komplektlərinin layihələrinin təkmilləşdirilməsi işinə dəstək göstərilməsi; və s. |
- Ümumi mədəniyyət kontekstində fərdlərin informasiya mədəniyyətinə dair mövcud baxışlar müqayisəli təhlil olunmuş və elmi-nəzəri problemlər müəyyən olunmuşdur; - Fərdlərin informasiya mədəniyyətinin xüsusiyyətləri analiz olunmuş və yeni konsepsiyası işlənilmişdir; - Təklif edilmiş konsepsiya əsasında informasiya mədəniyyətinin məntiqi ardıcıllıq təşkil edən tərkib hissələrindən ibarət yeni strukturu işlənmişdir; - İnformasiya mədəniyyətinin ümumiləşdirilmiş və tərkib hissələri üzrə metrik qiymətləndirilməsi üçün iyerarxik kriteriyalar sistemi işlənmişdir; - Fərdlərin informasiya mədəniyyətinin çoxkriteriyalı qiymətləndirilməsi üçün qeyri-səlis hibrid metodlar təklif edilmişdir; - İnformatika fənninin tədrisi ilə bağlı müxtəlif ölkələrin təcrübəsi araşdırılmış və müqayisəli təhlil olunmuşdur; - İntellektual oyun texnologiyalarının informatika fənninin tədrisinə inteqrasiyası üçün təkliflər işlənilmişdir; - Jest dilinin avtomatik tanınması sistemləri analiz olunmuş, onların üstünlükləri və çatışmazlıqları təhlil edilmişdir; - Milli jest dilinin və daktil əlifbasının tanınması sistemlərinin yaradılması üçün təkliflər işlənilmişdir; - Cəmiyyətdə informasiya təhlükəsizliyi mədəniyyətinin səviyyəsinin müəyyən edilməsi və qiymətləndirilməsi istiqamətində araşdırmalar aparılır. |

| Тел. | (+994 12) 5397741,
Научная деятельность: 1.Проблемы измерения и оценки информационной культуры; 2. Вопросы интеграции интеллектуальных игровых технологий в обучение информатике; 3. Проблемы распознавания жестового языка; 4. Проблемы оценки состояния информационной безопасности общества. Педагогическая деятельность: • За период с 2003 по 2019 гг. проведены занятия по информатике и приняты экзамены более чем 19 тыс. докторантам и диссертантам республики. • Проведение учебных занятий по общим предметам магистрантов НАНА и прием экзаменов. • Организация курсов по различным направлениям ИТ для сотрудников организаций и учреждений, а также для отдельных лиц. • Организация дистанционных курсов, семинаров и конференций. • Реализация инновационных проектов, служащих цели повышения знаний и умений в области информационных технологий. • Организация олимпиад и различных соревнований по программированию и информатике среди студентов высших учебных заведений республики; |
• В контексте общей культуры проведен сравнительный анализ существующих подходов к информационной культуре личностей и были определены научно-теоретические проблемы. • Были проанализированы особенности информационной культуры личностей и разработана новая концепция. • На основании предложенной концепции была разработана новая структура, состоящая из составных частей, образующих логическую последовательность информационной культуры. • Была разработана система иерархических критериев метрической оценки информационной культуры, как в целом, так и для ее составных частей. • Для многокритериальной оценки информационной культуры личностей были разработаны нечеткие гибридные методы. • Изучен и сопоставлен опыт разных стран в преподавании информатики. • Разработаны предложения по интеграции интеллектуальных игровых технологий в преподавании информатики. • Изучены системы автоматического распознавания жестового языка, проанализированы их преимущества и недостатки. • Разработаны предложения по созданию систем распознавания национального жестового языка и дактильного алфавита. • Проводятся исследования с целью определения и оценки уровня культуры информационной безопасности в обществе. |