“Nizami” layihəsinin yekun görüşündə doktorantura təhsili üzrə nəticələr yüksək qiymətləndirilib
Aprelin 12-də “Hyatt Regency Baku” otelində Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi ilə 2015-ci ildən həyata keçirilən “Azərbaycanda doktorantura təhsilinin Avropa ali təhsil məkanının tələblərinə uyğun yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi – “Nizami” layihəsinin yekunlarına həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyev çıxış edərək layihənin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, Təhsil Nazirliyinin, AMEA-nın və doqquz ali təhsil müəssisəsinin, eləcə də Avropanın beş aparıcı universitetinin iştirak etdiyi “Nizami” milli layihəsinin əsas məqsədi Azərbaycanda doktorantura təhsilinin təşkili qaydalarının yenidən hazırlanması, ixtisas təsnifatının Avropada mövcud olan təsnifata uyğunlaşdırılmasıdır.
O, Avropa və Azərbaycan universitetləri arasında təcrübə mübadiləsi ilə üç il yarım davam etmiş (2015-2019) layihə çərçivəsində Azərbaycanda doktorantura təhsilinin Avropa ali təhsil sahəsinin tələblərinə uyğun yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində tərəfdaş qurumların birgə iş apardığını və ölkəmizin Avropa təhsil sisteminə inteqrasiyasının təşkil olunduğunu söyləyib.
Y.Piriyev Azərbaycanda doktorantura təhsili sistemində aparılan məqsədyönlü islahatlardan danışaraq, bu sahədə müasir dövrün çağırışlarından irəli gələn vəzifələri diqqətə çatdırıb, görülmüş işlərin yüksəkixtisaslı gənc kadrların hazırlanmasına yönəldiyini bildirib.
Aparat rəhbərinin müavini qeyd edib ki, “Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı, eləcə də “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın təsdiqi ölkəmizdə elmi və elmi-pedaqoji kadrların hazırlanması işinin təkmilləşdirilməsi və elmi tədqiqatların səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində yeni mərhələnin əsasını qoyur.
"Nizami" layihəsinin uğurla başa çatdığını deyən Y.Piriyev layihəni Fransa ilə Azərbaycan arasında humanitar sahədə əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə kimi dəyərləndirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev  akademiyanın “Nizami” layihəsinin hədəflərinə və qarşıya qoyulan məsələlərin həllinə xüsusi diqqət yetirdiyini bildirib.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-da “Nizami” layihəsinə dəstək üçün İşçi qrupunun təşkil olunduğunu söyləyən R.Əliquliyev son 3 il ərzində Rəyasət Heyətinin məsul şöbələrinin rəhbərlərinin bu layihədə müntəzəm olaraq iştirak etdiyini deyib.
Ölkəmizdə elm və təhsilin XXI əsrin çağırışlarına uyğun inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edən alim Azərbaycanda dövlət başçısının rəhbərliyi ilə bu istiqamətdə mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini, boloniya sistemi əsasında bakalavr və magistr səviyyələri üzrə əhəmiyyətli nəticələrin əldə olunduğunu bildirib. O, bu gün Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin yetişdirdiyi kadrların daxili əmək bazarı ilə yanaşı, dünya bazarında da böyük nüfuz əldə etdiyini vurğulayıb.
“Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi siyasətin əsas prioritetlərindən biri ölkəmizdə biliklər cəmiyyəti və iqtisadiyyatı, eləcə də yüksək texnologiyalar cəmiyyətinin  formalaşdırılmasıdır”, – deyən AMEA-nın akademik-katibi Azərbaycan təhsil sisteminin Avropa dəyərlərinə transformasiyası, onun dünyanın inkişaf tempinə uyğunlaşdırılmasının vacib məsələlərdən olduğunu bildirib, “Nizami” layihəsinin qeyd olunan məqsədlərə xidmət etdiyini vurğulayıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, doktorantura səviyyəsinin müasir dövrün tələblərinə cavab verməsi və “Nizami” layihəsinin reallaşdırılması məqsədilə AMEA və bu işdə maraqlı digər qurumlar dünyanın bir sıra inkişaf etmiş ölkələrinin bu sahədə təcrübəsindən yararlanmışdır.
Tədbirin rast gəlinən problemlərin müzakirəsi baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu söyləyən akademik R.Əliquliyev bu istiqamətdə mütəmadi olaraq dəyirmi masaların təşkili və əlaqədar qurumların birgə fəaliyyətinin önəmini qeyd edib. O, həmçinin layihə çərçivəsində rəhbərlik etdiyi institutun dəstəyi ilə doktorantura təhsilinin idarəolunması, elektron hökümətin tərkib hissəsi kimi yaradılmış portalın əhəmiyyətindən danışıb. Bu sistemin doktorantura təhsili ilə bağlı statistik-analitik analizlərin aparılması, bu istiqamətdə müvafiq qərarların qəbul edilməsi, eləcə də Azərbaycanda formalaşan onlayn mühitə inteqrasiya kimi vəzifələrin icrasını nəzərdə tutduğunu deyib.
Daha sonra Azərbaycanda Milli “Erasmus+” ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov layihə çərçivəsində görülmüş işlər barədə məlumat verib. Ofis rəhbəri “Erasmus+” proqramının Azərbaycan üçün prioritet sahələrin kurikulum quruculuğu, Avropa standartları çərçivəsində təhsil sahəsində birgə təcrübə mübadiləsinin aparılması, ali təhsil müəssisələrinin idarəedilməsi və fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi olduğunu vurğulayıb.
Sözügedən layihənin Azərbaycan doktorantura təhsil sisteminə töhfə verəcəyini söyləyən P.Bağırov Avropanın aparıcı universitetlərinin bu layihədə iştirakının birgə təcrübə mübadiləsi aparmaq üçün geniş imkanlar yaratdığını qeyd edib.
Fransanın ölkəmizdəki səfirliyinin əməkdaşlıq və mədəniyyət üzrə müşaviri Johan Şitterer ölkəsi ilə Azərbaycan arasında siyasi, elmi, iqtisadi və digər sahələrdə əlaqələrin daim genişləndiyini söyləyib. Azərbaycan ilə Fransa arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın tarixi köklərə əsaslandığını deyən müşavir iki ölkə arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın uğurlu nümunəsi kimi regionda bu qəbildən ilk olan birgə Azərbaycan-Fransız Universitetinin təsis olunması və fəaliyyətini xüsusi qeyd edib.
J.Şitterer ötən il AMEA ilə Fransanın Monpelye Universiteti arasında imzalanmış əməkdaşlıq haqqında çərçivə sazişini də xatırladıb. Bildirib ki, sənədə əsasən, tərəflər birgə doktorant və tədqiqatçıların mübadiləsini həyata keçirir, ortaq elmi araşdırmalar aparırlar.
Tədbirdə “Nizami” layihəsinin koordinatoru, Monpelye Universitetinin professoru Veronique Montero “Doktorantura təhsili üzrə Fransa təcrübəsi”, Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin Elm sektorunun müdiri Anar Kazımov “Nizami layihəsi: əldə olunmuş nəticələr və yeni perspektivlər” və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, b.ü.f.d. Esmira Əlirzayeva "Milli idarəetmə portalı" mövzusunda məruzələrini təqdim ediblər.
Sonda tərəfdaş ali təhsil müəssisələrində "Nizami" layihəsi çərçivəsində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumat verilib, geniş müzakirələr aparılıb.

12 апреля в отеле "Hyatt Regency Baku" состоялось мероприятие, посвященное итогам проекта «Реконструкция и развитие докторантуры в Азербайджане в соответствии с требованиями Европейского пространства высшего образования – «Низами», реализованного при финансовой поддержке Европейской комиссии с 2015 года.
Выступивший заместитель руководителя аппаратом Министерства образования Азербайджанской Республики Ягуб Пириев в своей речи затронул значимость проекта. Основной целью национального проекта «Низами», в котором приняли участие Министерство образования, НАН Азербайджана, девять университетов, а также пять ведущих университетов Европы, является переобучение правил организации докторантуры в Азербайджане, приведение квалификационного класса к существующей классификации в Европе.
Он подчеркнул, что на период действия проекта (2015-2019 года), в его рамках партнерские организации совместно работали над реконструкцией и развитием докторантуры в соответствии с требованиями европейского высшего образования в Азербайджане и интеграции нашей страны в европейскую систему образования.
Говоря о целенаправленных реформах в системе докторантуры в Азербайджане, он указал на вызовы современности в этой области и отметил, что работа была направлена на подготовку высококвалифицированных молодых кадров.
Также подчеркнул, что Распоряжение Президента Ильхама Алиева «О дополнительных мерах по усовершенствованию проведения аттестации научных и научно-педагогических кадров в Азербайджанской Республики» и утверждение Государственной программы по повышению международной конкурентоспособности системы высшего образования в Азербайджанской Республике на 2019-2023 годы» дали возможность перехода к новому этапу развития в этих направлениях.
Сказав, что проект "Низами" был успешно завершен, Я. Пириев оценил его как важный вклад в развитие гуманитарного сотрудничества между Францией и Азербайджаном.
Академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев отметил, что в Академии наук уделено особое внимание выполнению задач и целей проекта «Низами». Также решением Президиума была создана рабочая группа для поддержки проекта в НАНА, а на протяжении трех лет заведующие ответственными отделами Президиума регулярно участвовали в этом проекте.
Отметив значимость развития науки и образования в нашей стране в соответствии с вызовами XXI века, ученый отметил, что под руководством главы государства в Азербайджане были предприняты важные шаги в этом направлении и достигнуты значительные результаты на уровне бакалавриата и магистратуры системы Болонья.
Было отмечено, что для выполнения требований современного этапа докторантуры и реализации проекта «Низами», НАНА и другие заинтересованные стороны воспользовались опытом ряда развитых стран мира. Академик Р. Алгулиев, отметив, что мероприятие имеет большое значение с точки зрения обсуждения проблем, отметил важность организации круглых столов и совместной деятельности соответствующих ведомств.
Академик в своей речи рассказал о работе, проделанной при поддержке руководимого им института в рамках проекта. Говоря об электронном портале – управления докторантурой, действующем, как составляющая электронного правительства, он отметил, что эта система предусматривает проведение статистического и аналитического анализа докторантуры, принятие соответствующих решений в этом направлении, а также реализацию таких задач, как интеграция в созданную в Азербайджане онлайн-среду.
Затем руководитель Национального офиса "Erasmus+" в Азербайджане Парвиз Багиров проинформировал о работе, проделанной в рамках проекта. Руководитель офиса подчеркнул, что приоритетами программы Erasmus + для Азербайджана являются разработка учебных программ, обмен опытом в области образования в соответствии с европейскими стандартами, управление высшими учебными заведениями и повышение их эффективности.
В свою очередь советник по сотрудничеству и культуре посольства Франции в нашей стране Джохан Шиттерер сказал, что отношения между Азербайджаном и его страной расширяются в политической, научной, экономической и других сферах. Он отметил, что сотрудничество между Азербайджаном и Францией в области науки и образования основано на исторических корнях, говоря о создании и деятельности первого азербайджано-французского университета в регионе как успешный пример сотрудничества в области образования между двумя странами.
Он также упомянул о Рамочном соглашении, о сотрудничестве и Соглашении, о сотрудничестве в области диссертаций и финансирования. По его словам, согласно документу, стороны осуществляют обмен совместными докторскими и научными работниками, проводят совместные научные исследования.
В ходе мероприятия были заслушаны доклады Координатора проекта "Низами", профессора Университета Монпелье Верониг Монтеро на тему "Опыт Франции в образовании докторантуры", руководителя Научного Сектора Министерства Образования Азербайджанской Республики Анара Кязымова на тему «Проект Низами: достигнутые результаты и новые перспективы» и руководителя Управлением международных связей Президиума НАНА, д.ф.п.б. Эсмиры Алирзаевой на тему "Национальный портал управления".
В заключение участники были проинформированы о мерах, реализованных в рамках проекта "Низами" в университетах-партнерах, и были проведены широкие дискуссии.