Məlum olduğu kimi, 22 iyun 2018-ci il tarixində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Azərbaycan elm və təhsilinin Avropaya inteqrasiya olunmasında GEANT şəbəkəsinin rolu” mövzusunda toplantı keçirilib. Toplantının yekun qərarlarından biri GEANT (Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyası) Assosiasiyasının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini birləşdirən EaPConnect (Eastern Partnership Connect) layihəsi çərçivəsində reallaşdırılan, uzaq məsafədən insanların bir-biri ilə əlaqə yaratmasına imkan verən və sərhədsiz musiqi imkanları təqdim edən LOLA (LOw LAtency – aşağı gecikməli) audiovizual yayım sisteminin Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasında (BMA) quraşdırılması olub.
Bu qərardan irəli gələn vəzifələrin icrası məqsədilə aprelin 18-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dəstəyi ilə BMA-da quraşdırılmış LOLA audiovizual yayım sistemi sınaq rejimində nümayiş olunub.
Tədbirdə BMA-nın rektoru, professor Fərhad Bədəlbəyli, akademiyanın Beynəlxalq əlaqələr və tərbiyə işləri üzrə prorektoru, professor Yeganə Axundova, mühəndis Azər Əsgərov, AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, institutun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev, eləcə də sistemin BMU-da quraşdırılmasına məsul olan estoniyalı nümayəndələr iştirak ediblər.
Sınaqlar zamanı məsafədən idarə olunan texnologiyaya əsaslanan LOLA sistemi vasitəsilə Estoniyada quraşdırılmış sistemlə onlayn bağlantı yaradılaraq bu texnologiyanın musiqi ifası ilə nümayişi həyata keçirilib.
R.Ələkbərov Azərbaycan musiqi irsinin, bəstəkarlarımızın əsərlərinin, xalq musiqisi nümunələrinin dünyada təbliği və dünyəvi dəyərlərin paylaşılması baxımından böyük imkanlara malik olan bu audiovizual sistemin BMA-da tətbiqinin müsbət nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Hazırda dünya üzrə 100-dən çox təşkilatının LOLA texnologiyasından istifadə etdiyini deyən R.Ələkbərov İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dəstəyi ilə BMA-da quraşdırılmış texnologiya vasitəsilə institutlarla əlaqə yaratmaqla birgə musiqi dərsləri, mühazirələr və konsertlərin həyata keçiriləcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, bu yaxınlarda BMA-da sınaqları aparılan sistemin açılış mərasiminin keçirilməsi nəzərdə tutulur.

В Бакинской музыкальной академии было проведено тестирование аудиовизуальной системы LOLA
Как известно, 22 июня 2018 года в Институте информационных технологий НАНА состоялось собрание на тему «Роль сети GEANT в интеграции азербайджанской науки и образования в Европу». Одним из окончательных решений собрания было в рамках проекта EaPConnect (Eastern Partnership Connect), объединяющего страны «Восточного партнерства» Ассоциации GEANT, введение аудиовизуальной системы LOLA (LOw LAtency) в Бакинской музыкальной академии имени Узеира Гаджибейли (БМА).
С целью реализации этих задач, вытекающих из этого решения, система аудиовизуального вещания LOLA, установленная в БМА, была продемонстрирована в тестовом режиме 18 апреля при поддержке Института информационных технологий НАНА.
В мероприятии приняли участие ректор БМА, профессор Фархад Бадалбейли, проректор по международным отношениям и воспитанию, профессор Егана Ахундова, инженер Азер Аскеров, заместитель директора по технологиям Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов.
Во время тестирования с помощью системы LOLA, основанной на технологии дистанционного управления, было установлено онлайн-соединение с системой, находящейся в Эстонии.
Было отмечено, что проект LOLA направлен на обеспечение музыкальных представлений в реальном времени и на объединение исполнителей и музыкантов, которые физически находятся далеко друг от друга, через онлайн-соединение с помощью современных сетевых сервисов. А также было сказано, что эта технология служит для замены поездок, которые приводят к большой потере времени исполнителей и музыкантов, участии которых необходимо в мероприятиях, проводимых в разных географических зонах (концерты, мастер-классы, обучение и т. д.), заменяя их онлайн-доступом к этим мероприятиям.
Р. Алекперов выразил уверенность, что применение этой аудиовизуальной системы в БМА, которая имеет большие возможности для пропаганды азербайджанского музыкального наследия, произведений композиторов, образцов популярной музыки в мире и обмена мировыми ценностями, даст положительные результаты. Ученый довел до сведения, что в настоящее время более 100 организаций по всему миру используют технологию LOLA.
Отметим, что планируется церемония открытия системы, которая недавно прошла тестирование в БМА.
После мероприятия эстонская делегация посетила Институт информационных технологий НАНА. Гости были проинформированы о научной компьютерной сети AzScienceNet и о возможностях ее Data центра. Также состоялась дискуссия относительно установки системы LOLA в Институте информационных.