Məlum olduğu kimi, 22 iyun 2018-ci il tarixində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Azərbaycan elm və təhsilinin Avropaya inteqrasiya olunmasında GEANT şəbəkəsinin rolu” mövzusunda toplantı keçirilib. Toplantının yekun qərarlarından biri GEANT (Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyası) Assosiasiyasının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini birləşdirən EaPConnect (Eastern Partnership Connect) layihəsi çərçivəsində reallaşdırılan, uzaq məsafədən insanların bir-biri ilə əlaqə yaratmasına imkan verən və sərhədsiz musiqi imkanları təqdim edən LOLA (LOw LAtency – aşağı gecikməli) audiovizual yayım sisteminin Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasında (BMA) quraşdırılması olub.
Bu qərardan irəli gələn vəzifələrin icrası məqsədilə aprelin 18-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dəstəyi ilə BMA-da quraşdırılmış LOLA audiovizual yayım sistemi sınaq rejimində nümayiş olunub.
Tədbirdə BMA-nın rektoru, professor Fərhad Bədəlbəyli, akademiyanın Beynəlxalq əlaqələr və tərbiyə işləri üzrə prorektoru, professor Yeganə Axundova, mühəndis Azər Əsgərov, AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, institutun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev, eləcə də sistemin BMU-da quraşdırılmasına məsul olan estoniyalı nümayəndələr iştirak ediblər.
Sınaqlar zamanı məsafədən idarə olunan texnologiyaya əsaslanan LOLA sistemi vasitəsilə Estoniyada quraşdırılmış sistemlə onlayn bağlantı yaradılaraq bu texnologiyanın musiqi ifası ilə nümayişi həyata keçirilib.
R.Ələkbərov Azərbaycan musiqi irsinin, bəstəkarlarımızın əsərlərinin, xalq musiqisi nümunələrinin dünyada təbliği və dünyəvi dəyərlərin paylaşılması baxımından böyük imkanlara malik olan bu audiovizual sistemin BMA-da tətbiqinin müsbət nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Hazırda dünya üzrə 100-dən çox təşkilatının LOLA texnologiyasından istifadə etdiyini deyən R.Ələkbərov İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dəstəyi ilə BMA-da quraşdırılmış texnologiya vasitəsilə institutlarla əlaqə yaratmaqla birgə musiqi dərsləri, mühazirələr və konsertlərin həyata keçiriləcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, bu yaxınlarda BMA-da sınaqları aparılan sistemin açılış mərasiminin keçirilməsi nəzərdə tutulur.

As it is known, on June 22, 2018 at the Institute of Information Technologies of ANAS held a meeting on "Role of GEANT network in the integration of Azerbaijan science and education into Europe". One of the final decisions of the meeting was the introduction of the LOLA (LOw LAtency - LOA), which is a part of the Eastern Partnership Connect project that brings together Eastern Partnership countries of GEANT Association (Association for European Science and Education Network) low latency) and it has been installed at the Baku Music Academy named after Uzeyir Hajibeyli (BMA).
In order to carry out the tasks arising from this decision, the LOLA audiovisual broadcasting system installed at BMA was tested on April 18 with the support of the Institute of Information Technology of ANAS.
The event was attended by the rector of the BMA, Professor Farhad Badalbeyli, Vice-rector on International Relations and Education, Professor Yegana Akhundova, engineer Azer Asgarov, Deputy Director for Technology at ANAS Institute of Information Technology, Associate Professor Rashid Alakbarov, Head of the Department, Doctor of Philosophy on Technology Babek Nabiyev, as well as Estonian representatives responsible for the installation of the system at BMU.
R. Alakbarov expressed his confidence that the application of this audiovisual system in BMA, which has great opportunities for the propaganda of Azerbaijani musical heritage, composers' works, folk music samples, and the sharing of secular values, will give positive results.
It should be noted that the opening ceremony of the system, which is being tested recently in the BMA, is planned.