Ekologiya sahəsindəki səmərəli fəaliyyətlərinə görə bir sıra alimlər təltif olunublar
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən “Suraxanı rayonunda keçmiş Yod-brom zavodunun lay suları ilə çirklənmiş ərazisinin ekoloji vəziyyətinin sağlamlaşdırılması və landşaftın bərpası” layihəsi uğurla başa çatdırılıb.
Layihə çərçivəsində müxtəlif zərərli maddələrlə çirklənmiş torpaqlar təmizlənib və həmin sahələrdə yaşıllıqlar salınıb, ərazilərin təbii mühiti bərpa edilib.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən layihədə iştirak edən şəxslərin əməyi yüksək qiymətləndirilib. Belə ki, Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev tərəfindən Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev və Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifov layihənin icrasında xüsusi xidmətlərinə görə Fəxri fərmanla təltif olunublar. Bundan əlavə, nazirlik Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına təşəkkür məktubu da ünvanlayıb.

Согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики успешно завершен проект по «Улучшению экологического состояния территории, загрязненной сточными водами бывшего йодо-бромного завода в Сураханском районе и восстановлению ландшафта».
В рамках проекта были очищены различные загрязненные почвы, проведено озеленение и восстановлена природная среда территорий.
Министерство экологии и природных ресурсов высоко оценило работу участников проекта. Так, министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев за особые заслуги в реализации проекта наградил Почетными грамотами директора Института почвоведения и агрохимии, члена-корреспондента НАНА Аловсата Гулиева и директора Института зоологии, доктора философии по физике, доцента Эльмана Юсифова. Кроме того, министерство направило благодарственное письмо Национальной Академии наук Азербайджана.