“Mikroorqanizmlər uşaqların gözü ilə” müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb
AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunda Elm TV ilə birgə 28 May - Respublika Günü münasibətilə məktəblilər arasında “Mikroorqanizmlər uşaqların gözü ilə” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə institutun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulması və onun tarixi əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, Cümhuriyyətin fəaliyyəti dövründə mühüm qərarlar qəbul olunub, elmə, təhsilə xüsusi diqqət göstərilib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova müasir müstəqil Azərbaycanda qazanılan uğurlardan bəhs edib. Cəmiyyətdə elmin, təhsilin mühüm rolunu diqqətə çatdıran akademik İradə Hüseynova gənclərin elmə marağının artırılmasının əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib.
AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov şagirdlərin elmə marağının artırılmasında bu kimi tədbirlərin rolunu vurğulayıb.
Tədbirin təşkilat komitəsinin sədri, Mikrobiologiya İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, dosent Könül Baxşəliyeva qeyd edib ki, Azərbaycan elminin təbliği bu gün qarşıda duran əsas vəzifələrdən biridir. Müsabiqənin məqsədi məktəblilərə öz elmi nailiyyətlərini nümayiş etdirmək imkanı yaratmaqdır.
Sonda məktəblilərin müsabiqədə bakteriya və göbələklərin mikroskopik vizual görüntüsü, zərərli və faydalı tərəfləri, təbiətdəki rolu və s. xüsusiyyətləri haqqında hazırladıqları əl işləri münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib.
Münsiflər heyətinin qərarına əsasən, I yerin qalibi 281 nömrəli məktəbin şagirdi Aysu İsmayılzadə (müəllimə Esmira Quliyeva), II yerin qalibləri Sumqayıt şəhər 14 nömrəli məktəbin şagirdləri Rəvan Mirzəmmədov, İlahə Seyidquliyeva (müəllimə Aynurə Rüstəmova), Bakı Avropa Liseyinin şagirdi Rəşad İsayev (müəllimə Gülzadə Rüstəmova), III yerlərin qalibləri Sumqayıt şəhər 22 nömrəli məktəbin şagirdi Ayan Abdullayeva, İsmayıllı rayon 5 nömrəli məktəbin şagirdi Fatimə Ramazanova(müəllimə Vüsalə Abdullayeva), 279 nömrəli məktəbin şagirdi Fatimə Hüseynova (müəllimə Təranə Rəcəbova) diplom və pul mükafatlarına layiq görülüb, əl işləri xüsusi seçilən şagirdlərə hədiyyələr və sertifikatlar təqdim edilib.

Winners of the “Microorganisms through the eyes of children” competition are awarded
ANAS Institute of Microbiology held an event on “Microorganisms through the eyes of children” devoted to the 28th of May-Republic Day.
Deputy Director of the Institute, corresponding member of ANAS Panah Muradov spoke about the creation of the Azerbaijan Democratic Republic and its historical significance. He noted that, important decisions were made in the republic and special attention was paid to science and education.
ANAS Vice President, Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, academician Irada Huseynova, spoke on the achievements made in modern independent Azerbaijan. Academician Irada Huseynova stressed the importance of science and education in society and stressed the importance of increasing the interest of young people in science.
Chairman of ANAS Council of Young Scientists and Specialists, Ph.D. in Physics, Associate Professor Famin Salmanov emphasized the role of such measures in increasing students' interest in science.
Chairman of the organizing committee of the event, head of the laboratory of the Institute of Microbiology, associate professor Konul Bakhshaliyeva noted that, the development of Azerbaijani science is one of the main tasks. The purpose of the competition is to provide students with the opportunity to demonstrate their scientific achievements.
At the end of the competition, the students' works were demonstrated, the handwork features were evaluated by the jury. The winners were awarded the diplomas and cash prizes, and students whose works were distinguished by their originality were awarded gifts and certificates.