“Azərsu" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin (ASC) "Sukanal" Elmi Tədqiqat və Layihə İnstitutunda (ETLİ) Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevin "Azərbaycan kəhrizləri" kitabının təqdimatı keçirilib. Tədbirdə “Azərsu" ASC-nin sədrinin müşaviri, professor Çingiz Abdullayev ictimaiyyətə təqdim olunan “Azərbaycan kəhrizləri” monoqrafiyasının bu sahədə yazılan ilk tədqiqat əsəri olduğunu bildirib.
Qeyd edilib ki, Azərbaycanda su və həyat mənbəyi kimi böyük əhəmiyyət kəsb edən kəhrizlər Azərbaycanın suvarma-tikinti mədəniyyətinin qədim nümunələridir. Azərbaycan kəhrizlərdən istifadəyə görə dünyada 4-cü yerdədir.
Daha sonra çıxış edən “Azərsu” ASC-nin sədrinin müşaviri, Əməkdar mühəndis Telman Ağayev, “Sukanal” ETLİ-nin direktor müavini, professor Fərda İmanov, Ekoenergetika Akademiyasının prezidenti Fəqan Əliyev, AMEA Coğrafiya İnstitutunun Ekocoğrafiya şöbəsinin müdiri Ənvər Əliyev və digərləri çıxış edərək nəşrin elmi dəyərindən bəhs edib, uzun illərdir istismar olunan kəhrizlərin gələcək nəsillərə işlək vəziyyətdə təhvil verilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Diqqətə çatdırılıb ki, kitabda qədim su mədəniyyət abidələri olan kəhrizlərdən, onların qazılma texnologiyasından, su sərfindən və digər məsələlərdən bəhs olunur. Həmçinin Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində kəhriz sistemlərinin quruluşu, qazılma tarixi, təsir zonasında olan sahələri barədə məlumatlar əks olunub.

Состоялась презентация книги «Azərbaycan kəhrizləri» директора Института почвоведения и агрохимии, члена-корреспондента НАНА Аловсата Гулиева в Научно-исследовательском и проектном институте «Водоканал» (НИПИ) ОАО «Азерсу». Советник председателя ОАО "Azersu", профессор Чингиз Абдуллаев сказал, что представленная публике монография является первым исследованием в этой области.
Было отмечено, что подземные источники, имеющие большое значение как источник воды и жизни в Азербайджане, является древним примером ирригационной и строительной культуры Азербайджана. Азербайджан занимает 4-е место в мире по использованию вод подземных источников.
Выступившие на конференции советник председателя ОАО "Азерсу", почетный инженер Тельман Агаев, заместитель директора (НИПИ) ОАО «Азерсу», профессор Фарда Иманов, президент Академии экоэнергетики Фаган Алиев, заведующий Отделом экогеографии Института географии НАНА Анвар Алиев и другие рассказали о научной ценности нового издания.
Было отмечено, что в книге рассматриваются древние памятники водной культуры, технологии их добычи, водопотребление и другие вопросы. Также отражена информация о структуре, истории источников в различных регионах Азербайджана, а также в зонах воздействия.