“Azərsu" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin (ASC) "Sukanal" Elmi Tədqiqat və Layihə İnstitutunda (ETLİ) Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevin "Azərbaycan kəhrizləri" kitabının təqdimatı keçirilib. Tədbirdə “Azərsu" ASC-nin sədrinin müşaviri, professor Çingiz Abdullayev ictimaiyyətə təqdim olunan “Azərbaycan kəhrizləri” monoqrafiyasının bu sahədə yazılan ilk tədqiqat əsəri olduğunu bildirib.
Qeyd edilib ki, Azərbaycanda su və həyat mənbəyi kimi böyük əhəmiyyət kəsb edən kəhrizlər Azərbaycanın suvarma-tikinti mədəniyyətinin qədim nümunələridir. Azərbaycan kəhrizlərdən istifadəyə görə dünyada 4-cü yerdədir.
Daha sonra çıxış edən “Azərsu” ASC-nin sədrinin müşaviri, Əməkdar mühəndis Telman Ağayev, “Sukanal” ETLİ-nin direktor müavini, professor Fərda İmanov, Ekoenergetika Akademiyasının prezidenti Fəqan Əliyev, AMEA Coğrafiya İnstitutunun Ekocoğrafiya şöbəsinin müdiri Ənvər Əliyev və digərləri çıxış edərək nəşrin elmi dəyərindən bəhs edib, uzun illərdir istismar olunan kəhrizlərin gələcək nəsillərə işlək vəziyyətdə təhvil verilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Diqqətə çatdırılıb ki, kitabda qədim su mədəniyyət abidələri olan kəhrizlərdən, onların qazılma texnologiyasından, su sərfindən və digər məsələlərdən bəhs olunur. Həmçinin Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində kəhriz sistemlərinin quruluşu, qazılma tarixi, təsir zonasında olan sahələri barədə məlumatlar əks olunub.

The presentation of the book "The Azerbaijani artesian well" by the Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev was held at the "Sukanal" Scientific Research and Project Institute (SRPI). Advisor to the Chairman of "Azersu" OJSC, professor Chingiz Abdullayev said that the monograph "Azerbaijani artesian well" presented to the public is the first research in this field.
It was noted that the archaeological heritage, which is of great importance as a source of water and life in Azerbaijan, is an ancient example of Azerbaijan's irrigation and construction culture. Azerbaijan ranks 4th in the world for its use.
Speaking at the conference, the Honorary Engineer Telman Aghayev, the Deputy Director of "Sukanal" SRPI, Professor Farda Imanov, President of the Academy of Ecological Engineering Fagan Aliyev, the Head of the Ecological Department of the Institute of Geography of ANAS Anvar Aliyev and others mentioning the scientific value and emphasized the necessity of handing over to the future generations the carnivorous breeds for many years.