Üzümçülükdə zərərvericilərə qarşı yeni səmərəli preparatlar hazırlanacaq
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru v.i.e., aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Vüqar Səlimov, istehsalat üzrə direktor müavini, a.ü.f.d., dosent Rauf Əsədullayev və aparıcı elmi işçisi, texn.ü.f.d. Mövlud Hüseynov AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunda (PMİ) olub.
PMİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədovla görüş zamanı iki qurum arasında elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb.
Müqavilə üzümçülükdə xəstəlik və zərərvericilərə qarşı yeni səmərəli preparatların hazırlanması və sınağı üzrə birgə tədqiqatların aparılması, təbii maddələri modifikasiya etməklə funqisid, insektisid və digər fəallıq göstərən vasitələrin alınması, bioloji fəallıqlarının öyrənilməsi, sonrakı mərhələdə ortaq elmi layihələrin həyata keçirilməsi və digər sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyətə dair məsələləri özündə əks etdirir.

И.о. директора НИИ виноградарства и виноделия Министерства сельского хозяйства, доктор сельскохозяйственных наук Вугар Салимов, заместитель директора по производству, д.ф.п.а.н., доцент Рауф Асадуллаев и ведущий научный сотрудник, д.ф.п.т. Мовлуд Гусейнов посетили Институт полимерных материалов НАНА.
В ходе встречи с директором института, членом-корреспондентом НАНА Бахтияром Мамедовым было подписано соглашение о научно-техническом сотрудничестве между двумя организациями.
Контракт отражает совместные исследования по подготовке и тестированию новых эффективных средств борьбы с вредителями в виноградарстве, приобретение фунгицидов, инсектицидов и других активных ингредиентов путем модификации натуральных ингредиентов, изучение биологической активности, реализация совместных научных проектов и другие совместные направления деятельности.