Üzümçülükdə zərərvericilərə qarşı yeni səmərəli preparatlar hazırlanacaq
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru v.i.e., aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Vüqar Səlimov, istehsalat üzrə direktor müavini, a.ü.f.d., dosent Rauf Əsədullayev və aparıcı elmi işçisi, texn.ü.f.d. Mövlud Hüseynov AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunda (PMİ) olub.
PMİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədovla görüş zamanı iki qurum arasında elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb.
Müqavilə üzümçülükdə xəstəlik və zərərvericilərə qarşı yeni səmərəli preparatların hazırlanması və sınağı üzrə birgə tədqiqatların aparılması, təbii maddələri modifikasiya etməklə funqisid, insektisid və digər fəallıq göstərən vasitələrin alınması, bioloji fəallıqlarının öyrənilməsi, sonrakı mərhələdə ortaq elmi layihələrin həyata keçirilməsi və digər sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyətə dair məsələləri özündə əks etdirir.

New effective materials to deal with the infestation
Acting Director of the Research Institute of Winegrowing and Winemaking of the Ministry of Agriculture, Doctor of Agricultural Sciences Vugar Salimov, Deputy Director for Production, Ph.D. in Agrarian, Associate Professor Rauf Asadullayev and leading researcher, Ph.D. in Technique Movlud Huseynov visited the Institute of Polymer Materials of ANAS.
During the meeting with the director of the institute, corresponding member of ANAS, Bakhtiyar Mammadov was signed an agreement on scientific and technical cooperation between the two organizations.
The contract reflects joint research on the preparation and testing of new effective pest control in viticulture, the purchase of fungicides, insecticides and other active ingredients by modifying natural ingredients, studying biological activity, implementing joint research projects and other joint activities.