AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında "Anar - 80...Şəxsiyyətin tarixi" kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq "altmışıncılar" ədəbi nəslinin görkəmli nümayəndəsi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anarın ədəbiyyatımızın inkişafında müstəsna xidmətləri olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, XX əsrin 70-80-ci illərində ədəbi-ictimai mühitdə ümummilli ideallar uğrunda aparılan mübarizədə və müstəqillik dövründə yeni ədəbiyyatın yaradılmasında, bədii fikrin ölkə maraqlarına xidmətə istiqamətləndirilməsində Anarın özünəməxsus rolu var.
Akademik xalq yazıçısının “Molla Nəsrəddin” ədəbi məktəbinin böyük ənənələrini yenidən ədəbiyyatda canlandırmağa nail olduğunu, milli ədəbi fikri yeni ideyalar və yaddaqalan obrazlarla daha da zənginləşdirdiyini vurğulayıb.
Tədqimatı keçirilən kitab haqqında fikirlərini bölüşən İ.Həbibbəyli yeni nəşrdə Anarın 80 illik yubileyi ilə bağlı ədəbiyyatşünaslar, yazıçılar, elm adamları tərəfindən yazılmış məqalələrin toplandığını, müsahibələrin, təbrik məktublarının yer aldığını söyləyib, vəsaitin Anarşünas tədqiqatçılar üçün önəmli mənbə olduğunu bildirib.
Sonra kitabı tərtib edən və "Ön söz"ün müəllifi Gülxani Pənah, nəşrin elmi redaktoru, filologiya elmləri doktoru, professor Jalə Əliyeva, Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, akademik Kamal Abdullayev, Xalq şairi Nəriman Həsənzadə, "Ədəbiyyat qəzeti"nin baş redaktoru Azər Turan və digərləri çıxış edərək yazıçı ilə bağlı xatirələrini bölüşüb, ədəbiyyatımızın inkişafındakı xidmətlərindən danışıblar.

Состоялась презентация книги «Анар - 80 ... История личности»
Открывший мероприятие вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли сказал, что известный писатель литературного поколения, председатель Союза писателей Азербайджана, народный писатель Анар - имеет беспрецедентные заслуги в развитии нашей литературы. Он отметил, что Анар сыграл особую роль в борьбе за общенациональные идеалы в литературно-социальной среде 70-х и 80-х годов и в создании новой литературы в эпоху независимости, направляя художественную идею на службу интересам страны.
Академик отметил, что литературная школа  "Молла Насраддин" восстановила свои литературные традиции благодаря народному писателю, национальная литературная идея еще больше обогатилась новыми идеями и памятными образами.
Поделившись своими мыслями о книге, И.Габиббейли сказал, что в новую публикацию включены статьи литературоведов, писателей, деятелей науки по случаю 80-летнего юбилея Анара.
В своих выступлениях автор «Предисловия» Гюльхани Панах, научный редактор издания, доктор филологических наук, профессор Жаля Алиева, ректор Азербайджанского университета языков, академик Камал Абдуллаев и другие поделились своими воспоминаниями о писателе, рассказали о его заслугах в развитии нашей литературы.