AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında "Anar - 80...Şəxsiyyətin tarixi" kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq "altmışıncılar" ədəbi nəslinin görkəmli nümayəndəsi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anarın ədəbiyyatımızın inkişafında müstəsna xidmətləri olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, XX əsrin 70-80-ci illərində ədəbi-ictimai mühitdə ümummilli ideallar uğrunda aparılan mübarizədə və müstəqillik dövründə yeni ədəbiyyatın yaradılmasında, bədii fikrin ölkə maraqlarına xidmətə istiqamətləndirilməsində Anarın özünəməxsus rolu var.
Akademik xalq yazıçısının “Molla Nəsrəddin” ədəbi məktəbinin böyük ənənələrini yenidən ədəbiyyatda canlandırmağa nail olduğunu, milli ədəbi fikri yeni ideyalar və yaddaqalan obrazlarla daha da zənginləşdirdiyini vurğulayıb.
Tədqimatı keçirilən kitab haqqında fikirlərini bölüşən İ.Həbibbəyli yeni nəşrdə Anarın 80 illik yubileyi ilə bağlı ədəbiyyatşünaslar, yazıçılar, elm adamları tərəfindən yazılmış məqalələrin toplandığını, müsahibələrin, təbrik məktublarının yer aldığını söyləyib, vəsaitin Anarşünas tədqiqatçılar üçün önəmli mənbə olduğunu bildirib.
Sonra kitabı tərtib edən və "Ön söz"ün müəllifi Gülxani Pənah, nəşrin elmi redaktoru, filologiya elmləri doktoru, professor Jalə Əliyeva, Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, akademik Kamal Abdullayev, Xalq şairi Nəriman Həsənzadə, "Ədəbiyyat qəzeti"nin baş redaktoru Azər Turan və digərləri çıxış edərək yazıçı ilə bağlı xatirələrini bölüşüb, ədəbiyyatımızın inkişafındakı xidmətlərindən danışıblar.

Presentation of the book "Anar - 80 ... History of Personality" was held
Presentation of the book "Anar - 80 ... History of Personality" was held at the Central Scientific Library of ANAS.
The event was opened by academician Isa Habibbayli, vice-president of ANAS, who noted that Anar, a prominent representative of literary generation, chairman of the Azerbaijani Writers' Union, is an expert in the development of our literature. He noted that Anar plays a special role in the struggle for national ideals in the literary-social environment in the 70s and 80s of the XX century and in directing the creation of new literature in the era of independence, in directing the artistic idea to the interests of the country.
Then, the author of the book and "Preface", Ghulhani Panah, scientific editor of the publication, doctor of philological sciences, professor Jale Aliyeva, rector of Azerbaijan University of Languages, academician Kamal Abdullayev, People's poet Nariman Hasanzade, editor-in-chief of "Literature Newspaper" Azer Turan and the others shared their memories about the writer and spoke about the services of writer in our literature.