"Azərbaycançılıq ideologiyası: ənənə və müasirlik" kitabının təqdimatı olub
Oktyabrın 4-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Elm Tarixi İnstitutunun (ETİ) kollektivi tərəfindən nəşr olunan "Azərbaycançılıq ideologiyası: ənənə və müasirlik" kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Vəsait Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun "Azərbaycançılıq ideologiyası: ənənə və müasirlik" layihəsi çərçivəsində işıq üzü görüb. Layihənin rəhbəri, ETİ-nin direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəylidir. Kitaba AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli "Ön söz" yazıb.
Tədbiri akademik İsa Həbibbəyli açaraq bu gün ölkəmizdə uğurla həyata keçirilən müstəqil dövlətçilik siyasətinin konseptual əsaslarını ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən hazırlanan azərbaycançılıq ideologiyasının təşkil etdiyini deyib. Qeyd edib ki, azərbaycançılıq ideologiyasında xalqımızın milli maraqları və dövlətçilik mənafeyi əks olunub. Akademik azərbaycançılıq ideologiyasının ölkəmizdə yaşayan digər etnik qrupları da öz ətrafında birləşdirdiyini və bu səbəbdən mühüm tarixi əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdırıb.
2001-ci ildə ümummilli liderin təşəbbüsü ilə Dünya Azərbaycanlılarının Qurultayının keçirildiyini xatırladan İ.Həbibbəyli bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən azərbaycançılıq ideologiyasının müasir dövrün reallıqları ilə daha da zənginləşdirilərək inkişaf etdirildiyini vurğulayıb.
Hazırda AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin qarşısında mühüm vəzifələrin dayandığını deyən alim kitabın nəşrini yüksək qiymətləndirib. O, azərbaycançılıq ideologiyasının tarixi, fəlsəfi, estetik baxımdan öyrənilməsinin zəruriliyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Məryəm Seyidbəyli çıxış edərək kitabda ulu öndərin azərbaycançılıq ideologiyasının nəzəri və əməli inkişafındakı rolunun, həmçinin Prezident İlham Əliyevin dövlətçilik fəaliyyətində azərbaycançılığın inkişafı və digər məsələlərin də öz əksini tapdığını bildirib. Qeyd edib ki, azərbaycançılıq ideologiyasının və multikultural dəyərlərin dünyada təbliğində Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti də nəşrdə geniş işıqlandırılıb.
Bundan əlavə, vəsaitdə Azərbaycan xalqının siyasi və mənəvi birliyinin, milli dövlətçiliyinin əsasını təşkil edən azərbaycançılıq ideologiyasının tarixi, mənəvi-mədəni köklərinin araşdırıldığını da diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz AxundovaQafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa QasımlıFəlsəfə İnstitutunun direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru, professor İlham MəmmədzadəArxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Maisə Rəhimova və digərləri çıxış edərək azərbaycançılığın tarixi, siyasi əhəmiyyətindən danışıb, nəşrin çapını yüksək qiymətləndiriblər.

On October 4, the presentation of the book "National ideology: tradition and modernity", publishing by the staff of the Institute of History of Science (IHS), was held at the Central Scientific Library of ANAS.
The book was released as part of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan project "Azerbaijani ideology: tradition and modernity". The head of the project is Maryam Seyidbayli, a director of IHS, Fr. History. The book is written by the vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli.
Opening the event, academician Isa Habibbayli said that the conceptual basis of the successful statehood policy in our country today is the national ideology, developed by great leader Heydar Aliyev. He noted that the national ideology reflects national interests of our nation.
Reminding that the World Congress of World Azerbaijanis was held on the initiative of the national leader in 2001, I. Habibbayli noted that today national ideology was further enriched and enhanced by President Ilham Aliyev. Currently, Divisions of Humanitarian and Social Sciences of ANAS is being charged by vital tasks and the publication of this book is of great importance as well, he said.
Then, Maryam Seyidbayli said that the book reflects the role of the great leader in the theoretical and practical development of national ideology, as well as the development of this ideology in statehood activity of President Ilham Aliyev and in other issues. He noted that the activities of the Heydar Aliyev Foundation in the promotion of national ideology and multicultural values were widely covered in the publication.
The event was also attended by academician-secretary of the Division of Social Sciences, academician Nargiz Akhundova, director of the Caucasus Institute, corresponding member of ANAS Musa Gasimli, director of the Institute of Philosophy, Dr. Philosphy Professor Ilham Mammadzadeh, others spoke about the history, political significance of national ideology and highly appreciated the publication.