"Azərbaycançılıq ideologiyası: ənənə və müasirlik" kitabının təqdimatı olub
Oktyabrın 4-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Elm Tarixi İnstitutunun (ETİ) kollektivi tərəfindən nəşr olunan "Azərbaycançılıq ideologiyası: ənənə və müasirlik" kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Vəsait Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun "Azərbaycançılıq ideologiyası: ənənə və müasirlik" layihəsi çərçivəsində işıq üzü görüb. Layihənin rəhbəri, ETİ-nin direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəylidir. Kitaba AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli "Ön söz" yazıb.
Tədbiri akademik İsa Həbibbəyli açaraq bu gün ölkəmizdə uğurla həyata keçirilən müstəqil dövlətçilik siyasətinin konseptual əsaslarını ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən hazırlanan azərbaycançılıq ideologiyasının təşkil etdiyini deyib. Qeyd edib ki, azərbaycançılıq ideologiyasında xalqımızın milli maraqları və dövlətçilik mənafeyi əks olunub. Akademik azərbaycançılıq ideologiyasının ölkəmizdə yaşayan digər etnik qrupları da öz ətrafında birləşdirdiyini və bu səbəbdən mühüm tarixi əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdırıb.
2001-ci ildə ümummilli liderin təşəbbüsü ilə Dünya Azərbaycanlılarının Qurultayının keçirildiyini xatırladan İ.Həbibbəyli bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən azərbaycançılıq ideologiyasının müasir dövrün reallıqları ilə daha da zənginləşdirilərək inkişaf etdirildiyini vurğulayıb.
Hazırda AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin qarşısında mühüm vəzifələrin dayandığını deyən alim kitabın nəşrini yüksək qiymətləndirib. O, azərbaycançılıq ideologiyasının tarixi, fəlsəfi, estetik baxımdan öyrənilməsinin zəruriliyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Məryəm Seyidbəyli çıxış edərək kitabda ulu öndərin azərbaycançılıq ideologiyasının nəzəri və əməli inkişafındakı rolunun, həmçinin Prezident İlham Əliyevin dövlətçilik fəaliyyətində azərbaycançılığın inkişafı və digər məsələlərin də öz əksini tapdığını bildirib. Qeyd edib ki, azərbaycançılıq ideologiyasının və multikultural dəyərlərin dünyada təbliğində Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti də nəşrdə geniş işıqlandırılıb.
Bundan əlavə, vəsaitdə Azərbaycan xalqının siyasi və mənəvi birliyinin, milli dövlətçiliyinin əsasını təşkil edən azərbaycançılıq ideologiyasının tarixi, mənəvi-mədəni köklərinin araşdırıldığını da diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz AxundovaQafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa QasımlıFəlsəfə İnstitutunun direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru, professor İlham MəmmədzadəArxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Maisə Rəhimova və digərləri çıxış edərək azərbaycançılığın tarixi, siyasi əhəmiyyətindən danışıb, nəşrin çapını yüksək qiymətləndiriblər.

Состоялась презентация книги «Идеология азербайджанства: традиция и современность»
4 октября в Центральной научной библиотеке НАНА состоялась презентация книги «Идеология азербайджанства: традиция и современность», изданной сотрудниками Института истории науки.
Книга была выпущена в рамках проекта Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики «Азербайджанская идеология: традиция и современность». Руководитель проекта - директор ИИН доктор исторических наук Марьям Сеидбейли. Автором предисловия к книге является вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли.
Открывая мероприятие, академик Иса Габиббейли сказал, что концептуальной основой успешной политики государственности в нашей стране сегодня является идеология азербайджанства, разработанная великим лидером Гейдаром Алиевым. Он отметил, что идеология азербайджанства отражает национальные интересы и государственные интересы нашего народа. Он отметил, что идеология академического азербайджанства также объединяет другие этнические группы, проживающие в нашей стране, и поэтому имеет важное историческое значение.
Напомнив, что Всемирный конгресс азербайджанцев мира был проведен по инициативе общенационального лидера в 2001 году, И.Габиббейли сказал, что сегодня идеология азербайджанства еще более обогатилась и укрепилась президентом Ильхамом Алиевым.
Отметив, что в настоящее время перед отделениями Гуманитарных и Общественных наук НАНА стоят важные задачи, докладчик высоко оценил новое издание. Он подчеркнул необходимость изучения истории, философии и эстетики азербайджанской идеологии.
Затем в своем выступлении Марьям Сеидбейли сказала, что книга отражает роль великого лидера в теоретическом и практическом развитии идеологии азербайджанства, а также в развитии азербайджанства в государственной деятельности президента Ильхама Алиева и других вопросах. Он отметил, что деятельность Фонда Гейдара Алиева по продвижению азербайджанской идеологии и мультикультурных ценностей широко освещалась в новом издании.
Он также отметил, что в исследовании рассматриваются исторические, духовные и культурные корни азербайджанской идеологии, которая является основой политического и духовного единства азербайджанского народа и национальной государственности.
В мероприятии также приняли участие академик-секретарь Отделения общественных наук, академик Наргиз Ахундова, директор Института кавказоведения, член-корреспондент НАНА Муса Гасымли, директор Института философии, доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде и другие.