AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Azərbaycanca-özbəkcə, özbəkcə-Azərbaycanca lüğət” kitabının (iki dildə) təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq iki ölkənin dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin bütün sahələrdə olduğu kimi elm və ədəbiyyat istiqamətində də uğurla inkişaf etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, kitab Ədəbiyyat İnstitutu, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu və Özbəkistan EA Ədəbiyyat, Dil və Folklor İnstitutunun Elmi şuralarının qərarı ilə nəşr olunub.
Sonra Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru və layihənin rəhbəri Samir Abbasov çıxış edərək yeni nəşrdə 23 minə yaxın söz və ifadənin əksini tapdığını bildirib. O, lüğətin ərsəyə gəlməsində əməyi keçən professor İsmayıl Məmmədlini, filologiya elmləri doktoru Almas Binnətovanı və Şohista Ortiqova Kamranlını fəxri diplomla təltif edib.
Mərasimdə, həmçinin Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, filologiya elmləri doktoru Almas Binnətova, özbəkistanlı ədəbiyyatşünas Babaxan Məhəmməd Şərif, şairə Xasiyət Rüstəm və tarixçi-publisist Şuhrat Barlas çıxış edərək lüğətin önəmindən danışıblar.
Sonda professor İsmayıl Məmmədli “Azərbaycan-özbək lüğətşünaslığı tarixində mühüm elmi hadisə” adlı məruzə ilə çıxış edib.

Состоялась презентация книги «Азербайджано-узбекский, узбекско-азербайджанский словарь»
В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась презентация книги «Азербайджано-узбекский, узбекско-азербайджанский словарь» (на двух языках).
Открывая мероприятие, вице-президент НАНА, директор института академик Иса Габиббейли отметил, что дружеские и братские отношения между двумя странами успешно развиваются в области науки и литературы. Книга была издана по решению Ученых советов Института литературы, Института языкознания им. Насими и Института литературы, языка и фольклора Академии наук Узбекистана.
Затем руководитель проекта и директор Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Самир Аббасов сообщил, что новое издание содержит около 23 000 слов и фраз. Он вручил почетный диплом профессору Исмаилу Мамедли, доктору филологических наук Алмас Биннетовой и Шохисте Ортиговой Камранли, которые внесли вклад в развитие словаря.
Выступившие на церемонии директор Института языкознания академик Мохсун Нагысойлу, доктор филологических наук Алмас Биннатова, узбекский литературовед Бабахан Мохаммад Шариф, поэтесса Хасиет Рустам и историк-публицист Шухрат Барлас рассказали о значении словаря.
В заключение профессор Исмаил Мамедли выступил с докладом «Важное научное событие в истории азербайджано-узбекского словаря».