AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Azərbaycanca-özbəkcə, özbəkcə-Azərbaycanca lüğət” kitabının (iki dildə) təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq iki ölkənin dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin bütün sahələrdə olduğu kimi elm və ədəbiyyat istiqamətində də uğurla inkişaf etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, kitab Ədəbiyyat İnstitutu, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu və Özbəkistan EA Ədəbiyyat, Dil və Folklor İnstitutunun Elmi şuralarının qərarı ilə nəşr olunub.
Sonra Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru və layihənin rəhbəri Samir Abbasov çıxış edərək yeni nəşrdə 23 minə yaxın söz və ifadənin əksini tapdığını bildirib. O, lüğətin ərsəyə gəlməsində əməyi keçən professor İsmayıl Məmmədlini, filologiya elmləri doktoru Almas Binnətovanı və Şohista Ortiqova Kamranlını fəxri diplomla təltif edib.
Mərasimdə, həmçinin Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, filologiya elmləri doktoru Almas Binnətova, özbəkistanlı ədəbiyyatşünas Babaxan Məhəmməd Şərif, şairə Xasiyət Rüstəm və tarixçi-publisist Şuhrat Barlas çıxış edərək lüğətin önəmindən danışıblar.
Sonda professor İsmayıl Məmmədli “Azərbaycan-özbək lüğətşünaslığı tarixində mühüm elmi hadisə” adlı məruzə ilə çıxış edib.

ANAS Institute of Literature held presentation of “Azerbaijani-Uzbek, Uzbek-Azerbaijani Dictionary” book (in two languages).
Opening the event, ANAS vice-president, Director of the institute, academician Isa Habibbeyli noted that, friendly and fraternal relations between the two countries are successfully developing in the field of science and literature. The book was published by decision of the Academic Councils of the Institute of Literature, Institute of Linguistics after Nasimi and the Institute of Literature, Language and Folklore of the Academy of Sciences of Uzbekistan.
Then, the project manager and Director of the Azerbaijan Heydar Aliyev Cultural Center in Uzbekistan Samir Abbasov said that, the new edition contains about 23,000 words and phrases. He presented an honorary diploma to Professor Ismail Mammadli, Doctor of Philology Almas Binnetova and Shohista Ortigova Kamranli, who contributed to the development of the dictionary.
Speaking at the ceremony, Director of the Institute of Linguistics, academician Naghisoylu Mohsun, Doctor of Philology Almas Binnatova, Uzbek literary critic Babahan Mahammad Sharif, poetess Hasiet Rustam and historian – publicist Shuhrat Barlas spoke on the meaning of the dictionary.
In conclusion, Professor Ismail Mammadli delivered a report on “An Important Scientific Event in the History of the Azerbaijani-Uzbek Dictionary”.