AMEA və “Clarivate Analytics” təşkilatı arasında növbəti əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanacaq
Bakıda səfərdə olan “Clarivate Analytics” agentliyinin nümayəndələri AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqovla görüşüb.
Görüşdə AMEA ilə “Clarivate Analytics” təşkilatı arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Əminağa Sadıqov akademiyanın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarından alim və mütəxəssislərin “Web of Science” bazasından geniş istifadə etdiyini bildirib. O, baza məlumatları əsasında AMEA-nın statistik və analitik göstəricilərinin əvvəlki illərlə müqayisədə keçən il daha yüksək olduğunu deyib. Əminağa Sadıqov “Clarivate Analytics” təşkilatı ilə fəal əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdiriləcəyini vurğulayıb və növbəti ildə AMEA-nın göstəricilərinin yüksək olacağına əminliyini bildirib.
Sonra təşkilatın təhsil proqramları üzrə direktoru Valentin Boqorov “Web of Science” bazasında AMEA ilə bağlı elmi-analitik məlumatları diqqətə çatdırıb. O, ümumilikdə bu bazada elmi əsərlərin sayına görə Azərbaycanın Cənubi Qafqaz ölkələri arasında ön sırada yer aldığını bildirib.
“Clarivate Analytics”in Azərbaycan üzrə nümayəndəsi Aygün Babazadə AMEA-nın elmi jurnallarının bu bazanın tələblərinə uyğun təkmilləşdirilməsi üçün təşkilatın ekspertləri tərəfindən xüsusi seminarlar təşkil ediləcəyini, eyni zamanda, “Web of Science” məlumat bazasının yeni imkanlarından istifadəyə dair təlimlər keçiriləcəyini vurğulayıb.
Daha sonra “Clarivate Analytics” təşkilatı ilə növbəti illər üçün müqavilənin hazırlanması və imzalanmasına dair fikir mübadiləsi aparılıb, sənəddə yer alacaq məsələlər müzakirə edilib.

Представители агентства "Clarivate Analytics", находящегося в Баку, встретились с академиком-секретарем НАНА, членом-корреспондентом НАНА Аминагой Садыговым.
На встрече обсуждались перспективы сотрудничества между НАНА и "Clarivate Analytics". Аминага Садыгов сказал, что ученые и специалисты из всех научных учреждений и организаций академии используют базу данных Web of Science. По его словам, на основе базовых данных статистические и аналитические показатели НАНА выше, чем в прошлом году. Аминага Садыгов подчеркнув, что активное сотрудничество с "Clarivate Analytics" будет продолжено, выразил уверенность в том, что показатели НАНА будут высокими в следующем году.
Затем директор образовательных программ организации Валентин Богоров представил научно-аналитическую информацию, связанную с НАНА, на базе «Web of Science». По его словам, по количеству научных публикаций Азербайджан занимает первое место среди стран Южного Кавказа.
Представитель "Clarivate Analytics" по Азербайджану Айгюн Бабазаде сказала, что эксперты организации организуют специальные семинары для улучшения научных журналов НАНА в соответствии с требованиями, а также тренинги по новым возможностям базы данных Web of Science.
Затем стороны обменялись относительно подготовки и подписания контракта на следующие несколько лет, а также обсудили вопросы, которые будут рассмотрены в документе.