AMEA-da “Qədim Ön Asiya və Ön Qafqaz türk tayfaları” əsərinin müzakirəsi keçirilib
AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında tanınmış ictimai-siyasi xadim, filoloq, tarixçi, türkoloq, professor Əjdər İsmayılovun təkrar nəşr olunmuş “Qədim Ön Asiya və Ön Qafqaz türk tayfaları” əsərinin elmi müzakirəsi keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Əjdər İsmayılovun zəngin elmi yaradıcılığından bəhs edib. Bildirib ki, bir sıra fundamental monoqrafiyaların, araşdırmaların müəllifi olan Əjdər Tağıoğlunun Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında da mühüm xidmətləri var. Onun "Hüseyn Cavidin tarixi dramları", “Hüseyn Cavid yaradıcılığı və dünya ədəbiyyatında demonizm ənənəsi” mövzusunda elmi araşdırmaları cavidşünaslıqda ciddi əsərlərdən hesab olunur.
İ.Həbibbəyli bildirib ki, kitab ömrünün 30 ildən çoxunu qədim Ön Asiya və Ön Qafqaz türk tayfalarının araşdırılmasına həsr edən alimin çoxillik tədqiqatları nəticəsində ərsəyə gəlib. O, nəşrin erməni və muzdlu ermənipərəst tarixçilərin qədim türk torpaqları ilə əlaqədar XVIII əsrin əvvəllərindən bu günümüzədək “Böyük Armeniya” uydurması ilə bağlı kilsə əfsanə və rəvayətlərini, qondarma iddialarını alt-üst etdiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, kitabda zəngin tarixi faktlar əsasında rusdilli nəşrlərdə coğrafi ərazi adı “Armeniya” olan sözün mənşəyinin izahı da verilir.
Qeyd olunub ki, tarixi sənədlər, xəritə və fotolarla zəngin olan əsərin elmi redaktorları tarix elmləri doktorları Tofiq Məmmədov və Kamal Əliyev, rəyçiləri isə professorlar Qəzənfər Kazımov və Elməddin Əlibəyzadədir.
AMEA-nın vitse-prezidenti yenidən işıq üzü görmüş kitabın tarixçilər, tədqiqatçılar, həmçinin tələbə və doktorantlar üçün dəyərli mənbə olduğunu bildirib.
Daha sonra akademik Möhsün Nağısoylu, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əliyev, tarix üzrə elmlər doktoru, dosent Qasım Hacıyev, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Elnur Kəlbizadə, “Turan Araşdırma Mərkəzi” İB-nin sədr müavini Cavid İsmayıl, yazıçı, publisist Yunus Oğuz və digərləri çıxış edərək Ə.İsmayılovun tarixşünaslığımız üçün maraqlı məqamları araşdırdığını, tariximizin qaranlıq qalan səhifələrinə toxunduğunu söyləyib, nəşrin erməni yalanlarına qarşı tutarlı cavab olduğunu bildiriblər.
Sonda çıxış edən professor Əjdər İsmayılov tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

В НАНА состоялось обсуждение труда «Древние переднеазиатские и предкавказские тюркские племена»
В Электронном актовом зале Института литературы НАНА состоялась научная дискуссия переизданной книги «Древние переднеазиатские и предкавказские тюркские племена» известного общественно-политического деятеля, филолога, историка, тюрколога, профессора Аждара Исмайлова.
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, директор Института литературы Иса Габиббейли рассказал о богатом научном творчестве Аждара Исмаилова. По его словам, автор ряда фундаментальных монографий и исследований Аждар Тагыоглу также играет важную роль в общественно-политической жизни Азербайджана. Его исследования «Исторические драмы Гусейна Джавида», «Творчество Гусейна Джавида и традиции демонизма в мировой литературе» считаются одними из самых весомых работ в области джавидоведения.
По словам И.Габиббейли, книга была разработана в результате многолетних исследований ученого, посвятившего 30 лет своей жизни изучению древних переднеазиатских и предкавказских тюркских племен. Он отметил, что издание является весомым ответом армянским фальсификаторам. Он подчеркнул, что в книге на основе богатых исторических фактов также дано объяснение происхождения слова «Армения» - географического названия, встречающегося в русскоязычных источниках.
Было отмечено, что научными редакторами труда, богатого историческими документами, картами и фотографиями, являются доктора исторических наук Тофик Мамедов и Камаль Алиев, а рецензентами - профессора Газанфар Казимов и Эльмеддин Алибейзаде.
Вице-президент НАНА довел до внимания, что повторно изданная книга является ценным ресурсом для историков, исследователей, а также студентов и докторантов.
Затем академик Мохсун Нагсойлу, член-корреспондент НАНА Вали Алиев, доктор исторических наук, доцент Гасым Гаджиев, доктор философии по истории Эльнур Келбизаде, заместитель председателя ОО «Исследовательский центр Туран» Джавид Исмаил, писатель и публицист Юнус Огуз и прочие в своих выступлениях отметили, что А.Исмаилов всегда изучал интересные для нашей историографии моменты, освещая темные страницы отечественной истории.