AMEA-da “Qədim Ön Asiya və Ön Qafqaz türk tayfaları” əsərinin müzakirəsi keçirilib
AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında tanınmış ictimai-siyasi xadim, filoloq, tarixçi, türkoloq, professor Əjdər İsmayılovun təkrar nəşr olunmuş “Qədim Ön Asiya və Ön Qafqaz türk tayfaları” əsərinin elmi müzakirəsi keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Əjdər İsmayılovun zəngin elmi yaradıcılığından bəhs edib. Bildirib ki, bir sıra fundamental monoqrafiyaların, araşdırmaların müəllifi olan Əjdər Tağıoğlunun Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında da mühüm xidmətləri var. Onun "Hüseyn Cavidin tarixi dramları", “Hüseyn Cavid yaradıcılığı və dünya ədəbiyyatında demonizm ənənəsi” mövzusunda elmi araşdırmaları cavidşünaslıqda ciddi əsərlərdən hesab olunur.
İ.Həbibbəyli bildirib ki, kitab ömrünün 30 ildən çoxunu qədim Ön Asiya və Ön Qafqaz türk tayfalarının araşdırılmasına həsr edən alimin çoxillik tədqiqatları nəticəsində ərsəyə gəlib. O, nəşrin erməni və muzdlu ermənipərəst tarixçilərin qədim türk torpaqları ilə əlaqədar XVIII əsrin əvvəllərindən bu günümüzədək “Böyük Armeniya” uydurması ilə bağlı kilsə əfsanə və rəvayətlərini, qondarma iddialarını alt-üst etdiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, kitabda zəngin tarixi faktlar əsasında rusdilli nəşrlərdə coğrafi ərazi adı “Armeniya” olan sözün mənşəyinin izahı da verilir.
Qeyd olunub ki, tarixi sənədlər, xəritə və fotolarla zəngin olan əsərin elmi redaktorları tarix elmləri doktorları Tofiq Məmmədov və Kamal Əliyev, rəyçiləri isə professorlar Qəzənfər Kazımov və Elməddin Əlibəyzadədir.
AMEA-nın vitse-prezidenti yenidən işıq üzü görmüş kitabın tarixçilər, tədqiqatçılar, həmçinin tələbə və doktorantlar üçün dəyərli mənbə olduğunu bildirib.
Daha sonra akademik Möhsün Nağısoylu, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əliyev, tarix üzrə elmlər doktoru, dosent Qasım Hacıyev, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Elnur Kəlbizadə, “Turan Araşdırma Mərkəzi” İB-nin sədr müavini Cavid İsmayıl, yazıçı, publisist Yunus Oğuz və digərləri çıxış edərək Ə.İsmayılovun tarixşünaslığımız üçün maraqlı məqamları araşdırdığını, tariximizin qaranlıq qalan səhifələrinə toxunduğunu söyləyib, nəşrin erməni yalanlarına qarşı tutarlı cavab olduğunu bildiriblər.
Sonda çıxış edən professor Əjdər İsmayılov tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

ANAS discusses the work "Ancient Near-Asian and Pre-Caucasian Turkic Tribes"
Scientific discussion of the re-published book "Ancient Near-Asian and Pre-Caucasus Turkic Tribes"by a celebrate social-political figure, historian, turkologist and professor Azhdar Ismayilov, took place in the Electronic Assembly hall of the Institute of Literature of ANAS.
The event was opened by the vice-president of ANAS director of the Institute of Literature Isa Habibbayli who spoke about the rich scientific creativity of Azhdar Ismayilov. He said that the author of a number of fundamental monographs and researches, Azhdar Taghioghlu has important role in the socio-political life of Azerbaijan. His research on "Historical dramas of Hussein Javid", "Hussein Javid's creativity and the tradition of demonism in world literature" is considered one of the most significant works in the field of Javid studies.
According to Habibbayli, the book has been developed for many years as a result of long-termed research by the scholar devoted to the study of the ancient tribes of ancient Near-Asia and the Pre-Caucasus. He noted that the publication discredits the legendary claims of the Armenian and hired Armenian historians on the fabrication of the "Great Armenia" from the beginning of the eighteenth century to the present day. He emphasized that the book also explains the origin of the word "Armenia" in the Russian publications, based on rich historical facts.
Noted that, the scientific editors of the work, which are rich in historical documents, maps and photos, are Doctors of Historical Sciences Tofig Mammadov and Kamal Aliyev, and reviewers are Professors Gazanfar Kazimov and Elmaddin Alibayzadeh.
Vice - president of ANAS said the newly published book is a valuable resource for historians, researchers, as well as students and doctoral students.
Later on, academician Mohsun Naghisoylu, corresponding member of ANAS Vali Aliyev, Doctor of Historical sciences associate professor Gasim Hajiyev, PhD in History Elnur Kalbizadeh and others highlighted the book as a consistent response to the Armenian lies.
In conclusion, Professor Azhdar Ismayilov expressed his gratitude to the organizers and participants of the event.