AMEA Rəyasət Heyətində bir sıra dövlət rəsmiləri ilə görüş keçirilib
AMEA Rəyasət Heyətində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri üzrə köməkçisi Natiq Əmirov, Maliyyə naziri Samir Şərifov, Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev ilə görüş keçirilib.
Rəyasət Heyətinin üzvlərinin iştirak etdiyi tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev dövlət rəsmilərini salamlayaraq, son aylar AMEA-da aparılan islahatlar, struktur dəyişiklikləri, yenidənqurma işləri, eləcə də perspektivdə görüləcək işlər barədə ətraflı məlumat verib. AMEA rəhbəri dövlət proqramlarının icrası, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən verilən tövsiyə və tapşırıqların yerinə yetirilməsi üzrə görülən işlərdən danışaraq, ölkə iqtisadiyyatının daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində Akademiya alimlərinin üzərinə düşən vəzifələrdən bəhs edib. Akademik Ramiz Mehdiyev dövlət başçısı tərəfindən AMEA kollektivi qarşısında qoyulan vəzifə və tapşırıqların yüksək işgüzarlıqla yerinə yetiriləcəyinə inamını bildirib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyətinin, eləcə də elmi-tədqiqat institutlarının fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi və optimallaşdırılması istiqamətində geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələrdə AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli və İbrahim Quliyev, vitse-prezidentlər, akademiklər Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov və İşlər İdarəsinin müdiri, professor Elton Məmmədov çıxış edərək təklif və mülahizələrini səsləndiriblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqtisadi islahatlar üzrə köməkçisi Natiq Əmirov Azərbaycanda aparılan elmi-tədqiqat işlərinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirərək, AMEA alimlərinin ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında rolundan danışıb, taleyüklü məsələlərdə ölkə alimlərinin yaxından iştirakının vacibliyini diqqətə çatdırıb. Maliyyə naziri Samir Şərifov, Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev də AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri tərəfindən səsləndirilən təklif və mülahizələrə münasibətlərini bildiriblər.
Dövlət rəsmiləri Akademiyanın 29 dekabr 2019-cu ildə keçirilən Ümumi yığıncağında qəbul edilmiş AMEA-nın 2020-2025-ci illər üzrə İnkişaf proqramının bu qurumun həyatında əhəmiyyətli dönüş yaradacağına, eləcə də ölkə elminin inkişafına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Rəyasət Heyətinin üzvləri adından dövlət rəsmilərinə minnətdarlığını bildirib, rəhbərlik etdiyi elm ocağının müxtəlif dövlət qurumları ilə əlaqələrinin genişləndirilməsinin son dərəcə vacib olduğunu qeyd edib. O, bütün sahələrdə, xüsusilə ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında AMEA alimlərinin səmərəli elmi-tədqiqat işlərinin tətbiqinin əhəmiyyətli olduğunu deyib.

Presidium of ANAS hosted for a meeting with the Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan on Economic Reforms Natig Amirov, Minister of Finance Samir Sharifov, Minister of Labor and Social Protection of the Population Sahil Babayev.
The event, bringing together members of the Presidium, was opened by ANAS President academician Ramiz Mehdiyev who greeted government officials and provided information about the reforms, structural changes, reconstruction works carried out at the academy, as well as about work to be done in the future. The head of ANAS spoke about the implementation of state programs, fulfillment done to implement the recommendations and instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. Academician Ramiz Mehdiyev expressed confidence that the tasks and duties assigned by the head of state to the ANAS employees will be carried out with high efficiency.
Then a wide exchange of views took place on further improving and optimizing the activities of the Presidium of ANAS and research institutes. In discussions were attended first vice-presidents of ANAS - academicians Isa Habibbayli and Ibrahim Guliyev, vice-presidents - academicians Dilgam Tagiyev, Irada Huseynova, Rasim Alguliyev, academician-secretary of ANAS corresponding member of the Aminagha Sadigov and head of the Office of Affairs professor Elton Mammadov.
Natig Amirov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan on Economic Reforms, emphasizing the importance of research work carried out in Azerbaijan, spoke about the role of ANAS scientists in the country's socio-economic development and noted the importance of close participation of domestic scientists in issues important to the state. Minister of Finance Samir Sharifov, Minister of Labor and Social Protection Sahil Babayev also shared their views on the proposals and recommendations of members of the Presidium of ANAS.
Government officials expressed confidence that ANAS Development Program for 2020–2025, adopted at the Academy’s General Meeting on December 29, 2019, would make a significant contribution to the development of this institution, as well as domestic science.
ANAS President academician Ramiz Mehdiyev expressed his gratitude to government officials on behalf of the members of the Presidium and noted the importance of expanding relations of the Academy of Sciences with various government bodies. He noted the importance of applying effective research work of ANAS scientists to the socio-economic development of the country.