AMEA-da pakistanlı alimlərlə görüş keçirilib
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Pakistanın Pəncab əyalətinin Ali Təhsil Departamentinin Kitabxana və İnformasiya Elmləri şöbəsinin müdiri, Dr. Faiza Bəşir və Lahor Dövlət Kollec Universitetinin Dil, İslam və Şərqşünaslıq fakültəsinin Urdu dili kafedrasının dosenti Dr. Almas Xanım ilə görüşüb.
AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ilə dost və qardaş Pakistan arasında müştərək elmi tədqiqatların aparılmasının, beynəlxalq konfransların, seminarların və digər elmi tədbirlərin təşkilinin mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin dərinləşməsinə mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb. Həmçinin Lahor Dövlət Kollec Universiteti ilə elmi əlaqələrin ardıcıl şəkildə inkişaf etdiyini bildirən AMEA rəhbəri “Azərbaycan şairləri (qədim dövrlərdən müasir dövrədək)” mövzusunda yeni birgə ensiklopedik layihənin hər iki ölkənin elmi ictimaiyyəti üçün faydalı nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Pakistanlı alimlər – Dr. Faiza Bəşir və Dr. Almas Xanım çıxış edərək AMEA ilə Lahor Dövlət Kollec Universiteti arasında birgə elmi layihələrin, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin və akademik əlaqələrin hər iki ölkənin elmi potensialının inkişafına bundan sonra da mühüm töhfə verəcəyini qeyd ediblər.
Səfər çərçivəsində pakistanlı alimlər AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda da olublar. Qonaqlar institutda fəaliyyət göstərən Pakistan Ədəbiyyatı Mərkəzi ilə tanış olub, burada aparılan elmi tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat əldə ediblər.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с заведующей Отделом библиотечных и информационных наук Департамента высшего образования провинции Пенджаб (Пакистан) доктором Фаизой Бешир и доцентом Кафедры языка урду Факультета лингвистики, исламоведения и востоковедения Лахорского государственного колледжа-университета доктором Алмас Ханым.
Во время встречи, которая проходила в Президиуме НАНА, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что проведение совместных научных исследований, организация международных конференций, семинаров и прочих научных мероприятий вносит весомый вклад в углубление связей между Азербайджаном и дружеским и братским Пакистаном. Сказав, что научное сотрудничество с Лахорским государственным колледжем-университетом последовательно развивается, академик выразил свою уверенность в том, что в ходе реализации нового совместного энциклопедического проекта под названием «Азербайджанские поэты (с древних времен до современности)» будут получены важные для научной общественности обеих стран результаты.
В свою очередь, пакистанские ученые Фаиза Бешир и Алмас Ханым отметили, что совместные научные проекты, реализумые НАНА и Лахорским государственным колледжем-университетом, взаимообмен опытом и развитие академических связей будут способствовать расширению научного потенциала обеих стран и в дальнейшем.
В рамках визита в Азербайджан пакистанские ученые побывали и в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА. Гости ознакомились с функционирующим в институте Центром пакистанской литературы и получили подробную информацию о проводимых здесь научных исследованиях.