AMEA-da pakistanlı alimlərlə görüş keçirilib
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Pakistanın Pəncab əyalətinin Ali Təhsil Departamentinin Kitabxana və İnformasiya Elmləri şöbəsinin müdiri, Dr. Faiza Bəşir və Lahor Dövlət Kollec Universitetinin Dil, İslam və Şərqşünaslıq fakültəsinin Urdu dili kafedrasının dosenti Dr. Almas Xanım ilə görüşüb.
AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ilə dost və qardaş Pakistan arasında müştərək elmi tədqiqatların aparılmasının, beynəlxalq konfransların, seminarların və digər elmi tədbirlərin təşkilinin mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin dərinləşməsinə mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb. Həmçinin Lahor Dövlət Kollec Universiteti ilə elmi əlaqələrin ardıcıl şəkildə inkişaf etdiyini bildirən AMEA rəhbəri “Azərbaycan şairləri (qədim dövrlərdən müasir dövrədək)” mövzusunda yeni birgə ensiklopedik layihənin hər iki ölkənin elmi ictimaiyyəti üçün faydalı nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Pakistanlı alimlər – Dr. Faiza Bəşir və Dr. Almas Xanım çıxış edərək AMEA ilə Lahor Dövlət Kollec Universiteti arasında birgə elmi layihələrin, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin və akademik əlaqələrin hər iki ölkənin elmi potensialının inkişafına bundan sonra da mühüm töhfə verəcəyini qeyd ediblər.
Səfər çərçivəsində pakistanlı alimlər AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda da olublar. Qonaqlar institutda fəaliyyət göstərən Pakistan Ədəbiyyatı Mərkəzi ilə tanış olub, burada aparılan elmi tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat əldə ediblər.

ANAS Hosts Meeting with Pakistani Scholars
President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Academician Isa Habibbeyli, met with Dr. Faiza Bashir, Head of the Department of Library and Information Science at the Higher Education Department, Government of Punjab, and Dr. Almas Khanum, Associate Professor at the Department of Urdu, Faculty of Languages, Islamic and Oriental Learning, Government College University Lahore.
During the meeting, held at the Presidium of ANAS, Academician Isa Habibbeyli emphasized that joint scientific research, as well as international conferences, seminars, and other academic events organized between Azerbaijan and the friendly and brotherly Islamic Republic of Pakistan, make a significant contribution to further strengthening the existing scientific cooperation between the two countries.
The President of ANAS also noted that scientific cooperation with Government College University Lahore has been developing consistently and expressed confidence that the new joint encyclopedic project entitled “Azerbaijani Poets (From Ancient Times to the Present Day)” would produce valuable outcomes for the academic communities of both countries.
The Pakistani scholars, Dr. Faiza Bashir and Dr. Almas Khanum, noted that joint research projects, reciprocal exchange of experience, and academic cooperation between ANAS and Government College University Lahore would continue to make an important contribution to strengthening the scientific potential of both countries.
As part of their visit, the Pakistani scholars also visited the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS. They became acquainted with the activities of the Pakistan Literature Centre operating at the Institute and received detailed information about the research conducted there.