AMEA-da ortaq tarixi irsin araşdırılması fəaliyyəti genişlənir
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli İraq Parlamentinin deputatı Ərşad Saleh və Pakistanın MUSLİM İnstitutunun direktor müavini Asif Tanver Avanla görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e, akademik Gövhər Baxşəliyeva, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli, Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayeva, Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri professor İmamverdi Həmidov, Şərqşünaslıq İnstitutunun Rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə direktor müavini dosent Elnur Mustafayev və digər nümayəndələr iştirak ediblər.
Görüşdə akademik İsa Həbibbəyli tarixi-mədəni köklərə əsaslanan əlaqələrin əhəmiyyətindən bəhs edib. Kərkükün coğrafi baxımdan Türkiyədən çox, məhz mənəvi və etnik-mədəni tellərlə Azərbaycana bağlılığını xüsusi qeyd edərək, bu bağlılığın əsrlər boyu qorunub saxlanıldığını diqqətə çatdırıb.
Akademik Kərkük xalqının Azərbaycan üçün doğma və qardaş xalq olduğunu vurğulayaraq bildirib ki, hazırda AMEA-da Kərkükün tarixi, zəngin ədəbiyyatı və folkloru ilə bağlı araşdırmalar uğurla davam etdirilir. Akademiyanın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda, Folklor İnstitutunda və akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda bu istiqamətdə dərin tədqiqat işləri aparılır, dəyərli elmi əsərlər dərc olunur və birgə beynəlxalq konfranslar təşkil edilir.
Dahi şair Məhəmməd Füzuli irsinin bəşəri əhəmiyyətinə diqqət çəkən AMEA rəhbəri, ustad sənətkarın irsinin tədqiqi istiqamətində Azərbaycan və Kərkük alimləri arasında səmərəli əlaqələrin qurulduğunu bildirib. O, Füzulinin həm Kərkükdə, həm də Pakistanda böyük rəğbətlə tanındığını və sevildiyini, həmçinin türkman alimlərinin İmadəddin Nəsimi irsi ilə bağlı tədqiqatlar apardığını deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan bu gün dünya füzulişünaslığının və nəsimişünaslığının əsas elmi mərkəzi statusunu daşıyır. Eyni zamanda bildirilib ki, türkman və Azərbaycan tədqiqatçıları Füzuli poeziyası ilə klassik türkman ədəbiyyatının nümayəndələri, xüsusilə Məhtimqulu Fəraqi yaradıcılığı arasında paralellər aparır, həmçinin tanınmış kərkük ədəbiyyatşünası Əta Tərzibaşının irsini dərindən öyrənirlər.
AMEA prezidenti, həmçinin tanınmış kərküklü tədqiqatçı, şair və yazıçı Şəmsəddin Kuzəçi ilə keçirdiyi görüşləri xatırladıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanla Pakistan arasındakı dostluq və qardaşlıq əlaqələrindən də bəhs edib. 2024-cü ildə AMEA-da Məhəmməd Füzuli və Sultan Baho yaradıcılığına həsr olunmuş “Məhəmməd Füzuli və Sultan Baho: Azərbaycan və Pakistan ədəbiyyatındakı ədəbi əlaqələr” mövzusunda elmi konfransın keçirildiyini və bu tədbirin iki ölkənin ədəbi mühitini bir-birinə daha da yaxınlaşdırdığını diqqətə çatdırıb.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən İraq Parlamentinin deputatı Ərşad Saleh Azərbaycan və türkman eli arasında əlaqələrin yeni bir inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu deyib. O, ortaq tarixi dəyərlərimizi və adət-ənənələrimizi xalqlarımızı bizi bir-birinə bağlayan qırılmaz mənəvi körpü olaraq xarakterizə edib.
Kərküklü deputat İraqda ən çətin və mürəkkəb tarixi dönəmlərdə belə türkman dilini, mədəniyyətini və kimliyini böyük fədakarlıqla qoruyub saxladıqlarını bildirib. Deputat vurğulayıb ki, türkman və Azərbaycan alimləri ortaq mədəni-tarixi dəyərlərə dair müştərək araşdırmaları daha da genişləndirməlidir.
Ərşad Saleh bu məqsədlə Məhəmməd Füzuli yaradıcılığına dair növbəti ortaq elmi konfransın keçirilməsi təşəbbüsünü irəli sürüb. O, həmçinin Azərbaycanla tələbə mübadiləsi sahəsində uğurlu fəaliyyətin mövcudluğunu önə çəkərək, gələcəkdə AMEA ilə doktorantura səviyyəsində gənc kadrların mübadiləsinin təşkilində və bu istiqamətdə birgə addımların atılmasında maraqlı olduqlarını bildirib.
Görüşdə professor İmamverdi Həmidov ərəbdilli mənbələrdə Azərbaycan mədəniyyətinə və elminə aid zəngin məlumatları araşdırdığını qeyd edib.
Sonra dosent Elnur Mustafayev Şərqşünaslıq İnstitutunda İraq-türkman irsinin öyrənilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb.
Pakistanın MUSLIM İnstitutunun direktor müavini Asif Tanver Avan isə öz çıxışında ölkələrimizin müxtəlif strateji sahələrdə, xüsusən də elm və təhsil istiqamətində uğurlu əməkdaşlığının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. O, AMEA ilə qurulan sıx əlaqələrin sayəsində nümayəndə kimi Azərbaycanda daha çox tanındıqlarını qeyd edib. Qonaq Azərbaycana olan sevgisini şeirlərlə ifadə edib.
Asif Tanver Avan yaxın vaxtlarda Pakistanda Sultan Baho irsinə dair çap olunacaq yeni kitabın həm Bakıda, həm də Pakistanda təntənəli təqdimat mərasiminin keçiriləcəyini bildirib və akademik İsa Həbibbəylini həmin təqdimatlara dəvət edib.
Sonda xatirə fotosu çəkilib, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qonaqlara Qarabağa aid nəfis tərtibatlı kitablar hədiyyə edib.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с депутатом Иракского парламента Аршадом Салехи и заместителем директора пакистанского Института MUSLİM Асифом Танвером Аваном.
На встрече, которая проходила в Президиуме НАНА, приняли участие и.о. вице-президента НАНА академик Говхар Бахшалиева, директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными научными организациями аппарата Президиума НАНА доцент Эсмира Алирзаева, заведующий отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА профессор Имамверди Гамидов, заместитель директора Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА по цифровому развитию и искусственному интеллекту доцент Эльнур Мустафаев и другие.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли рассказал гостям о значении развития связей, которые опираются на общие исторические и культурные корни. Особо отметив, что с географической точки зрения Киркук именно духовными и этнически-культурными узами больше связан не с Турцией, а с Азербайджаном, академик отметил, что эта связь сохраняется на протяжении многих веков.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что киркуки – родной и братский народ для Азербайджана, в настоящее время в институтах литературы, фольклора и востоковедения НАНА ведутся глубокие исследования, связанные с историей, литературой и фольклором Киркука, издаются ценные научные труды, организовываются совместные международные конференции.
Говоря о глобальном значении наследия гениального поэта Мухаммеда Физули, руководитель НАНА сообщил, что установлены тесные связи между учеными Азербайджана и Киркука, направленные на изучение наследия классика. Академик добавил, что Физули широко популярен и любим и в Киркуке, и в Пакистане, туркманские ученые ведут исследования, связанные и с наследием Имадеддина Насими.
Азербайджан, продолжил академик Иса Габиббейли, является основным научным центром мирового физуливедения и насимиведения; в то же время, туркманские и азербайджанские исследователи проводят параллели между поэзией Физули и творчеством представителей классической туркманской литературы, особенно Махтумкули Фраги, также глубоко изучается наследие известного киркукского литературоведа Ата Тарзибаши.
Президент НАНА рассказал и о своих встречах с известным киркукским исследователем, поэтом и писателем Шамсаддином Кузечи.
Затем академик Иса Габиббейли говорил о дружеских и братских отношениях между Азербайджаном и Пакистаном. Академик отметил, что в 2024 году состоялась научная конференция под названием «Мухаммед Физули и Султан Баху: азербайджано-пакистанские литературные связи», посвященная творчеству этих двух поэтов, мероприятие привело к ещё большему сближению литературной среды двух стран.
Поблагодарив руководителя НАНА за сердечный прием, депутат Иракского парламента Аршад Салехи сообщил, что начался новый этап развития связей между Азербайджаном и туркманами, наши народы объединяют общие исторические корни, культурные ценности, обычаи и традиции.
Депутат отметил, что в самые сложные исторические периоды в Ираке туркманы самоотверженно сохраняли свой язык, культуру и идентичность. Он подчеркнул, что туркманские и азербайджанские ученые должны ещё больше расширить совместные исследования, связанные с общими историко-культурными ценностями.
Аршад Салехи выступил с инициативой провести очередную совместную научную конференцию, посвященную творчеству Мухаммеда Физули. Говоря об успешной деятельности в сфере обмена студентами с Азербайджаном, он выразил заинтересованность в организации в будущем обмена молодыми кадрами с НАНА на уровне докторантуры.
Во время встречи профессор Имамверди Гамидов сообщил, что исследует ценные сведения об азербайджанской культуре и науке, которые приводятся в арабоязычных источниках.
Далее доцент Эльнур Мустафаев рассказал о мероприятиях, реализованных в Институте востоковедения в связи с изучением наследия иракских туркман.
В своем выступлении заместитель директора пакистанского института MUSLIM Асиф Танвер Аван подчеркнул, что успешное сотрудничество между нашими странами в различных стратегических сферах, особенно в области науки и образования имеет большое значение, благодаря установленным с НАНА тесным связям данное сотрудничество вышло на качественно новый уровень. Гость выразил свою любовь к Азербайджану стихами.
Асиф Танвер Аван отметил, что в ближайшее время в Пакистане будет издана новая книга, посвященная наследию Султана Баху, презентация книги пройдет и в Баку, и в Пакистане, и пригласил академика Ису Габиббейли принять участие на этих мероприятиях.
В завершение встречи были сделаны фотографии на память, президент НАНА академик Иса Габиббейли подарил гостям книги, посвященные Карабаху.