Çində koronavirusun səbəb olduğu sətəlcəm xəstələrinə yeni antivirus dərmanı veriləcək
Çin alimləri koronavirusun müalicəsində “Remdesivir” adlı dərmanın effektli olduğunu təsdiq ediblər. Dərmanın tərkibi “chloroquin” aktiv maddəsindən ibarətdir.
ABŞ-ın “Glead Sciences” əczaçılıq şirkəti tərəfindən hazırlanan “Remdesivir” artıq Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və digər aidiyyatı qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə klinik sınaqlardan keçirilib.
nytimes.com saytının məlumatına görə, Çinin “Hubey Wuhan Jinyintan” xəstəxanasında keçirilən mətbuat konfransında sınaq proqramının direktoru Cao Bin bu dərmanın Sars və Mers kimi digər betakoronoviruslar qrupu üçün də aktiv hesab olunduğunu bildirib.
Qeyd edək ki, “Remdesivir” Ebola virusunun müalicəsi üçün hazırlanıb, lakin dərman bu xəstəlikdə təsirsiz olduğu üçün lisenziya almayıb.

Начались клинические испытания лекарств против коронавируса
Эксперты приступили к клиническим испытаниям экспериментального лекарства против коронавируса американской компании Gilead Sciences в больнице китайского города Ухань, где была зафиксирована вспышка заболевания.
Государственное управление по надзору и контролю за лекарственными средствами КНР одобрило третью фазу испытаний лекарственного средства под названием Remdesivir. Как заявил руководитель клинических испытаний Цао Бин, при исследовании in vitro (в пробирке, вне живого организма) препарат показал себя эффективным в приостановке развития нового типа коронавируса.
По его словам, проект предполагает проведение двух экспериментов, участие в котором будут принимать пациенты больницы Wuhan Jinyintan Hospital, у которых ранее выявили коронавирус. Всего в испытаниях, как ожидается, примет участие 761 человек, в том числе пациенты с тяжелыми случаями.