Mayın 16-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, Elmi şuranın üzvləri, institut əməkdaşları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Elmi şuranın iclasını akademik İsa Həbibbəyli açaraq gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb.
Əvvəlcə filologiya elmləri doktoru, professor Nizami Məmmədov 75, filologiya elmləri doktoru Ataəmi Mirzəyev 60 illik yubileyləri münasibətilə institutun Fəxri fərmanı ilə təltif olunublar. Akademik İsa Həbibbəyli yubilyar alimlərin elmi fəaliyyətlərini yüksək dəyərləndirərək onları institutun və elmi ictimaiyyətin adından təbrik edib.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutunun Füzulişünaslıq sektorunun bazasında filologiya elmləri doktoru Ataəmi Mirzəyevin rəhbərliyi ilə hazırlanan və yenicə nəşr olunan “Məhəmməd Füzuli həyatı və yaradıcılığı” adlı kitabı təqdim edib. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Məhəmməd Füzuli irsinin öyrənilməsi sahəsində dəyərli elmi töhfə olan bu nəşr müəllifin elmi yaradıcılıq pasportudur.
İclasda müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ Prezident İlham Əliyevin “Seyid Əzim Şirvaninin 190 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 4 aprel 2025-ci il tarixli Sərəncamı və bu istiqamətdə qarşıda duran vəzifələrlə bağlı olub. Akademik İsa Həbibbəyli görkəmli maarifçi şairin yaradıcılığının geniş şəkildə tədqiq olunmasının vacibliyini vurğulayıb və bu məqsədlə tədbirlər planının hazırlanması barədə müvafiq tapşırıqlar verib. Müzakirə zamanı Seyid Əzim Şirvaninin yubileyi ilə bağlı elmi konfransın təşkili, tədbirin həm Bakıda, həm də şairin doma yurdu Şamaxı şəhərində keçirilməsi məsələsi də diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra Prezident İlham Əliyevin Xalq şairi Fikrət Qocanın 90 illik yubileyinin qeyd edilməsi barədə 8 may 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə bağlı məsələyə baxılıb, bir sıra təşəbbüslər müzakirə olunub. Şairin yubileyinə həsr olunmuş tədbirin Ədəbiyyat İnstitutunda təşkili və onun doğulduğu Ağdaş şəhərində elmi konfransın keçirilməsi təklif edilib.
Hər iki şairin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş “Sənətkarın pasportu” seriyasından kitabların nəşri, bu sahədə aparılacaq elmi tədqiqatların mətbuatda dərc edilməsi və elmi məqalələrin hazırlanması ilə bağlı tapşırıqlar verilib.
İclasda, həmçinin Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan milli mətbuatının 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamına da toxunulub. Akademik İsa Həbibbəyli milli mətbuatın ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatındakı əvəzsiz rolunu, maarifçiliyin inkişafındakı əhəmiyyətini vurğulayaraq, yubiley çərçivəsində Ədəbiyyat İnstitutunda xüsusi tədbirin keçirilməsini, eləcə də institutun müvafiq şöbələri tərəfindən ötən əsrə aid jurnalların transliterasiya işlərinin davam etdirilməsini tövsiyə edib.
İclasda “Ədəbi proses – 2024” yaradıcılıq müşavirəsinə hazırlığın vəziyyəti barədə də məlumat verilib. Ədəbi tənqid şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifli çıxış edərək cari ilin iyun ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan müşavirənin proqramı üzrə müəlliflərin siyahısını təqdim edib.
Eyni zamanda Elmi şurada Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşlarının xarici ezamiyyətləri barədə məlumatlar dinlənilib.
Daha sonra institutun elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Bağırlı müzakirəsi nəzərdə tutulan cari məsələləri səsləndirib. İnstitutun bir qrup dissertant və doktorantlarına elmi rəhbərlərin təyin edilməsi, o cümlədən elmi müəssisənin əməkdaşlarının müəllifi olduğu kitab, monoqrafiya və konfrans materiallarının çapa tövsiyə edilməsi barədə məsələlərə baxılıb və müvafiq rəy verilib.

16-го мая состоялось заседание Ученого совета Института литературы имени Низами Гянджеви Национальной академии наук Азербайджана.
На заседании приняли участие президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли, члены Ученого совета, сотрудники института и соответствующие лица.
Открыв заседание Ученого совета, академик Иса Габиббейли ознакомил всех с вопросами, стоявшими на повестке дня.
Вначале в связи с 75-летним юбилеем доктору филологических наук, профессору Низами Мамедову и в связи с 60-летним юбилеем доктору филологических наук Атаами Мирзоеву были вручены Почетные грамоты института. Академик Иса Габиббейли высоко оценил научную деятельность юбиляров и поздравил их от имени института и научной общественности.
Затем академик Иса Габиббейли представил книгу «Мухаммед Физули: жизнь и творчество», которая была подготовлена к печати под руководством доктора филологических наук Атаами Мирзоева на базе Сектора физуливедения Института литературы, отметив при этом, что это издание, которое является ценным научным вкладом в изучение наследия выдающегося поэта, – паспорт научного творчества автора.
Следующим на обсуждение был вынесен вопрос о Распоряжении Президента Ильхама Алиева от 4 апреля 2025 года «О праздновании 190-летия Сеида Азима Ширвани» и предстоящих задачах. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что необходимо широко исследовать творчество выдающегося поэта-просветителя, и дал соответствующие поручения. В ходе дискуссий говорилось и об организации научной конференции, посвященной юбилею Сеида Азима Ширвани, проведении мероприятия и в Баку, и на родине поэта – в городе Шамахы и т.д.
Далее был рассмотрен вопрос, связанный с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 8 мая 2025 года «О праздновании 90-летия Фикрета Годжи», обсужден ряд инициатив. Было предложено организовать в Институте литературы мероприятие, посвященное юбилею народного поэта, и провести научную конференции на его родине – городе Агдаш.
На заседании были даны поручения, связанные с изданием книг из серии «Паспорт мастера», посвященных жизни и творчеству обоих поэтов, освещением в печати результатов соответствующих исследований и подготовкой научных статей.
Затем на мероприятии говорилось о Распоряжении Президента Ильхама Алиева «О праздновании 150-летнего юбилея азербайджанской национальной печати». Почеркнув исключительную роль национальной печати в общественно-политической и культурной жизни республики и развитии просвещения, академик Иса Габиббейли рекомендовал провести в Институте литературы специальное мероприятие, посвященное юбилею, а также продолжить работы по транслитерации журналов прошлого века.
Помимо этого, на заседании обсуждалась подготовка к творческому совещанию «Литературный процесс – 2024». В своем выступлении заведующий Отделом литературной критики доктор филологических наук Вагиф Юсифли представил список авторов, включенных в программу совещания, которое планируется провести в июне текущего года.
В то же время, были прослушаны отчеты о зарубежных командировках сотрудников Института литературы.
Далее ученый секретарь института доктор философии по филологии Айгюн Багирли рассказала о текущих вопросах. Были рассмотрены и приняты соответствующие решения по вопросам о назначении научных руководителей группе диссертантов и докторантов института, рекомендации к печати книг и монографий сотрудников научного учреждения, материалов конференций и т.д.