Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinin bir qrup tələbəsi AMEA-nın Biofizika İnstitutunda təcrübəyə başlayıb.
Hazırda fakültənin 15 nəfərdən ibarət tələbə heyəti ayrı-ayrı qrup şəklində institutun laboratoriyalarında aparılan elmi-tədqiqat işləri, eləcə də müasir cihaz və avadanlıqların iş pinsipi ilə tanış olurlar.
İki ay davam edəcək təcrübə tələbələrin nəzəri biliklərinin praktikada tətbiqi, onlarda elmi tədqiqat işlərini sərbəst şəkildə yerinə yetirmək vərdişlərinin formalaşdırılması məqsədi daşıyır.

Students of Baku State University holds a probation at the Institute of Biophysics of ANAS
According to the agreement on cooperation between the Institute of Biophysics of ANAS and Baku State University, a group of students of the Faculty of Biology of BSU has kicked off a probation at the Institute of Biophysics of ANAS.
Students, consisting of 15 people in a separate group, are familiarized with scientific research, with the principles of operation of instruments and equipment used in each of the institute's laboratories.
The purpose of the scientific practice, which will last two months, is to attract students to scientific work to improve their knowledge gained in the learning process, to formulate independent research skills for their future activities.