Fevralın 19-da AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. İnstitutun direktoru, professor Nazim İmanovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda “Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafı meyilləri” və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2019-2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın icrasının birinci ilinin yekunlarına həsr olunan konfransda çıxışından irəli gələn vəzifələr müzakirə olunub.
İclasda institutun Sahibkarlıq və inhisarçılığın tənzimlənməsi problemləri şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mahir Zeynalovun mövzu ilə bağlı məruzəsi dinlənilib. O, bildirib ki, Azərbaycanda davamlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsində sahibkarlığın rolunun artırılması, xüsusilə kiçik və orta biznesin əsas hərəkətverici amilə çevrilməsi Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən iqtisadi islahatların prioritet istiqamətlərindəndir. Qeyd olunub ki, “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2019-2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın icrasının birinci ilinin yekunlarına həsr olunmuş konfransında çıxış edən dövlət başçısı ölkədə sahibkarlığın inkişafının prioritet istiqamətlərdən olduğunu vurğulayaraq, bu istiqamətdə öz tapşırıqlarını verib.
Mahir Zeynalov məruzəsində ölkədə aparılan uğurlu iqtisadi islahatların və sahibkarlığın dəstəklənməsinin real nəticələrindən bəhs edib. O, Azərbaycanda biznes mühitinin yaxşılaşdırılması üzrə aparılan islahatların ölkədə sahibkarlığın inkişafına təkan verdiyini vurğulayıb.
Məruzəçi Dünya Bankının “Doing Business 2020” hesabatını təqdim edərək Azərbaycanın 2019-cu ildə də dünyanın 20 ən islahatçı ölkələri sırasında yer aldığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, ölkədə islahatlar davam etdirilməli, yaxın illərdə Azərbaycan iqtisadiyyatı daha da liberallaşdırılmalı, biznes mühiti bir qədər də yaxşılaşdırılmalıdır.

19 февраля состоялось очередное заседание Ученого совета Института экономики НАНА. На заседании под председательством директора института профессора Назима Иманова были обсуждены «Тенденции развития предпринимательства в Азербайджане» и задачи, вытекающие из выступления Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева на конференции, посвященной итогам первого года реализации «Государственной программы социально-экономического развития регионов».
На мероприятии с докладом выступил старший научный сотрудник отдела предпринимательства и монопольного регулирования доктор философии по экономике, доцент Махир Зейналов. По его словам, повышение роли предпринимательства в обеспечении устойчивого экономического развития в Азербайджане, особенно превращение малого и среднего бизнеса в ключевой движущий фактор, являются одним из приоритетов экономических реформ, проводимых президентом Ильхамом Алиевым. Было отмечено, что, выступая на конференции, посвященной итогам первого года реализации "Государственной программы социально-экономического развития регионов Азербайджанской Республики на 2019-2023 годы", глава государства подчеркнул приоритетные направления развития предпринимательства в стране.
В своем докладе Махир Зейналов рассказал о реальных результатах успешных экономических реформ и поддержки предпринимательства в стране. Он отметил, что реформы по улучшению бизнес-среды в Азербайджане стимулируют развитие предпринимательства в стране.
Докладчик также представил отчет Всемирного банка «Doing Business 2020», в котором отмечается, что Азербайджан входит в двадцатку самых реформистских стран в 2019 году. Он отметил, что в стране должны быть продолжены реформы, в ближайшие годы экономика Азербайджана должна быть еще более либерализована, а деловая улучшена.