Fevralın 19-da AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. İnstitutun direktoru, professor Nazim İmanovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda “Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafı meyilləri” və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2019-2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın icrasının birinci ilinin yekunlarına həsr olunan konfransda çıxışından irəli gələn vəzifələr müzakirə olunub.
İclasda institutun Sahibkarlıq və inhisarçılığın tənzimlənməsi problemləri şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mahir Zeynalovun mövzu ilə bağlı məruzəsi dinlənilib. O, bildirib ki, Azərbaycanda davamlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsində sahibkarlığın rolunun artırılması, xüsusilə kiçik və orta biznesin əsas hərəkətverici amilə çevrilməsi Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən iqtisadi islahatların prioritet istiqamətlərindəndir. Qeyd olunub ki, “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2019-2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın icrasının birinci ilinin yekunlarına həsr olunmuş konfransında çıxış edən dövlət başçısı ölkədə sahibkarlığın inkişafının prioritet istiqamətlərdən olduğunu vurğulayaraq, bu istiqamətdə öz tapşırıqlarını verib.
Mahir Zeynalov məruzəsində ölkədə aparılan uğurlu iqtisadi islahatların və sahibkarlığın dəstəklənməsinin real nəticələrindən bəhs edib. O, Azərbaycanda biznes mühitinin yaxşılaşdırılması üzrə aparılan islahatların ölkədə sahibkarlığın inkişafına təkan verdiyini vurğulayıb.
Məruzəçi Dünya Bankının “Doing Business 2020” hesabatını təqdim edərək Azərbaycanın 2019-cu ildə də dünyanın 20 ən islahatçı ölkələri sırasında yer aldığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, ölkədə islahatlar davam etdirilməli, yaxın illərdə Azərbaycan iqtisadiyyatı daha da liberallaşdırılmalı, biznes mühiti bir qədər də yaxşılaşdırılmalıdır.

Institute of Economics discusses business development trends in Azerbaijan
On February 19, the regular meeting of the Scientific Council of the Institute of Economics of ANAS was held. At the meeting, chaired by the director of the institute, Professor Nazim Imanov, the “Trends in the Development of Entrepreneurship in Azerbaijan” and the tasks arising from the speech of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev at a conference on the results of the first year of the implementation of the “State Program for the Socio-Economic Development of Regions” were discussed.
During the event, a report was made by a senior researcher at the Department of Entrepreneurship and Monopoly Regulation, PhD in Economics, associate professor Mahir Zeynalov. According to him, increasing the role of entrepreneurship in ensuring sustainable economic development in Azerbaijan, especially turning small and medium-sized businesses into a key driving factor, is one of the priorities of economic reforms carried out by President Ilham Aliyev. It was noted that, speaking at a conference on the results of the first year of the implementation of the “State Program for the Socio-Economic Development of the Regions of the Republic of Azerbaijan for 2019-2023,” the head of state emphasized the priority areas for entrepreneurship in the country.
In his report, Mahir Zeynalov spoke about the real results of successful economic reforms and support for entrepreneurship in the country. He noted that reforms to improve the business environment in Azerbaijan stimulate the development of entrepreneurship in the country.
The speaker also introduced the World Bank's “Doing Business 2020” report, which notes that Azerbaijan is among the twenty most reformist countries in 2019. He noted that reforms should be continued in the country, in the coming years the economy of Azerbaijan should be even more liberalized, and the business one should be improved.