ABŞ-ın Harvard Universitetinin alimlər qrupu ilk dəfə olaraq meteoritdə Yer kürəsinə aid olmadığı ehtimal olunan zülal tapdıqlarını bəyan ediblər.
Alimlər spektrometriyadan istifadə edərək, 30 il əvvəl Əlcəzairdə Yerə düşən Acfer 08c meteoritinin kimyəvi tərkibini analiz ediblər. Nəticədə onlar tərkibində dəmir və litium kimi kimyəvi elementlərlə əlaqəli amin turşusu olan qlisin tapıblar. Simulyasiya nəticələri göstərib ki, qlisin hemolitin adlandırılan zülalın tərkib hissəsidir. Struktur baxımından Yer üzərindəki zülallarla oxşar olsa da, tərkibində hidrogenin izotopu mövcuddur.
popmech.ru saytının məlumatına görə, hidrogen izotopu adi hidrogenə nisbətən kometlər üçün xarakterikdir. Bu zülalın təxminən 4.6 milyard il əvvəl Günəşi əhatə edən protoplanetar dairədə meydana gəlməsi ehtimal olunur. Bununla yanaşı, alimlər hemolitinin zülal olmaması ehtimalını da qeyd edirlər. Bununla yanaşı, o, həmçinin zülalların da daxil olduğu polimerlər sinfinə aiddir.

Учёные нашли первый внеземной белок
Команда учёных из Гарвардского университета (США) заявила, что впервые обнаружила в метеорите белок, который можно назвать внеземным.
При помощи масс-спектрометрии учёные проанализировали химический состав метеорита Acfer 08с из Алжира, упавшего на Землю 30 лет назад. В результате они обнаружили в нём глицин — аминокислоту, связанную с такими химическими элементами, как железо и литий. Результаты моделирования показали, что глицин не был изолированной молекулой, а являлся частью белка, который ученые назвали гемолитином. Хотя структурно он похож на земные белки, в нём присутствует дейтерий — изотоп водорода.
Соотношение дейтерия и обычного водорода характерно для долгопериодических комет. Потенциальный белок мог сформироваться примерно 4,6 миллиарда лет назад в протопланетном диске, окружающем Солнце. Тем не менее, учёные отметили, что существует вероятность небелковой природы гемолитина. Так или иначе, он относится к полимерам — широкому классу молекул, куда также входят белки. Теперь учёные продолжат исследования, которые должны будут подтвердить их выводы.