Azərbaycanlı gənc Abutalıb Namazov dünyanın ən nüfuzlu ali təhsil məktəblərindən biri olan Massaçussets Texnologiya İnstitutuna (MTİ) “kompüter elmləri” ixtisası üzrə qəbul olunub.
Qeyd edək ki, MTİ ABŞ-ın Massaçussets ştatının Boston ərazisinin Kembric şəhərində yerləşən özəl məktəbdir. İnstitutda təhsil alan bakalavr tələbələrin sayı 4510 nəfər təşkil edir. Tələbələrin bu məktəbi bitirmə faizi 94, qəbul olunma dərəcəsi 7 faizdir.
Bu ali məktəb 2019-2020-ci il üzrə “Quacquarelli Symonds” (QS) reytinqində dünyada 1-ci, “Times Higher Education 2020” reytinqində isə 5-ci yerdədir.
Xatırladaq ki, A.Namazov Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilən 16-cı Beynəlxalq Jautikov Olimpiadasında informatika fənni üzrə Azərbaycan məktəbliləri arasında yeganə qızıl medalı qazanmış iştirakçı olub.

Young Azerbaijani Abutalib Namazov enrolled in one of the most prestigious universities in the world - Massachusetts Institute of Technology (MIT) with a degree in computer science.
Note that MIT is a private school in Cambridge, Massachusetts, USA. The number of bachelors at the institute is 4,510. The percentage of students who graduate from this school is 94%, and the enrollment rate is 7%.
This university ranks first in the world in the Quacquarelli Symonds (QS) ranking for 2019-2020 and 5th in the Times Higher Education 2020 ranking.
Recall that A. Namazov was the only participant among domestic schools to receive a gold medal in computer science at the 16th International Zhoutkov Olympiad in Almaty, Kazakhstan.