Azərbaycanlı gənc Abutalıb Namazov dünyanın ən nüfuzlu ali təhsil məktəblərindən biri olan Massaçussets Texnologiya İnstitutuna (MTİ) “kompüter elmləri” ixtisası üzrə qəbul olunub.
Qeyd edək ki, MTİ ABŞ-ın Massaçussets ştatının Boston ərazisinin Kembric şəhərində yerləşən özəl məktəbdir. İnstitutda təhsil alan bakalavr tələbələrin sayı 4510 nəfər təşkil edir. Tələbələrin bu məktəbi bitirmə faizi 94, qəbul olunma dərəcəsi 7 faizdir.
Bu ali məktəb 2019-2020-ci il üzrə “Quacquarelli Symonds” (QS) reytinqində dünyada 1-ci, “Times Higher Education 2020” reytinqində isə 5-ci yerdədir.
Xatırladaq ki, A.Namazov Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilən 16-cı Beynəlxalq Jautikov Olimpiadasında informatika fənni üzrə Azərbaycan məktəbliləri arasında yeganə qızıl medalı qazanmış iştirakçı olub.

Молодой талант Азербайджана поступил в МТУ
Молодой азербайджанец Абуталыб Намазов зачислен в один из самых престижных университетов мира - Массачусетский технологический институт (МТУ) по специальности «компьютерные науки».
Отметим, что МТУ- частная школа в Кембридже, штат Массачусетс, США. Количество бакалавров в институте составляет 4 510. Процент учащихся, окончивших эту школу, составляет 94%, а уровень зачисления составляет 7%.
Этот вуз занимает первое место в мире в рейтинге «Quacquarelli Symonds» (QS) на 2019-2020 годы и 5-е место в рейтинге «Times Higher Education 2020».
Напомним, что А.Намазов был единственным участником среди отечественных школ, получившим золотой медаль по информатике в 16-й Международной Жаутыковской олимпиаде в Алматы, Казахстан.