AMEA-nın magistrantları üçün distant tədris təşkil ediləcək
Məlumdur ki, Azərbaycan ərazisində yeni növ koronavirus infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə 2020-ci il mart ayının 3-dən ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən bütün təhsil müəssisələrində, o cümlədən AMEA-nın magistraturasında tədris prosesi müvəqqəti olaraq dayandırılıb. Eyni zamanda, koronavirusla mübarizə çərçivəsində 2020-ci il mart ayının 24-dən etibarən ölkə ərazisində xüsusi karantin rejimi elan edilib.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev rəhbərlik etdiyi qurumun magistrantları üçün təhsil prosesinin müəyyən olunmuş müddətlərdə həyata keçirilməsini, tədris olunan fənlərin tədris planlarında nəzərdə tutulmuş həcmdə mənimsənilməsini təmin etmək məqsədilə Sərəncam imzalayıb.
Belə ki, AMEA-nın magistraturasında təhsil alan tələbələr üçün distant (məsafədən) təhsilin təşkil edilməsi nəzərdə tutulub. Tədris prosesinə cəlb edilmiş professor-müəllim heyətinə öz işçi planlarında (sillabuslarda) nəzərdə tutduqları mövzuların tədrisini internet üzərindən elektrоn, telekоmmunikasiya, prоqram-teхniki vasitələr əsasında həyata keçirmələri tövsiyə olunub.
Həmçinin sərəncamda magistrantların distant tədris zamanı müvafiq fənlərin öyrənilməsində əldə etdikləri bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsi, sərbəst işlər və kollokviumların onlayn rejimdə keçirilməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.
Sərəncamın icrasına nəzarət AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqova həvalə edilib.

Для магистров НАНА будет организовано дистанционное обучение
Известно, что с целью предотвращения распространения коронавирусной инфекции нового типа на территории Азербайджана с 3 марта 2020 года учебный процесс во всех действующих в стране учебных заведениях, включая магистратуру НАНА, был приостановлен. В то же время с 24 марта 2020 года в стране был объявлен специальный карантинный режим в рамках борьбы с коронавирусом.
Президент НАНА академик Рамиз Мехтиев подписал распоряжение об обеспечении своевременной реализации учебного процесса для магистрантов возглавляемого им учреждения.
Таким образом, планируется организовать дистанционное (удаленное) обучение магистрантов, обучающихся в магистратуре НАНА. Педагогическому персоналу, вовлеченному в учебный процесс, было рекомендовано преподавать темы, предусмотренные в их планах (учебных программах), на основе электроники, средств телекоммуникации, программного и аппаратного обеспечения через Интернет.
В распоряжении также содержались соответствующие инструкции для оценки знаний и навыков, приобретенных магистрантами при изучении соответствующих предметов во время дистанционного обучения, проведения самостоятельной работы и онлайн-коллоквиумов.
Контроль за исполнением распоряжения был возложен академику-секретарю НАНА, члену-корреспонденту НАНА Аминаге Садыгову.