Muzeydə görkəmli ədəbiyyatşünas alim Əziz Mirəhmədovun 100 illik yubileyinə həsr olunan videoseminar keçirilib
01.05.2020 12:07
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Elmi şurasının nəzdində daimi “Elmi seminar” fəaliyyət göstərir. Bu seminarlarda il boyu muzey əməkdaşları, o cümlədən Gənc alim və mütəxəssislər şurasının üzvləri müxtəlif mövzularda elmi məruzələrlə çıxış edir və müzakirələr aparırlar.
Pandemiya ilə əlaqədar yaranmış mövcud vəziyyətə uyğun olaraq tədqiqatlarını məsafədən davam etdirən əməkdaşlar elmi seminarın növbəti toplantısını videogörüş vasitəsilə həyata keçiriblər.
Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığının görkəmli nümayəndəsi, tənqidçi-alim, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın  müxbir üzvü Əziz Mirəhmədovun anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş seminarda muzeyin Ədəbi mərasimlər və nəşrlər şöbəsinin əməkdaşı Rəhilə Sadıqova alimin yaradıcılığının elmi tədqiqat istiqamətlərindən bəhs edib.
O, Əziz Mirəhmədovun əsərlərinə istinad edərək bu tənqidi, filoloji irsin müasir Azərbaycan ədəbiyyatının hərtərəfli öyrənilməsi istiqamətindəki mühüm əhəmiyyətini vurğulayıb. Məruzəçi ədəbiyyatşünas alimin Məhəmməd Hadi, Mirzə Ələkbər Sabir, Abbas Səhhət, Abdulla Şaiq, Cəfər Cabbarlı ədəbi irsini, həmçinin “Molla Nəsrəddin” məktəbi ənənlərini öyrənən əsərlərini təhlil edərkən, onun Azərbaycan realizmi və romantizmi cərəyanlarının nəzəri-filoloji qiymətləndirilməsi işindəki xidmətlərindən danışıb.
Seminar Ə.Mirəhmədovun XIX-XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatı və nəzəriyyəsi, mətnşünaslıq, mətbuat tarixi və s. tədqiqat təcrübəsini təqdim edən videoçarxın nümayişi ilə davam etdirilib.
Videoseminarda muzeyin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nuranə Əsədullayeva, Ekspozisiyanın qorunması, izahı və audio müşaiyətin təmini şöbəsinin müdiri Tomiris Babanlı, Qədim və orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının tədqiqi və təqdimi şöbəsinin böyük laborantı, dünya ədəbiyyatının tədqiqi üzrə doktorantı Gülnar Əqiq və digərlərinin sual və çıxışları səsləndirilib.

В музее состоялся видео-семинар, посвященный 100-летнему юбилею видного ученого-литературоведа Азиза Мирахмедова
01.05.2020 12:07
При Ученом совете Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА постоянно действует «Научный семинар». В течение всего года на этих семинарах сотрудники музея, в том числе члены Совета молодых ученых и специалистов, выступают с научными докладами на различные темы и ведут дискуссии.
В соответствии со сложившейся в связи с пандемией обстановкой сотрудники продолжают свои исследования удаленно. Очередной научный семинар они провели посредством видео-встречи.
На семинаре, посвященном 100-летнему юбилею выдающегося представителя азербайджанского литературоведения, ученого-критика, Заслуженного деятеля науки, члена-корреспондента НАНА Азиза Мирахмедова, сотрудник Отдела литературных мероприятий и публикаций Рахиля Садыгова говорила о сферах научных исследований, которые проводил ученый.
Ссылаясь на труды Азиза Мирахмедова, она подчеркнула важное значение его научно-критического наследия во всестороннем изучении современной азербайджанской литературы. Докладчик проанализировала труды ученого-литературоведа, посвященные литературному наследию Мухаммеда Хади, Мирзы Алекпера Сабира, Аббаса Саххата, Абдуллы Шаига, Джафара Джаббарлы, а также традициям школы «Моллы Насреддин»а, рассказала о его заслугах в теоретическом исследовании течений реализма и романтизма в азербайджанской литературе.
Семинар продолжился показом видеоролика об исследованиях А.Мирахмедова в области азербайджанской литературы и теории литературы XIX-XX вв., текстологии, истории печати и т.д.
На видео-семинаре приняли участие ученый секретарь музея, доктор философии по филологии Нурана Асадуллаева, заведующая Отделом хранения, разъяснения экспозиции и обеспечения аудио-наблюдения Томирис Бабанлы, старший лаборант Отдела исследования и представления азербайджанской литературы древнего периода и средних веков, докторант по специальности «Исследование мировой литературы» Гюльнар Агиг и другие, которые озвучили свои вопросы и выступили по теме семинара.