AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən pandemiya dövründə ehtiyacı olan müəssisə əməkdaşlarına ərzaq yardımı paylanılıb.
Yardım aksiyasında AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli, Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor Habil Qurbanov və Ədəbiyyat İnstitutunun Həmkarlar Təşkilatının sədri, sosiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Samir Səttarov iştirak ediblər.
Eyni zamanda, xüsusi karantin rejiminin tələblərinə uyğun olaraq işə çıxmayan yaşlı əməkdaşların ərzaq payı evlərində onlara təqdim edilib.

A number of employees of the Institute of Literature were provided with food assistance
Institute of Literature of ANAS after Nizami Ganjavi has provided food assistance to staff in need of assistance and support during the pandemic.
The campaign was attended by the first vice-president of ANAS, director of the institute, academician Isa Habibbayli, chairman of the Free Trade Union, Professor Habil Gurbanov and chairman of the Trade Union Organization of the Institute of Literature, PhD in Sociology Samir Sattarov.
At the same time, food assistance was provided to elderly employees who did not go to work in accordance with the requirements of the special quarantine regime.