22 iyul - Milli Mətbuat Günü münasibətilə AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin Fəxri fərmanı ilə təltif olunan şəxslərin mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Neft və Qaz İnstitutunun direktoru v.i.e., akademik Fəxrəddin Qədirov, Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Mərasimi akademik İbrahim Quliyev açaraq əsası 145 il öncə “Əkinçi” qəzeti ilə qoyulmuş Azərbaycan milli mətbuatının ötən müddət ərzində bir çox tarixi sınaqlardan uğurla çıxdığını bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan jurnalistləri görkəmli maarifçi Həsən bəy Zərdabinin tarixi ənənələrinə sadiq qalaraq ölkəmizdə müstəqil milli mətbuat məktəbi formalaşdırıblar. Bu gün mətbuatın maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində davamlı ciddi addımların atıldığını deyən akademik ölkəmizdə jurnalistlərin əməyinin daim yüksək qiymətləndirildiyini söyləyib.
Akademik İbrahim Quliyev hazırda AMEA-nın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarında İctimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin fəaliyyət göstərdiyini və onların respublikada elmi jurnalistikanın inkişafına əməli töhfə verdiklərini vurğulayıb.
Sonra Neft və Qaz İnstitutunun direktoru v.i.e., akademik Fəxrəddin Qədirov və Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov çıxış edərək Fəxri fərmanla təltif olunan şəxsləri təbrik edib, fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar.
Daha sonra Geologiya və Geofizika İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Şirməmməd Nəzərli, Neft və Qaz İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Könül Abbasova, Coğrafiya İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Xanım Rzazadə və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Vüsalə Rafiqqızına AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin Fəxri fərmanı təqdim olunub.

Были вручены Почетные грамоты по случаю Дня национальной печати
Состоялась церемония вручения Почетных грамот Отделения наук о Земле НАНА по случаю 22 июля – Дня национальной печати.
На мероприятии приняли участие первый вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, исполняющий обязанности директора Института нефти и газа, академик Фахраддин Гадиров, заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров и другие.
Открыв мероприятие, академик Ибрагим Гулиев сообщил, что за истекший период азербайджанская национальная печать, основа которой была заложена 145 лет назад газетой «Экинчи», успешно преодолела множество исторических испытаний. Академик отметил, что, оставаясь верными историческим традициям выдающегося просветителя Гасан-бека Зардаби, азербайджанские журналисты сформировали в стране школу независимой национальной печати. Сказав, что сегодня осуществляются продолжительные серьезные мероприятия, нацеленные на усиление материально-технической базы печати, первый вице-президент НАНА добавил, что труд журналистов всегда высоко ценился в нашей республике.
Академик Ибрагим Гулиев подчеркнул, что в настоящее время во всех научных учреждениях и организациях НАНА функционируют отделы по связям с общественностью, которые вносят весомый вклад в развитие научной журналистики в Азербайджане.
Затем выступили исполняющий обязанности директора Института нефти и газа, академик Фахраддин Гадиров и заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров, которые поздравили удостоенных Почетной грамоты журналистов и пожелали им успехов в дальнейшей деятельности.
Почетные грамоты Отделения наук о Земле были вручены заведующему Отделом по связям с общественностью Института геологии и геофизики Ширмамеду Назарли, заведующей Отделом по связям с общественностью Института нефти и газа Кенуль Аббасовой, заведующей Отделом по связям с общественностью Института географии Ханым Рзазаде и заведующей Отделом по связям с общественностью Республиканского центра сейсмологической службы Вюсале Рафиггызы.