Türkiyənin Biotexnologiya İnstitutunun Peyvənd Elmi Komitəsinin üzvü, Akdeniz Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun rəhbərliyi ilə COVID-19-a qarşı yaşıl bitkilər üzərində hazırlanmış vaksin barədə “Space TV”nin “Hər gün” xəbərlər proqramında videosüjet yayımlanıb.
T.Məmmədov təxminən 4 ay əvvəl 20 nəfərlik qrupu ilə COVID-19-a qarşı tütün bitkisi ailəsinə aid olan "Nicotiana Benthamiana" üzərində hazırladıqları iki vaksinin böyük üstünlüklərə malik olduğunu və heyvanlar üzərində uğurlu nəticələr verdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, yeni mutasiyalara qarşı dayanıqlı olan zülal əsaslı vaksinlər insanlar üzərində sınaqdan keçirilməyə hazırdır.

На телеканале Space TV был показан видеосюжет о вакцине, подготовленной азербайджанским ученым
В новостной программе «Хер гюн» телеканала «Space TV» транслировался видеосюжет о вакцине против COVID-19, подготовленной под руководством члена Научного комитета по вакцинации турецкого Института биотехнологии, профессора Университета Акдениз, члена-корреспондента НАНА Тарлана Мамедова.
Сообщается, что разработанные на основе растения Nicotiana Benthamiana Т.Мамедовым и группой ученых из 20 человек около четырех месяцев назад две вакцины против COVID-19 имеют большие преимущества и успешные результаты на животных. По его словам, устойчивые к новым мутациям вакцины на основе белков готовы к испытаниям на людях.