AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunda xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva ulu öndərin Azərbaycan xalqının həyatında oynadığı böyük roldan danışıb. Ümumilli liderin həm sovet dövründə respublikamıza rəhbərliyi zamanı, həm də müstəqillik illərində ölkə prezidenti kimi Azərbaycan xalqı üçün misilsiz işlər gördüyünü diqqətə çatdırıb. Akademik bildirib ki, müstəqil Azərbaycanın rəhbərliyinə xalqın tələbi ilə respublikanın ən çətin vaxtında gələn Heydər Əliyev qısa müddətdə ictimai asayişin bərpasına nail olaraq, insanlarda gələcəyə böyük inam yaratdı. Ümummilli liderimiz ölkəmizin yüksək iqtisadi inkişafının əsasını qoydu.
G.Baxşəliyeva Heydər Əliyevin ölkənin həyatının bütün sahələrinə, o cümlədən elmə böyük diqqət yetirdiyini vurğulayıb. Müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu olan dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin adının ölkəmizin tarixinə əbədi həkk edildiyini söyləyən G.Baxşəliyeva, bu gün onun layiqli davamçısı olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Azərbaycanı yüksək inkişaf etdirdiyini, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusunun 44 günlük vətən müharibəsində düşmən üzərində qələbə qazanaraq torpaqları işğaldan azad etdiyini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən Şərqşünaslıq İnstitutunun Cənubi Azərbaycan şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səməd Bayramzadə Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının həyatında və elmimizin inkişafında müstəsna xidmətlərindən danışdı. S.Bayramzadə, ulu öndərin istər sovet dövründə, istərsə də müstəqillik illərində Azərbaycanın iqtisadi inkişafına verdiyi töhfələrə xüsusi diqqət çəkib.
Şərqşünaslıq İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Bayramova anım tədbirində çıxış edərək bildirib ki, bu gün biz ulu öndəri zəfər çalmış Azərbaycan vətəndaşı kimi qürurla anırıq. L.Bayramova Heydər Əliyevin Azərbaycanın və hər bir azərbaycanlının həyatında və taleyində silinməz izlər qoyduğunu deyərək, xalqımızın ulu öndəri həmişə Azərbaycanı sevən və bütün həyatını sevdiyi Azərbaycanına həsr edən, onun uğrunda çalışan, hər addımını vətəni və xalqı üçün atan, ürəyi hər saniyə bu məmləkət üçün döyünən bir şəxsiyyət, bir siyasətçi kimi xatırlayacaq.

A commemorative event dedicated to the memory of national leader Heydar Aliyev was held at the Institute of Oriental Studies of ANAS.
Opening the event, Director of the Institute of Oriental Studies, Academician Govhar Bakhshaliyeva spoke about the great role played by the great leader in the life of the Azerbaijani people. She noted that the national leader had done unprecedented work for the people of Azerbaijan both during the Soviet era and during the years of independence.
The academician said that Heydar Aliyev, who came to the leadership of independent Azerbaijan at the request of the people in the most difficult time of the republic, managed to restore public order in a short time and created great confidence in the future. Our national leader laid the foundation for the high economic development of our country.
G. Bakhshaliyeva stressed that Heydar Aliyev paid great attention to all spheres of life, including science.
Speaking at the event, the head of the South Azerbaijan Department of the Institute of Oriental Studies, Doctor of Philosophy in History Samad Bayramzadeh spoke about Heydar Aliyev's exceptional services in the life of the Azerbaijani people and the development of our science. S.Bayramzadeh paid special attention to the great leader's contribution to the economic development of Azerbaijan both during the Soviet era and during the years of independence.
Speaking at the event, Lala Bayramova, Head of the Education Department of the Institute of Oriental Studies, Doctor of Philosophy in Philology, said that today we proudly remember the great leader as a victorious citizen of Azerbaijan.