Biotəhlükəsizlik - sağlam ətraf mühitin başlıca şərti
Yaşadığımız biotexnologiyalar əsrində elmi nailiyyətlər ikili xarakter daşıyır. Bir tərəfdən, biotexnoloji nailiyyətlər insanlar üçün faydalı olan məhsulların alınmasına və bu kimi məsələlərin həllinə yönəlib. Amma digər məqam ondan ibarətdir ki, günümüzdə bir çox bioloji təhlükənin də qaynağı elə biotexnologiyalardan yanlış istifadədir. Yarana biləcək qlobal fəsadların qarşının alınması məqsədi ilə də biotəhlükəsizlik anlayışı mövcuddur.
Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üvzü Pənah Muradov bildirib ki, bioloji elmlər çərçivəsində insanlara, heyvanlara, bitkilərə, ümumiyyətlə, təbiətə ziyan vurmadan və vurula biləcək ziyanı minimuma endirməklə bağlı olan vəzifələri özündə əks etdirən proseslər bioloji təhlükəsizlik adı altında birləşir. Alim koronavirus pandemiyasına qədər dünyanın bir çox bioloji təhlükələrlə üz-üzə qaldığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, belə faktlardan biri də uzun illərdir mübarizə apardığımız transsərhəd sularının bioloji təhlükəsizliyidir.
"Azərbaycanın sularının 70 faizdən çoxu transsərhəd suları hesabına formalaşır. Transsərhəd su o deməkdir ki, başlanğıcını ölkənin yox, xarici dövlətin ərazisindən götürür. Transsərhəd suların qorunması haqda beynəlxalq konvensiya var. Qonşularımızdan Ermənistan konvensiyaya qoşulmayıb", - deyə P.Muradov söyləyib.

Biosafety is a major condition of a healthy environment
In the era of biotechnology, scientific achievements are of a dual nature. On the one hand, biotechnological advances are aimed at obtaining products that are useful to humans and solving such problems. But another point is that the source of many biological dangers today is the misuse of biotechnology. There is also a concept of biosafety in order to prevent possible global complications.
Acting Director of the Institute of Microbiology, corresponding member of ANAS Panah Muradov said that within the biological sciences, the processes that reflect the tasks related to minimizing damage to people, animals, plants and nature in general are combined under the name of biological safety. The scientist noted that before the coronavirus pandemic, the world was facing many biological threats. According to him, one of such facts is the biological safety of transboundary waters, which we have been fighting for many years.
"More than 70 percent of Azerbaijan's water is formed by transboundary waters. Transboundary water means that it originates not from the country, but from a foreign country. There is an international convention on the protection of transboundary waters. Armenia has not joined the convention," Muradov said.