Biotəhlükəsizlik - sağlam ətraf mühitin başlıca şərti
Yaşadığımız biotexnologiyalar əsrində elmi nailiyyətlər ikili xarakter daşıyır. Bir tərəfdən, biotexnoloji nailiyyətlər insanlar üçün faydalı olan məhsulların alınmasına və bu kimi məsələlərin həllinə yönəlib. Amma digər məqam ondan ibarətdir ki, günümüzdə bir çox bioloji təhlükənin də qaynağı elə biotexnologiyalardan yanlış istifadədir. Yarana biləcək qlobal fəsadların qarşının alınması məqsədi ilə də biotəhlükəsizlik anlayışı mövcuddur.
Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üvzü Pənah Muradov bildirib ki, bioloji elmlər çərçivəsində insanlara, heyvanlara, bitkilərə, ümumiyyətlə, təbiətə ziyan vurmadan və vurula biləcək ziyanı minimuma endirməklə bağlı olan vəzifələri özündə əks etdirən proseslər bioloji təhlükəsizlik adı altında birləşir. Alim koronavirus pandemiyasına qədər dünyanın bir çox bioloji təhlükələrlə üz-üzə qaldığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, belə faktlardan biri də uzun illərdir mübarizə apardığımız transsərhəd sularının bioloji təhlükəsizliyidir.
"Azərbaycanın sularının 70 faizdən çoxu transsərhəd suları hesabına formalaşır. Transsərhəd su o deməkdir ki, başlanğıcını ölkənin yox, xarici dövlətin ərazisindən götürür. Transsərhəd suların qorunması haqda beynəlxalq konvensiya var. Qonşularımızdan Ermənistan konvensiyaya qoşulmayıb", - deyə P.Muradov söyləyib.

Биобезопасность - ключевое условие здоровой окружающей среды
В век биотехнологий научные достижения носят двойственный характер. С одной стороны, биотехнологические достижения направлены на получение полезных для человека продуктов и решение подобных проблем. Но, с другой, источником многих биологических угроз сегодня является неправильное использование биотехнологий. Так, существует концепция биобезопасности для предотвращения возможных глобальных осложнений.
Исполняющий обязанности директора Института микробиологии член-корреспондент НАНА Панах Мурадов сказал, что в рамках биологических наук процессы, отражающие задачи, связанные с нанесением вреда людям, животным, растениям и природе в целом, а также минимизацией ущерба, объединены под названием биологическая безопасность. Ученый отметил, что до пандемии коронавируса мир столкнулся с множеством биологических угроз. По его словам, одним из таких фактов является биологическая безопасность трансграничных вод, с которой мы боремся на протяжении многих лет.
«Более 70 процентов вод в Азербайджане формируются за счет трансграничных вод. Под понятием «трансграничные воды» обозначаются воды, которые берут свое начало не в пределах территории страны, а за ее границами. Существует международная конвенция по охране трансграничных вод. Из соседних стран Армения не присоединилась к конвенции», - сказал П.Мурадов.